Poniedziałek , 06 Luty 2023

Panasonic Multishape – golarka, trymer i szczoteczka soniczna w jednym urządzeniu. Recenzja

   01.10.2022
Faceci, którzy dbają o swój wygląd mają (lub chcieliby mieć) zwykle kilka zapewniających nienaganny wygląd urządzeń: trymer do zarostu, przycinarkę do włosów, golarkę do brody, trymer do nosa i uszu oraz soniczną szczoteczkę do zębów. Tymczasem Panasonic, by ułatwić im wszystkim życie przygotował pomysłowe urządzenie, które wszystkie te elementy ma w jednym korpusie. Praktyczna oszczędność miejsca i pieniędzy. Oto nasza recenzja tego sprzętu.
Panasonic Multishape - 5 pełnoprawnych urządzeń do pielęgnacji w 1 korpusie

Jeśli chodzi o nasz dobry wygląd, trzeba mieć w łazience kilka różnych, zajmujących cenne miejsce urządzeń przeznaczonych do odmiennych, choć koniecznych do wykonania czynności pielęgnacyjnych? Niekoniecznie: Panasonic stworzył Multishape, czyli multifunkcyjne, modułowe urządzenie, które grupuje w sobie funkcje kilku najważniejszych sprzętów do pielęgnacji zarostu i zębów. Zamiast całej grupy gadżetów, z których każde trzeba osobno ładować (lub podłączać do kontaktu), mamy jedno, dopracowane ale wspólne urządzenie (a właściwie korpus) oraz współpracujący z nim zestaw końcówek przeznaczonych do odmiennych zadań. Całość łączy bardzo kompaktowy rozmiar, dzięki któremu wszystkie te elementy łatwo zabierzemy ze sobą na dowolny wyjazd.

Multishape – jedno urządzenie aż 5 funkcji

Panasonic wymyślił, jak zaoszczędzić pieniądze, miejsce i czas użytkownikom. Zamiast kilku dużych, odmiennych i monofunkcyjnych urządzeń do pielęgnacji dla mężczyzny, jeden wspólny moduł podstawowy w uchwycie i przeznaczony dla niego zestaw pięciu niewielkich, ale w pełni funkcjonalnych głowic do wyboru. Co ważne, całego zestawu nie musimy nabywać za jednym razem. Możemy po kolei kupować końcówki do różnych zastosowań, aż zgromadzimy wszystkie elementy, Możemy też po prostu wybrać tylko te, które są nam najbardziej potrzebne.

Panasonic Multishape

Panasonic Multishape – podstawą jest uchwyt z uniwersalnym silnikiem

To, co najbardziej spodobało mi się w Multishape, to jego wielofunkcyjność i modułowość. Nawet jeśli posiadamy cały zestaw, to przecież wyjeżdżając nie musimy zabierać ze sobą wszystkich elementów. Na krótsze wyjazdy wystarczy golarka do brody i szczoteczka soniczna, natomiast jeśli wybieramy się gdzieś na dłużej, można do zestawu dołożyć głowicę do przycinania włosów, dzięki czemu niezależnie od tego, jak długo będziemy przebywać poza domem, oszczędzimy na wydatkach na fryzjera, a będziemy mogli stale cieszyć się nienaganną fryzurą i zadbanym zarostem.

Jeśli chodzi o sam wygląd urządzenia Multishape oraz jego głowic, to mamy tu do czynienia z oszczędną linią, prostotą i wręcz elegancją. Urządzenie – zarówno moduł podstawowy, jak i głowice – ważą niedużo, są bardzo poręczne, wręcz kompaktowe, co ułatwia korzystanie oraz przewożenie. W zestawie znajduje się zresztą niezłej jakości, lekkie etui podróżne.

Podstawowym atutem Multishape, prócz wysokiej jakości i funkcjonalności zestawu, jest możliwość wyeliminowania konieczności korzystania z wielu osobnych urządzeń i ładowarek. Możemy sami dostosować zestaw do osobistych potrzeb a jeśli któraś z końcówek się zużyje, łatwo będzie wymienić ją na kolejną, co oczywiście wyjdzie sporo taniej, niż zakup całego, nowego urządzenia.

Multishape – najważniejsze funkcje

Sercem urządzenia jest korpus z akumulatorem i silnikiem. Możemy dołączyć do niego 5 różnych końcówek. Są to:

 • ER-CTN1 głowica trymera do brody/włosów,
 • ER-CTW1 głowica trymera do brody/włosów/ciała,
 • ER-CSF1 głowica goląca z 3 ostrzami,
 • ER-CNT1 głowica trymera do nosa/uszu/twarzy,
 • ER-CTB1 głowica do elektrycznej szczoteczki do zębów.

Końcówka do precyzyjnego trymowania brody i włosów. Umożliwia ona dokładne przycinanie włosów w obrębie głowy, brody, wokół bokobrodów i uszu. Ma możliwość ustawienia aż 39 długości ostrzy z zakresu od 0,5 mm do 20 mm, zwiększanych co 0,5 mm. Ustawieniem długości steruje się za pomocą pokrętła. Precyzję cięcia i trymowania zapewniają dołączone dwie nasadki grzebieniowe z regulacją 1-10 mm oraz 11-20 mm. Głowicę tę można stosować zarówno na sucho, jak i na mokro.

Końcówka do strzyżenia głowy, brody i ciała. Posiada szersze niż w przypadku trymera ostrza (tnące pod kątem 45 stopni), które pozwalają na szybsze strzyżenie większych partii ciała. Same ostrza wykonano z japońskiej stali nierdzewnej (w technologii nanostrzępienia), co zapewnia im długie działanie bez konieczności wymiany. Pokrętło regulacyjne wyposażono w aż 58 ustawień długości włosów, w zakresie od 0,5 do 30 mm. Precyzję cięcia uzyskujemy za pomocą dołączonych nasadek grzebieniowych 1,5 mm, 1-10 mm, 11-20 mm oraz 21-30 mm. Także i ta głowica pozwala na pracę zarówno na sucho, jak i na mokro.

Panasonic Multishape

Panasonic Multishape - zestaw głowic do trymowania i przycinania włosów

Głowica do golenia. Wyposażona w nakładkę ochronną oraz trzy ostrza tnące pod kątem 30 stopni, dzięki czemu cięcie odbywa się możliwie najbliżej nasady włosa, zapewniając efekt gładkiej skóry. Folie głowicy Multi-fit Arc są zaokrąglone, co powoduje równomierne przyleganie do skóry nawet przy mniejszym nacisku, zwiększając jednocześnie efektywność golenia, nawet przy pojedynczym pociągnięciu. Ostrza golące są ruchome, przez co dokładnie dopasowują się do kształtów twarzy.

Panasonic Multishape

Panasonic Multishape - głowica do golenia

Głowica do zarostu w nosie, uszach. O tym, jak szkodząca naszemu wizerunkowi może obecność nieestetycznych włosów w nosie uszach, wie chyba każdy. W Panasonic Multishape specjalna głowica usuwa je (co ważne – bez szarpania), a system czyszczenia Vortex wykorzystuje bieżącą wodę (zasysając ją przy myciu pod kranem) do łatwego utrzymania głowicy trymera w czystości. Dodatkowo urządzenie podczas pracy wytwarza lekkie podciśnienie, podobnie do odkurzacza, wciągając na bieżąco wycięte włoski. Dzięki temu resztki zarostu (nawet jeśli cięcie wykonujemy w pośpiechu) nie znajdą się nigdzie na ubraniu. Tę końcówkę można także wykorzystać do przycinania brwi.

Panasonic Multishape

Panasonic Multishape - końcówka do wycinania włosów z nosa i uszu

Końcówka z soniczną szczoteczką do zębów. A nawet dwie głowice, gdyż Panasonic umieścił w tym zestawie dwie szczoteczki o różnych właściwościach. Pierwsza z ultracienkim włosiem o grubości 0,02 mm, ma za zadanie dotrzeć do kieszonek przyzębnych i usunąć z nich płytkę nazębną oraz bakterie spomiędzy zębów. Szczoteczka ta jest jednocześnie bardzo delikatna zarówno dla zębów jak i samych dziąseł. Druga, wielofunkcyjna szczoteczka, ma konstrukcję z kępkami płaskiego włosia na obu krawędziach i w środku, co pozwala na dokładne czyszczenie. Do szczoteczki dołączona jest nasadka ochronna pozwalająca zachować jej czystość w czasie przechowywania i transportu.

Panasonic Multishape

Panasonic Multishape - końcówki do sonicznego szczotkowania zębów

Multishape – główna część zestawu

Częścią wspólną zestawu Multishape jest korpus z rękojeścią i silnikiem (z odpowiednio wysokim momentem obrotowym, co zapewnia wystarczającą moc dla wszystkich czynności i końcówek), w który wbudowany jest akumulator.

Przetestowaliśmy wersję z akumulatorem litowo-jonowym ER-CBL1, który daje użytkownikowi aż 90 minut pracy (w trybie trymera do brody/włosów). Ładowanie tego akumulatora do pełna trwa ok. 60 minut. Korpus ten jest w pełni wodoodporny (z certyfikatem IPX7), posiada wskaźnik naładowania oraz przydatną powłokę antypoślizgową dzięki której z urządzenia można wygodnie korzystać także pod prysznicem..

Dla bardziej oszczędnych sprzedaży jest dostępna także wersja ze standardowym akumulatorem ER-CBN1 Ni-MH, któremu 60-minutowe ładowanie pozwala na 50 minut pracy. Ten korpus jest także wodoodporny (certyfikat IPX7), zapewnia pewny chwyt pod prysznicem, posiada wskaźnik naładowania i jest dostarczany razem z wygodnym etui podróżnym.

Oba typy rękojeści obsługują wszystkie dostępne głowice, moduły i akcesoria.

Panasonic Multishape – codzienne użytkowanie

Część użytkowników przed zakupem Multishape może sobie zadać pytanie, czy jedno urządzenie do wszystkich tych ważnych zastosowań będzie tak samo skuteczne jak różne, dopracowane sprzęty przeznaczone do odmiennych funkcji? W przypadku Multishape – warto rozwiać wątpliwości od razu. Panasonic, łącząc kilka sprzętów w jeden, na niczym nie oszczędzał. Zamiast zużywać zasoby naturalne i generując potencjalne elektroodpady, stworzono pomysłowe urządzenie, które do działania w różnych zastosowaniach wykorzystuje jeden i ten sam silnik. To także ukłon w stronę ekologów. Zamiast kilku korpusów i wykorzystania dużej ilości tworzyw sztucznych, mamy do czynienia z jednym urządzeniem i to oszczędnym w formie.

Panasonic Multishape

Panasonic Multishape - głowica do trymowania z precyzyjnym mechanizmem regulacji długości ścinanych włosów

Warty podkreślenia jest fakt, że poszczególne elementy zestawu są wykonane z materiałów o wysokiej jakości – są to przede wszystkim wytrzymałe i estetyczne tworzywa sztuczne, które zresztą wyglądają na trwałe i, jak się okazało podczas codziennego użytkowania, dobrze i efektywnie spełniają swoje zadania. To, że mamy do czynienia „tylko” z wymiennymi głowicami, nie oznacza, że jest to sprzęt niższej klasy niż np. dedykowana golarka czy trymer. Przeciwnie, to sprzęt w pełni funkcjonalny i maksymalnie dopracowany.

Porównując elementy zestawu Multishape w trakcie testów, doszedłem do wniosku, że nie mamy tu do czynienia ze sprzętem kompromisowym. To 5 pełnoprawnych urządzeń, ale w poręcznym zestawie. Golenie i trymowanie zarostu oraz włosów za jego pomocą okazało się równie skuteczne, co w „solowych” modelach. Jednak tylko w przypadku produktu Panasonic otrzymujemy ogromną wygodę, poręczność i porządek łazience. A przy okazji nie wytwarzamy nadmiarowych i nikomu niepotrzebnych odpadów.

Co do jakości golenia, trymowania czy mycia zębów, po tygodniach testów Multishape mogę o nim pisać wyłącznie pozytywnie – wszystko przez cały czas działało po prostu tak jak powinno. Wyprodukowane w Japonii ostrza golarki zawsze cięły bardzo sprawnie i dokładnie, a zęby po użyciu szczoteczki były dokładnie oczyszczone, oddech odświeżony.

Panasonic Multishape

Panasonic Multishape – zestaw.

Panasonic Multishape – podsumowanie

Multishape Panasonic to sprzęt nowatorski. Mamy tu do czynienia z pomysłowym rozwiązaniem typu 5 w 1, czyli multitoolem z kilkoma funkcjami pielęgnacji ciała, ale złączonych w jednym, poręcznym gadżecie. Dzięki wymiennym głowicom wykorzystamy go do trymowania zarostu, przycinania i golenia brody, przycinania włosów, usuwania włosów z nosa i uszu a także do mycia zębów.

Podsumowując chciałoby się napisać: za ok. 450 zł dostajemy jedno urządzenie, a tyle przydatnych zastosowań. Mogę bez zastrzeżeń przyznać, że nie tylko sam pomysł Panasonica okazał się ciekawy, ale wykonanie także stoi na bardzo wysokim poziomie: mamy tu do czynienia z pełnoprawnym, skutecznym sprzętem wysokiej klasy. Do tego zestaw jest wodoodporny, wszystkie jego elementy możemy bezpiecznie używać pod prysznicem, do tego posiada elegancki, ponadczasowy design.

Panasonic Multishape – zalety i wady

Zalety

 • jedno urządzenie, wiele zastosowań,
 • oszczędność przy zakupie, zamiast kilku urządzeń, możemy nabyć jedno, oszczędność energii (ładujemy tylko jeden akumulator zamiast kilku),
 • wysoka jakość golenia i trymowania, precyzyjne japońskie ostrza, kilkadziesiąt poziomów regulacji długości strzyżenia,
 • dbałość o środowisko (produkujemy mniej elektrośmieci),
 • poręczność, łatwość użytkowania, wodoodporność,
 • oszczędność miejsca w łazience.

Wady

 • nie znaleziono.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane