Sobota , 27 Kwiecień 2024

Akceleracja sprzętowa w przeglądarce. Dobry sposób na przyspieszenie otwierania stron

   06.02.2024
Akceleracja sprzętowa w przeglądarce internetowej to ciekawa funkcja, która pozwala na wykorzystanie mocy obliczeniowej karty graficznej (zamiast procesora) do przyspieszenia renderowania grafiki i animacji na stronach WWW. Dzięki temu wszelkie witryny ładują się szybciej, a przeglądanie internetu staje się płynniejsze i przyjemniejsze. W tym artykule wyjaśniamy, jak akceleracja sprzętowa działa, jakie ma zalety dla użytkownika i jak ją włączyć w najpopularniejszych przeglądarkach: Chrome, Firefox, Edge i Safari.
Włączenie akceleracji może znacznie przyspieszyć otwieranie stron WWW na komputerze. Fot. Unsplash

W dzisiejszym świecie internet jest nieodłącznym elementem naszego życia. Korzystamy z niego do pracy, nauki, rozrywki i komunikacji. Kontakt z siecią odbywa się najczęściej właśnie poprzez strony internetowe. Jednak nie wszystkie witryny są stworzone równie dobrze, a niektóre z nowych, które wykorzystują najnowsze rozwiązania graficzne, i pełne są „wodotrysków”, mogą być obciążające dla komputera, przez co wolniej się otwierają. Niektóre z nich są wręcz tak zaprojektowane, że z góry wymagają dużo zasobów, co może spowalniać działanie naszego sprzętu. Będzie tak, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z komputerem, który ma już kilka lat i nie jest topową maszyną. Co możemy zrobić, aby poprawić sytuację i cieszyć się płynnym przeglądaniem internetu? Rozwiązaniem może być akceleracja sprzętowa, która po włączeniu pozwoli zoptymalizować alokację zasobów PC w takim kierunku, by strony otwierały się i działały lepiej.

Akceleracja sprzętowa — co to jest i jak działa?

Akceleracja sprzętowa to technologia, która pozwala na przeniesienie części obliczeń związanych z renderowaniem grafiki i animacji na stronach WWW z procesora (CPU) na kartę graficzną (GPU). Główny procesor komputera jest odpowiedzialny za wykonywanie wielu zadań jednocześnie, w tym właśnie za zapewnienie płynności wyświetlania stron, ale nie jest wyspecjalizowany w żadnym z nich. Tymczasem karta graficzna jest właśnie zaprojektowana specjalnie do przetwarzania grafiki i może wykonywać tego typu zadania znacznie szybciej i efektywniej niż procesor. Dzięki temu CPU zostaje odciążony i może skupić się na innych zadaniach, chociażby takich jak efektywniejsze przydzielanie pasma internetowego, a karta graficzna wykorzystuje swój potencjał do poprawy jakości i szybkości wyświetlania stron internetowych.

Akceleracja sprzętowa — jakie korzyści daje użytkownikowi?

Funkcja ta ma wiele korzyści dla użytkownika komputera, najważniejsze to:

Szybsze ładowanie stron internetowych

Dzięki akceleracji sprzętowej strony internetowe ładują się nawet o 50% szybciej niż bez niej. To oznacza, że możesz szybciej znaleźć informacje, które cię interesują, a także zaoszczędzić czas i transfer danych.

Płynniejsze przeglądanie internetu

Dzięki akceleracji sprzętowej strony internetowe są wyświetlane płynniej i bez zacinania się. To szczególnie ważne przy oglądaniu filmów, graniu w gry lub korzystaniu z interaktywnych aplikacji w przeglądarkach. Można cieszyć się lepszą płynnością i komfortem pracy.

Lepsza jakość grafiki i animacji

Po włączeniu akceleracji sprzętowej strony internetowe mają lepszą jakość grafiki i animacji. Kolory są bardziej żywe, obrazy są ostrzejsze, a ruchy są bardziej naturalne. Dzięki temu można w pełni podziwiać wszystkie szczegóły, zwłaszcza tych bardziej złożonych stron internetowych.

Mniejsze obciążenie procesora komputera

Gdy działa akceleracja sprzętowa, procesor komputera jest mniej obciążony i nie nagrzewa się tak bardzo. To oznacza, że zużywa mniej energii, a także wydłuża się jego żywotność i rośnie ogólna wydajność.

Akceleracja sprzętowa — jak ją włączyć w poszczególnych przeglądarkach?

Akceleracja sprzętowa jest domyślnie włączona w większości nowoczesnych przeglądarek internetowych, ale czasami może być wyłączona lub nieobsługiwana przez niektóre strony lub systemy operacyjne. Jeśli chcesz sprawdzić lub zmienić ustawienia akceleracji sprzętowej w swojej przeglądarce, postępuj według poniższych instrukcji (nazwy mogą się nieco różnić w zależności od wersji przeglądarki i samego systemu operacyjnego).

Google Chrome

Kliknij menu w prawym górnym rogu ekranu (trzy kropki), wybierz Ustawienia, a następnie Zaawansowane. Znajdź sekcję System i zaznacz lub odznacz opcję Użyj akceleracji sprzętowej (jeśli dostępna). Jeśli jej nie ma, to znaczy, że system po prostu nie obsługuje tej funkcji.

Mozilla Firefox

Kliknij menu w prawym górnym rogu ekranu (trzy kreski), wybierz Opcje, a następnie Ogólne. Przewiń do sekcji Wydajność i zaznacz lub odznacz opcję Użyj akceleracji sprzętowej, gdy jest dostępna.

Microsoft Edge

Kliknij menu w prawym górnym rogu ekranu (trzy kropki), wybierz Ustawienia, a następnie System i wydajność i zaznacz lub odznacz opcję Użyj akceleracji sprzętowej, gdy jest dostępna.

Safari

W przeglądarce Apple kliknij menu Safari w lewym górnym rogu ekranu, wybierz Preferencje, a następnie Zaawansowane. Zaznacz lub odznacz opcję Pokaż menu Rozwijane w pasku menu. Następnie kliknij menu Rozwijane w prawym górnym rogu ekranu i wybierz Włącz akcelerację sprzętową.

Czy akceleracja sprzętowa zawsze jest przydatna?

Akceleracja sprzętowa, tak jak każda funkcja komputera PC ma też swoje wady. Po pierwsze, może powodować problemy z kompatybilnością niektórych stron lub elementów, które nie są przystosowane do współpracy z tą technologią. Po drugie, może zwiększać zużycie energii i ogólne obciążenie systemu (zwłaszcza jeśli dysponujemy mocną kartą graficzną, która potrzebuje więcej energii niż CPU), co wpływa na żywotność baterii w laptopach. Po trzecie, może być źródłem wyskakujących błędów i awarii (np. zawieszenia się komputera), jeśli karta graficzna jest uszkodzona lub ma nieaktualne sterowniki.

Podsumowanie

Akceleracja sprzętowa w przeglądarce internetowej to funkcja, która pozwala na lepsze wykorzystanie karty graficznej do przyspieszenia renderowania grafiki i animacji na stronach internetowych. Dzięki temu strony ładują się szybciej, a przeglądanie internetu staje się płynniejsze. Funkcja ta jest domyślnie włączona w większości przeglądarek, ale zdarza się, np. po instalacji nowych sterowników, że zostaje wyłączona, ale na szczęście można to sprawdzić lub zmienić w ustawieniach. Akceleracja sprzętowa przynosi wiele korzyści dla użytkownika, takich jak szybsze ładowanie stron, płynniejsze przeglądanie internetu, lepsza jakość grafiki i animacji oraz mniejsze obciążenie komputera.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane