Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Audio Video Show już za nami. Święto audiofili i miłośników wideo wróciło po 2 latach przerwy

   31.10.2022
Po dwuletniej przerwie spowodowanej globalną pandemią od 28 do 30 października odbywały się w Warszawie kolejne targi Audio Video Show – największa tego typu impreza w Polsce i jedna z największych w Europie. Niemal wszyscy liczący się wytwórcy sprzętu audio oraz wideo, zwłaszcza tego wyznaczającego rynkowe standardy i przeznaczonego dla najbardziej wymagających klientów, zaprezentowali na Stadionie Narodowym oraz w kilku innych miejscach miasta swoje najnowsze produkty.
Targi Audio Video Show, to największa impreza tego typu w Polsce

Targi Audio Video Show to najważniejsza, cykliczna impreza tego typu w Polsce, w czasie której wystawcy z całego świata prezentują swoje szczytowe osiągnięcia w dziedzinie audiofilskiego sprzętu audio (systemy grające, głośnikowe, gramofony, słuchawki) oraz najwyższej klasy urządzeń wideo (telewizory, projektory). W tym roku w 160 salach i lożach Stadionu Narodowego oraz dwóch warszawskich hoteli ponad 150 wystawców zaprezentowało aż 600 różnych marek. Od firm znanych szerszej publiczności, takich jak Panasonic, Technics, Philips, Bowers & Wilkins czy Sony, po producentów ręcznie wytwarzanego sprzętu, którzy swoje produkty kierują do zasobnych audiofili, jak chociażby McIntosh. 

Audio Video Show - słuchawki
Audio Video Show 2022 - centrum ekspozycji słuchawek

Cechą charakterystyczną Audio Video Show jest prezentacja zarówno sprzętu konsumenckiego – słuchawek, telewizorów, systemów audio, które można zakupić w zwykłych sklepach RTV, jak też – co zwykle wzbudza największe emocje i zainteresowanie gości – highendowego sprzętu dla najbardziej wysublimowanych audiofili, wartego kilka milionów złotych (za pojedynczy zestaw). W tym roku był to między innymi zestaw Wilson Audio XVX, w skład którego wchodziły kolumny Wilson Audio Chronosonic XVX, zasilane przez topową elektronikę duńskiego Gryphona -  przedwzmacniacz Commander, wzmacniacz mocy Apex oraz odtwarzacz Ethos. Całość za bagatela 4 miliony złotych.

Targi Audio Video Show - Wilson audio
Targi Audio Video Show 2022 - Wilson audio XVX - zestaw za miliony zł

W tym roku dopisała publiczność – frekwencja była bardzo wysoka, gdy odwiedzaliśmy sale Stadionu Narodowego, momentami ciężko przejść przez tłumy. I nie ma się czemu dziwić, Audio Video Show to targi bardzo specyficzne, nie ma tu ogromnych hal wystawienniczych, wielkich przestrzeni. Sprzęt był prezentowany w salach przypominających wielkością nasze salony, wszystko po to by goście w możliwie najbardziej zbliżonych do realnych, domowych warunków (często z komfortowej kanapy, z pilotem w ręku) mogli sprawdzić możliwości prezentowanego sprzętu.

Zestaw audio McIntosh
Audio Video Show 2022 - zestaw audio firmy McIntosh

Telewizory OLED + od Philips
Audio Video Show 2022 - telewizory OLED + od firmy Philips

Zestaw audio SoundClub
Audio Video Show 2022 - zestaw audio w stoisku SoundClub

Co kluczowe i charakterystyczne dla tej wystawy, cały sprzęt był w pełni dostępny dla odwiedzających – można go było dotykać, odsłuchiwać na nim własne płyty, do słuchawek podłączać przyniesione smartfony lub inne urządzenia z plikami muzycznymi. To niesamowite przeżycie móc sprawdzić brzmienie swoich ulubionych utworów czy nawet całych płyt na doskonałym sprzęcie z najwyższej półki, cenowo często niedostępnym dla zwykłych śmiertelników. W czasie AVS goście nie natykają się na tabliczki „ekspozycja” i blokady, wszystko można było przetestować i sprawdzić jak działa.

Magnetofon szpulowy z kolekcji Piotra Metza
Audio Video Show 2022 - oryginalny magnetofon szpulowy Technics z kolekcji Piotra Metza w stoisku Panasonic/Technics

Tegoroczne Audio Video Show gościły także liczne seminaria i panele dyskusyjne na tematy muzyczne oraz sprzętu audio i video. Gośćmi byli najważniejsi ludzie z branży, np. w stoisku Panasonic/Technics znany dziennikarz muzyczny Piotr Metz opowiadał o Johnie Lennonie i The Beatles, pojawił się też Hirek Wrona, który mówił o renesansie płyt CD, na imprezie można też było spotkać muzyków - chociażby członków zespołu Rezerwat, Golden Life, Kombi, był też Marek Biliński, który zaprezentował swój nowy album „Life is Music”. Odbywały się również  ciekawe warsztaty np. JVC o laserowych projektorach.

Stoisko Panasonic/Technics
Audio Video Show 2022 - na stoisku Panasonic/Technics goście wprost z winyla słuchają przebojów The Beatles

Ważnym elementem każdej edycji targów Audio Video Show jest giełda winyli i płyt CD. W tym roku było podobnie. Kilka stoisk z nośnikami muzycznymi stało się obowiązkowym punktem na trasie wielu gości. 

Giełda CD i płyt winylowych
Giełda płyt CD i winyli
Audio Video Show 2022 - giełda płyt CD i winyli

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane