Piątek , 24 Wrzesień 2021

Facebook i Ray Ban pracują nad inteligentnymi okularami

   08.09.2021
Po kilku latach ciągle pojawiających się plotek, dotyczących prac Facebooka nad własnymi inteligentnymi okularami, wszystko wskazuje na to, że niebawem ujrzymy finalny efekt tych prac, i to nie z byle kim, bo we współpracy z firmą Ray Ban, która specjalizuje się w produkcji stylowych oprawek.
Już 9 września Facebook i Ray Ban ogłoszą nowe okulary rozszerzonej rzeczywistości?

W amerykańskiej witrynie Ray Ban już teraz wisi banner ze zwiastunem nowych okularów i opcją rejestracji, dzięki której będzie można, w dniu premiery wyznaczonej na 9 września (choć nie wiadomo, czy wówczas producenci pokażą sam sprzęt, czy tylko ujawnią szczegóły) uzyskać więcej informacji o nowym projekcie. Na bannerze widnieje logo zarówno Ray Bana jak i Facebooka.

Partnerstwo z Essilor Luxottica

O tym, że Facebook planuje partnerstwo z firmą Ray Ban powiedział sam Mark Zuckerberg w wywiadzie już na początku tego roku. Szef Facebooka podkreślił wtedy, że następną premierą produktu stworzonego przez jego firmę, będą właśnie inteligentne okulary marki Ray Ban stworzone we współpracy z firmą Essilor Luxottica (która jest właścicielem Ray Bana).

Zuckerberg dość niejasno dodał wówczas, że okulary będą miały „kultowy kształt” i „pozwolą na robienie całkiem fajnych rzeczy”. Technologia tych okularów miała zmierzać w kierunku rozszerzonej rzeczywistości, jednak żadnych szczegółów wówczas nie podał.

Czego możemy się spodziewać po okularach od Facebooka?

Pierwsze wzmianki o tym, że Facebook pracuje nad własnymi okularami z rozszerzoną rzeczywistością, pojawiły się w raportach firmy już 2019 roku. Projekt miał nosić kodową nazwę „Orion” i pozwalać użytkownikom z pomocą tych okularów odbierać połączenia, wyświetlać informacje na małym, wbudowanym ekranie i udostępniać  znajomym z Facebooka transmisję na żywo „z własnego punktu widzenia” z pomocą wbudowanej kamery na wysokości oczu.

W komentarzach serwisów technologicznych przeważają jednak zdania, że pierwszy model okularów nie będzie zbyt zaawansowany. Nie znajdziemy tam raczej bardzo rozwiniętych funkcji rzeczywistości rozszerzonej, a raczej jedynie mikrofon do rozmów przez smartfona i kamerę. Wczoraj wiceprezes Facebooka do spraw AR i VR, Andrew Bosworth, „drażnił się” z czytelnikami możliwością ujawnienia okularów, pokazując coś, co wygląda jak funkcja nagrywania z poziomu własnych oczu, jednak na filmie nie widać samych okularów.

Pozostaje zatem czekać do jutra na oficjalną prezentację.

Źródło: Ray Ban, Facebook

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane