Sobota , 28 Listopad 2020

Dźwięk elektrycznych BMW skomponuje znany kompozytor

Samochody elektryczne są bardzo ciche - to ma swoje zalety, ale większość kierowców woli jednak słyszeć pracę motoru pod maską. Rozumie to BMW, które zatrudniło Hansa Zimmera, po to by... skomponował jak najprzyjemniejszy dla ucha dźwięk maszyny.
Fot. Pixabay

Samochody elektryczne zwiększają popularność - mają coraz lepsze parametry techniczne, są szybkie, zrywne, przyjemnie się je prowadzi a co najważniejsze - przynajmniej bezpośrednio nie zatruwają środowiska naturalnego. Są także bardzo ciche, praktycznie niesłyszalne, taka jest bowiem specyfika pracy silnika elektrycznego.

Ponieważ nadjeżdżające auta powinni słyszeć piesi i rowerzyści, na mocy przepisów producenci samochodów elektrycznych muszą w swoich maszynach instalować system emitujący dźwięk naśladujący pracę zwykłego silnika tak aby pojazd był słyszalny na drodze. BMW postanowiło jednak zrobić coś niekonwencjonalnego - zatrudniło specjalistę od projektowania dźwięków Renzo Vitale oraz uznanego kompozytora muzyki filmowej Hansa Zimmera.

Muzyka z silnika?

Efektem pracy kompozytora będzie nie zwyczajna "muzyka grana z silnika", ale wyrafinowane brzmienie motoru, mające zadowolić ucho każdego posiadacza luksusowego BMW. Firma przykłada się do projektu na wielu płaszczyznach: Przeprowadzane są złożone doświadczenia akustyczne, tak by auto brzmiało dobrze zarówno od wewnątrz jak i z ulicy, a dźwięk rozchodził się równomiernie we wszystkich kierunkach.

Źródło: insideevs.com

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane