Piątek , 24 Wrzesień 2021

Apple przestrzega użytkowników: niektóre nasze urządzenia zakłócają działanie sprzętu medycznego

   29.06.2021
Nie tak dawno temu informowaliśmy, że iPhone12, który posiada technologię MagSafe, czyli specjalny magnes ułatwiający ładowanie, może potencjalnie zakłócać pracę rozruszników serca. Sprawa wzbudziła kontrowersje na tyle duże, że gigant z Cupertino postanowił zbadać sprawę i całościowo uaktualnić dokumenty wsparcia technicznego o informacje na ten temat. Okazało się jednak, że lista potencjalnie groźnego sprzętu jest znacznie dłuższa.
Niektóre urządzenia Apple mogą zakłócić pracę np. rozruszników serca

Magnesy zakłócają pracę innych urządzeń

Nie od dziś wiadomo, że magnesy mogą zakłócać pracę urządzeń elektromechanicznych i to właśnie obecnością takich magnesów Apple tłumaczy to, że cała grupa urządzeń jego produkcji powinna być używana ostrożnie w pobliżu sprzętu medycznego. Opublikowana właśnie lista jest bardzo długa i znajduje się na niej większość produktów potentata. Wszystkie bowiem posiadają mniejsze lub większe magnesy.

W niektórych warunkach takie magnesy mogą zakłócać pracę ważnych dla zdrowia i życia użytkowników – wcześniej wspomnianych rozruszników serca, ale nie tylko, sprawa dotyczy też np. defibrylatorów, które wrażliwe są zarówno na oddziaływania magnetyczne jak i chociażby zakłócenia fal radiowych.

Apple zaleca by urządzenia z listy trzymać w bezpiecznej odległości od sprzętu medycznego – co najmniej 15 cm w przypadku urządzeń działających oraz 30 cm jeśli chodzi o sprzęt w trakcie ładowania bezprzewodowego. Apple posiadaczom urządzeń medycznych zaleca też konsultacje z lekarzami.

MagSafe

Jakie urządzenia Apple mogą powodować problemy?

Lista jest długa i zawiera wiele pozycji. Znalazły się na niej słuchawki Apple Beats Flex, Beats X, Power Beats, AirPods, AirPods Pro, AirPods Max + etui ładujące, zegarki Apple Watch wraz z magnetycznymi paskami, głośniki HomePod i HomePod mini, tablety iPad mini, Air, Pro, akcesoria ładujące przy użyciu MagSafe a nawet komputery Mac mini, Mac Pro, MacBook Air, MacBook Pro i iMac.

W tej chwili nie wiadomo, czy podobne potencjalne ryzyko stanowią dla użytkowników sprzęty innych producentów, ale warto mieć świadomość, że technologicznie sprzęt Apple nie różni się za bardzo od tego co na rynek wypuszczają pozostali wytwórcy. Samo Apple prawdopodobnie też stara się uprzedzić ewentualne pozwy zanim dojdzie do jakiegokolwiek kryzysu spowodowanego przez jego sprzęt.

Źródło: Macrumors

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane