Piątek , 26 Kwiecień 2024

8 najlepszych komunikatorów sieciowych. Z nimi będziesz w stałym kontakcie z bliskimi

   05.12.2022
Powszechna dostępność internetu ma swoje zalety. Możemy się dzięki niej stale komunikować z bliskimi oraz miejscem pracy za pomocą telefonu, oraz – co po pandemii znów zyskało ogromną popularność – komunikatorami sieciowymi. Komunikatory te mają wiele zalet, jedne są proste inne to prawdziwe kombajny multimedialne z na przykład obsługą wideorozmów, w których może uczestniczyć jednocześnie większa grupa osób. Wybraliśmy 8 najlepszych aplikacji, dzięki którym będziesz zawsze w kontakcie z rodziną oraz najbliższymi.
Dzięki komunikatorom można zawsze utrzymywać stałą łączność z bliskimi. Fot. Pixabay

Komunikatory internetowe nie są wielką nowością. Kiedyś królowały aplikacje na komputery PC typu Gadu-Gadu czy Tlen, które w szczycie popularności miały kilka milionów użytkowników. Wszystko zmieniło się jednak wraz z upowszechnieniem telefonów komórkowych i tanich SMS-ów, których prostota sprawiła, iż aplikacje zewnętrzne przestały być potrzebne. Dziś mamy do czynienia z druga falą popularności komunikatorów, są to już jednak zupełnie inne programy. Oto te wybrane przez nas jako najbardziej interesujące.

WhatsApp

Jedna z popularniejszych aplikacji do komunikowania się przez Internet. Obsługuje zarówno czaty, wideorozmowy, jak i połączenia głosowe. Co ciekawe przy rejestracji podajemy swój numer telefonu i to on jest wykorzystywany do odnajdywania znajomych i bliskich, dzięki czemu zresztą jest to aplikacja tak powszechnie używana. Potencjalnie każda osoba, mająca numer u operatora komórkowego może ją zainstalować – z tą jednak różnicą, że za wykonane z jej pomocą rozmowy, połączenia wideo czy przeprowadzone czaty nic nie płacimy. Co ważne, wszelkie konwersacje wykonywane  z użyciem WhatsAppa są domyślnie szyfrowane, chyba że posiadamy archaiczny smartfon nieobsługujący tej funkcji.

Chat to tylko jedna z opcji we współczesnych komunikatorach

Messenger

Kiedyś integralna część Facebooka, dziś niezależny (choć nadal do niego należący) komunikator, podobnie zresztą jak wcześniejszy WhatsApp. Obsługuje zarówno chaty tekstowe, jak i wideorozmowy, można w nim przesyłać zdjęcia, filmy wideo, utwory muzyczne, lokalizacje. Największą zaletą Messengera jest  jednak to, że dzięki dymkom czatu możemy go używać także podczas korzystania z innych aplikacji. Komunikator działa dobrze nie tylko na smartfonach, ale też na komputerach PC i Mac.

Messenger to jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie

Skype

Skype to chyba jedyny komunikator, który przetrwał burzliwe zmiany w sieci kilka lat temu. Dziś należy do Microsoftu i trzeba przyznać, że gigant z Redmond wykonał przy nim sporo potrzebnej pracy. Narzędzie, które kiedyś służyło wyłącznie do wideorozmów, teraz jest rozbudowaną platformą oferującą wszystko to co konkurencja i nawet więcej - powiązanie z usługami Microsoftu (np. Outlookiem) oraz synchronizację rozmów na różnych urządzeniach. Z aplikacji korzystać można na kilka sposobów: Poprzez stronę www, dedykowaną aplikacją na PC Linuxa i MACa, a także programy na smartfony. Warto wspomnieć, ze Skype od dawna ma możliwość wykupu abonamentu, który pozwala na wdzwaniane się na telefony komórkowe i stacjonarne prosto z komputera.

Telegram

To komunikator, który obecnie szczególnie szybko zyskuje popularność, wiele wskazuje na to, że bardzo dobrze przyjmie się na rynku. A to wszystko za sprawą świetnie dopracowanych aplikacji na smartfony oraz komputery i rozbudowanych opcji konwersacji grupowych. Telegram umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć, filmów oraz przeróżnych formatów plików, chociażby doc., zip, mp3. Ważnym atutem komunikatora jest możliwość tworzenie grup składających się z nawet 200 użytkowników oraz wbudowany w aplikację ciekawy edytor plików graficznych, który pozwala na wprowadzanie w nich dużych zmian.

Telegram to komunikator, który zdobywa coraz większą popularność

Viber

Bardzo popularny na świecie komunikator mający dziś ok. 200 mln użytkowników. W Polsce to na razie nowinka, ale zdecydowanie warta rozważenia. Podobnie jak inne komunikatory pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych oraz głosowych, prowadzenie rozmów audio i wideo, przesyłanie zdjęć, filmików i innych multimediów, chociażby popularnych GIF-ów czy naklejek, jest przy tym niezwykle wszechstronny. Działa na urządzeniach Apple (iPhone oraz komputery Mac) oraz z Androidem, a także na maszynach z Windowsem i Linuksem. Do uruchomienia aplikacji potrzebne jest posiadanie numeru telefonu komórkowego (tak samo, jak we WhatsAppie i Telegramie).

Wideorozmowy, przesyłanie zdjęć i wszystko najczęściej bezpłatnie

Signal

To niszowy komunikator, który jednak bardzo zyskał na niedawnych zawirowaniach wokół konkurencyjnego WhatsAppa. Jego twórcy promują go jako ten, który zapewnia całkowitą prywatność rozmów. Signal – podobnie jak konkurencja  pozwala na wideorozmowy, rozmowy głosowe oraz przesyłanie wiadomości na chacie. Aplikacja dostępna na wszystkie główne platformy (Windows, Linux, Apple Mac OS, Google Android, Apple iOS) wykorzystuje zaawansowane szyfrowanie end-to-end. Najciekawsza jest tu jednak funkcja umożliwiająca ustawienie czasu, po którym historia czatów zostanie całkowicie i bezpowrotnie usunięta.

Microsoft Teams

Teams to komunikator, który co prawda nie powstał po to, by umożliwić wygodne pogawędki rodzinne, ale w dobie epidemii koronawirusa i upowszechnienia się pracy zaczął pełnić tę funkcję i tak już zostało, zwłaszcza że – kiedyś płatny – obecnie jest udostępniany przez Microsoft za darmo. A jest to narzędzie potężne i co tu dużo mówić bardzo ułatwia grupowe konwersacje w firmie i nie tylko. Pozwala na wspólne oraz indywidualne rozmowy audio i wideo, chaty tekstowe, wygodne przesyłanie plików. Ciekawą opcją jest możliwość udostępniania własnego ekranu innym uczestnikom konwersacji, użytkownik Microsoft Teams posiada także dostęp do internetowych wersji programów Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Maksymalna liczba użytkowników podczas jednej sesji w darmowej wersji to 300.

Zoom

W komunikatorze Zoom możesz rozmawiać z wieloma osobami jednocześnie

Ten komunikator został stworzony nie tylko do konwersacji, ale także efektywnej nauki poprzez sieć. Zapewnia wysokiej jakości połączenia wideo, w których może brać do 1000 osób (a w czasie webinariów nawet 12000). Jest powszechnie uważany za jedną z najlepszych platform do wideokonferencji. Jest to program, który ma zarówno wersję płatną, jak i bezpłatną – w wersji bezpłatnej do niedawna istniało ograniczenie, że rozmowy, które miały więcej niż 2 uczestników, były ograniczone do 40 minut.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane