Poniedziałek , 29 Kwiecień 2024

Aplikacje na rower, czyli programy, które przydadzą się każdemu miłośnikowi dwóch kółek

   28.03.2024
Żyjemy w czasach, w których smartfonowe aplikacje dostępne są praktycznie na każdą okazję. Ponieważ początek wiosny to dobry czas na przejażdżkę rowerem a być może i większą regularną aktywność tego typu, przyjrzyjmy się programom, które stworzono z myślą o miłośnikach dwóch kółek. Jakie funkcje posiadają, w czym pomagają i dlaczego warto je zainstalować nawet jeśli z roweru korzystamy tylko rekreacyjnie, wyjaśnimy w tym artykule.
Aplikacje rowerowe pozwalają dokładnie monitorować przebyte trasy, ale też postępy sportowe. Fot. Unsplash

Technologia nas stale wyręcza. Kiedyś planując wycieczkę rowerową, trzeba było wnikliwie studiować mapy, czasem dopiero na miejscu okazywało się, że dany szlak jest nieprzejezdny, zwykle nie za bardzo też wiadomo było, co czeka nas na miejscu. Dziś to już przeszłość. Stale aktualizowane i przemyślane pod kątem potrzeb cyklistów aplikacje pozwalają doskonale przygotować się do jazdy, mają gotowe propozycje tras, jednak co najważniejsze, świetnie monitorują nasze postępy – przygotowują raporty, wykresy. Dzięki takim aplikacjom, po każdej jeździe dokładnie wiemy, gdzie byliśmy, ile kilometrów przejechaliśmy, z jakimi prędkościami się poruszaliśmy, a nawet ile kalorii spaliliśmy.

Aplikacja na rower – co daje?

Aplikacja rowerowa to dziś prawdziwy must have każdego, nawet okazyjnego, „świątecznego” cyklisty. Niezależnie od tego, czy z roweru korzystamy wyczynowo, czy jest on podstawowym narzędziem naszego treningu, czy też jeździmy „od czasu do czasu” i tylko rekreacyjnie, każdy znajdzie tam funkcję odpowiednią dla siebie i własnych potrzeb.

Jedną z najbardziej popularnych, jednocześnie najbardziej przydatnych funkcji większości aplikacji jest możliwość wyboru lub planowania tras. Część programów ma funkcje społecznościowe, które pozwalają na dzielenie się własnymi trasami z innymi użytkownikami. W efekcie wybierając daną trasę, mamy pewność, że została ona już wcześniej przez kogoś realnego dokładnie sprawdzona. Niektóre aplikacje mają bardzo rozbudowane możliwości tego typu, łącznie z wyborem rodzaju krajobrazu, który chcemy oglądać podczas przejażdżki. Większość programów potrafi różnicować trasy ze względu na umiejętności rowerzysty. Odpowiednie dla siebie warianty przejazdu znajdą zatem zarówno rowerzyści początkujący, jak i ci bardziej doświadczeni. Niektóre z aplikacji mają też wbudowane funkcje rankingów społecznościowych, co dodatkowo włącza element rywalizacji i współzawodnictwa z innymi użytkownikami.

Drugą, równie ważną, a już wcześniej wspomnianą funkcją jest monitoring aktywności. Aplikacje rowerowe potrafią przeprowadzić (samodzielnie lub np. w połączeniu ze smartwatchem) pomiary kluczowe z punktu widzenia jazdy na rowerze – od prędkości (a wyliczają tę średnią i maksymalną). Mierzony jest czas jazdy, przebyte odległości. Jeśli posiadamy smartwatcha, mogą być rejestrowane także parametry organizmu tak jak tętno czy ciśnienie krwi. Wszystko to możemy później przeglądać na szczegółowych raportach, które obejmują różne wybrane przez nas okresy. Wygląda to bardzo podobnie do tego, co możemy znaleźć w aplikacjach dla biegaczy. Praktycznie każda aplikacja tego typu ma wbudowanych kilkanaście różnych funkcji, pomiarów i parametrów „nadzoru”.

Czy każdy smartfon obsłuży aplikację dla rowerzysty?

Aplikacje dla cyklistów dostępne są w zasadzie na wszystkie rodzaje i modele telefonów. Skorzystają z nich zarówno użytkownicy Androida, jak i smartfonów Apple. Podstawową funkcjonalnością, którą powinien mieć smartfon, by można było w pełni wykorzystać możliwości aplikacji, jest moduł GPS. Pozwoli to skorzystać z najważniejszej funkcji, jaką jest lokalizacja na trasie, oraz pomiar przebytych podczas każdej przejażdżki odległości. Oczywiście im dokładniejsza geolokalizacja, tym lepiej.

Co do samych aplikacji, polecam wybierać te, które mają możliwość pracy offline. Na trasie często zdarza się, zwłaszcza jeżeli wybieramy szlaki położone poza miastami, że zrywa nam zasięg sieci internetowej. Jeśli nie chcemy być sfrustrowani tym, że po przejechaniu 15 km wymagającej trasy okazuje się, iż połowa przejazdu w ogóle się nie zapisała, ponieważ nie było zasięgu, lepiej wybrać aplikacje, które potrafią rejestrować dane lokalnie, a następnie aktualizować się automatycznie w momencie wykrycia sieci.

Jeśli chcemy rejestrować funkcje zdrowotne i parametry pracy organizmu, konieczne jest także wyposażenie się w smartwatcha lub opaskę fit, najlepiej właśnie taką współpracującą z jedną z poniższych aplikacji. Czujnik opaski zarejestruje wszelkie ważne dane i prześle je do aplikacji, a my zobaczymy je później w szczegółowych raportach.

Polecane aplikacje na rower

Konkurencja na rynku aplikacji rowerowych jest duża. Ma to swój plus dla użytkowników. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy tu zarówno bardzo rozbudowane aplikacje płatne, jak i też całkiem przyjazne aplikacje darmowe.

Zepoxa - Rowerowy Tracker

Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych aplikacji tego typu. Pozwala śledzić własne tempo, mierzy dystans treningowy, liczy spalone kalorie, pozwala wyznaczyć sobie cele treningowe i sprawdzać postępy w ich realizacji. Aplikacja mierzy średnie prędkości, a nawet różnice poziomów wzniesień na trasie. Wbudowany moduł GPS zadba o to, żebyśmy zawsze utrzymali się na szlaku, bez względu na to czy korzystamy z bitych dróg, czy wybraliśmy trasę przełajową. Aplikacja zadba też o zdrowie użytkownika: pomoże w planowaniu utraty wagi, wyrobieniu sylwetki, budowaniu kondycji i siły. Dzięki tej aplikacji można śledzić wszystkie treningi za pomocą zarejestrowanych dzięki GPS tras, sprawdzać rozbudowane statystyki.  

Zepoxa - Rowerowy Tracker
Zepoxa - Rowerowy Tracker

EXA Bike Tracker: Rower i Kolarstwo

To kolejna aplikacja dla wszystkich, którzy kochają rower i kolarstwo oraz wszelkie inne aktywności sportowe, takie jak bieganie, trekking, turystykę górską Twórcy deklarują, iż nie ma znaczenia, to czy lubimy sporty zimowe, czy też letnie, jesteśmy  profesjonalnymi rowerzystami, fanami BMX, MTB, korzystamy z e-bike roweru elektrycznego lub uwielbiamy ścieżki enduro, każdy znajdzie tu trasy i programy treningowe odpowiednie dla siebie. Program potrafi między innymi mierzyć prędkość jazdy na rowerze, wylicza przebyty dystans, wysokość nad poziomem morza i lokalizację GPS, rejestruje i oznacza trasy na mapie oraz zapewnia pełne statystyki aktywności sportowych.

EXA Bike Tracker: Rower i Kolarstwo
EXA Bike Tracker: Rower i Kolarstwo

Komoot: Cycling & Hiking Maps

To prosta, lecz niezwykle popularna aplikacja dla fanów rekreacji na dwóch kółkach. Jej główną funkcją jest dobór tras do przejażdżek lub treningów, przy czym pozwala korzystać z doświadczeń i rekomendacji większej społeczności. Dzięki temu programowi wybierzemy trasę idealną do uprawiania cyklingu – może to być zarówno gładki asfalt na rower szosowy, singletracki na rower górski, ciche ścieżki rowerowe na wycieczki turystyczne. Dzięki programowi możemy je zaplanować najdrobniejszych szczegółach, korzystając z informacji, takich jak spodziewany poziom trudności, dystans i profil wysokości.

Komoot: Cycling & Hiking Maps
Komoot: Cycling & Hiking Maps

Map My Ride

Aplikacja ta pozwala śledzić i dokładnie – zgodnie z nazwą – mapować każdą odbytą jazdę. Po przejechaniu kolejnego kilometra użytkownik otrzyma przydatne informacje zwrotne i statystyki, które pomogą następnie w poprawie własnych wyników i osiągnięć. Program ten umożliwia odkrycie nowych tras treningowych, następnie zapisuje postępy, ale też pozwala na udostępnianie ich znajomym. Niezależnie od tego, czy jesteśmy początkującymi cyklistami, czy też profesjonalnym kolarzem, znajdziemy tu funkcje i narzędzia, których potrzebujemy, aby trzymać się trasy a dodatkowo zyskamy dobry system motywacyjny.

Map My Ride
Map My Ride — aplikacja dla cyklistów

Strava

To w tej chwili (po wycofaniu nieodżałowanego Endomondo) bez wątpienia najpopularniejsza aplikacja tego typu na świecie. Program ten posiada bardzo rozbudowany zestaw funkcji, do których należą śledzenie i zapisywanie czasu oraz przebiegu tras, obliczanie prędkości, z jaką ją pokonywaliśmy. Program posiada możliwość porównywania wyników w grupie znajomych (łącznie z tym jak inni radzili sobie na tych samych odcinkach). Niektóre z opcji aplikacji na rower są tu jednak dostępna dopiero po zakupie miesięcznej subskrypcji. Największą wadą aplikacji jest, póki co, brak dedykowanej polskiej wersji językowej.

Strava
Strava — obecnie jedna z najczęściej wybieranych aplikacji na rower

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane