Sobota , 23 Wrzesień 2023

Test odkurzacza bezprzewodowego Bosch Unlimited 7

   23.09.2022
Odkurzanie nie jest czynnością, za którą ktokolwiek przepada. Najtrudniejsze zadanie mają tu posiadacze zwierząt, którzy aby utrzymać dom w czystości, muszą napracować się szczególnie dużo. Dla nich, a także dla wszystkich, którym zależy na czystym domu przetestowaliśmy pionowy, bezprzewodowy odkurzacz Bosch Unlimited 7 ProAnimal, wyposażony w stworzoną do zbierania sierści elektroszczotkę. Oto nasz test tego urządzenia.
Odkurzacz bezprzewodowy o dużej mocy? To możliwe

Bosch Unlimited 7 ProAnimal: odkurzacz pionowy z licznymi akcesoriami

Odkurzacz Bosch Unlimited 7 ProAnimal (model BCS711PET), był obiektem naszych testów przez kilka ostatnich dni. Producent wyposażył to urządzenie w cały zestaw przydatnych końcówek i akcesoriów.

W zestawie, oprócz części silnikowej oraz stacji dokującej, którą możemy zamontować na ścianie, znajdziemy także elektroszczotkę ProAnimal Brush z podświetleniem LED (sprawnie i szybko usuwa wszelkie rodzaje zanieczyszczeń, w tym sierść zwierząt), minielektroszczotkę, przeznaczoną do oczyszczania trudniej dostępnych miejsc (małe rozmiary powodują, że nadaje się szczególnie do sprzątania w samochodzie), elastyczny wąż przedłużający z elektrozłączem, długą, giętką ssawkę szczelinową, którą łatwo usuwa się zanieczyszczenia ze wszelkich zakamarków (w tym zza mebli, z szuflad), ssawkę 2 w 1 przeznaczoną do odkurzania mebli tapicerowanych, dodatkowo w zestawie znajduje się też zapasowy wałek do elektroszczotki.

Bosch Unlimited 7 ProAnimal - zestaw akcesoriów

Bosch Unlimited 7 ProAnimal - zestaw akcesoriów

Na wstępie warto zaznaczyć, że odkurzacz Bosch jest dość lekki i poręczny. Jego główna część silnikiem, w której zamocowany jest też filtr powietrza i pojemnik na kurz, waży 1,4 kg, natomiast cały zestaw z rurą i elektroszczotką 2,9 kg. Urządzenie w czasie pracy nie obciąża ręki ani przedramienia.

Co ważne, odkurzacz Unlimited 7, podobnie jak duża część akumulatorowych urządzeń Bosch, spełnia wymogi systemu Power for ALL Alliance, dzięki czemu jego wymienna bateria może być przenoszona także do (i vice versa) wielu innych urządzeń zasilanych napięciem 18 V. Jeśli posiadamy wiertarkę czy narzędzie ogrodowe Bosch z podobnym akumulatorem, z łatwością, gdy tylko będziemy potrzebowali zasilania, przełączymy baterię z jednego do drugiego urządzenia, Oszczędzi to czas potrzebny na ładowanie, a w razie potrzeby pozwoli przedłużyć odkurzanie.

Bosch Unlimited 7 ProAnimal: technikalia

Odkurzacz Bosch Unlimited 7 posiada następującą specyfikację techniczną:

 • wymagane napięcie: 18 V z wymiennego, znajdującego się w zestawie akumulatora;
 • kompaktowy 3-fazowy silnik TurboSpin (łopatki wirnika rotują z prędkością 66 tys. obrotów na minutę, co zapewnia dużą moc ssącą);
 • czas pracy: do 40 min w trybie Eco bez elektroszczotki, do 30 min w trybie Eco z elektroszczotką, do 15 min w trybie Auto z elektroszczotką, do 10 min w trybie Turbo z elektroszczotką;
 • pojemność akumulatora: 3 Ah;
 • czas cyklu ładowania: 4 h (do 80%), 5 h (pełne ładowanie);
 • wytrzymały filtr siatkowy typu Cartridge ze stali nierdzewnej z membraną Pure Air (filtracja na poziomie 99,9%);
 • elektroszczotka ProAnimal Brush (zwiększona średnica wałka i dwa różne typy włosia, pozwala skutecznie usuwać sierść zwierząt);
 • zginana rura (umożliwia łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc bez konieczności schylania się);
 • poziom hałasu: 82 dB;
 • waga: 1,4 kg część silnikowa, 2,9 kg razem z rurą i szczotką.

Bosch Unlimited 7: wydajny odkurzacz pionowy o dużej mocy

Odkurzacze pionowe to hit ostatnich lat. Zawdzięczają to kompaktowym rozmiarom i lekkości, dzięki którym sprzątanie Jest tak wiele wygodniejsze, niż przy użyciu tradycyjnego odkurzacza leżącego. Cały czas jednak wiele osób podchodzi do nich z rezerwą. Potencjalni nabywcy zastanawiają się, czy w tak małej obudowie może się kryć wystarczająco wydajny silnik, który sprosta wymaganiom posiadaczy domu lub sporego mieszkania.

W przypadku odkurzacza Bosch Unlimited 7 ProAnimal nie ma wątpliwości: technologia odkurzaczy pionowych w ciągu kilku ostatnich lat bardzo się rozwinęła, a sprzęt Bosch to dopracowane pod względem możliwości urządzenie. Wydajność silnika ssącego jest tu bardzo duża (i dodatkowo regulowana), a odkurzacz bez najmniejszego problemu usuwa zarówno łatwe jak i trudniejsze zabrudzenia. Model, który testowaliśmy bardzo dobrze radził sobie z usuwaniem kurzu, ale też grubszych zabrudzeń w tym przede wszystkim sierści zwierząt, co powinno być istotnym atutem dla tych potencjalnych nabywców, którzy posiadają czworonogi.

Bosch Unlimited 7: wydajny odkurzacz pionowy o dużej mocy

Bosch Unlimited 7 ProAnimal – skuteczne czyszczenie dywanów i tapicerki.

Bosch Unlimited 7 to odkurzacz przyjazny użytkownikowi. Wszystkie elementy, części i dołączone akcesoria oraz końcówki są precyzyjnie spasowane. Nakładamy i zdejmujemy je za pomocą jednego kliknięcia, a każdy z tych dołączonych akcesoriów mocno trzyma się korpusu. Poszczególne części zestawu wykonane są z materiałów wysokiej jakości, nic nie trzeszczy, wizualnie odkurzacz prezentuje się nowocześnie i stylowo.

Bosch Unlimited 7 ProAnimal: codzienne użytkowanie

Odkurzacz Bosch z serii Unlimited 7 z pewnością można określić jako jeden z najlepszych sprzętów tego typu na rynku, zwłaszcza jeśli chodzi o skuteczność w odkurzaniu sierści zwierząt, ale nie tylko. Szczotka ProAnimal Brush faktycznie świetnie sobie radzi z usuwaniem sierści zwierząt – a sprawdziłem to wiele razy, gdyż sam posiadam kota i wiem jak to jest walczyć z kłakami pozostawionymi dosłownie wszędzie.

Jednak wartość tego sprzętu wynika z pomysłowości rozwiązań technologicznych, które w nim zastosowano. Mają one duży wpływ nie tylko na wygodę użytkowania, ale także na ergonomiczność procesu sprzątania.

I tu przechodzimy do sedna: jednym z ciekawszych rozwiązań tego odkurzacza jest zginana rura (do kąta 90 stopni), która została tak zbudowana, by pozwolić użytkownikowi na łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc znajdujących się pod półkami, szafami czy fotelami, co kluczowe – bez konieczności schylania się.

Rura zginana do 90 stopni w odkurzaczu Bosch Unlimited 7 dociera do najbardziej niedostępnych miejsc pod meblami.

Rura zginana do 90 stopni w odkurzaczu Bosch Unlimited 7 dociera do najbardziej niedostępnych miejsc pod meblami.

Nie każdy, zwłaszcza po wyczerpującym dniu w firmie, ma ochotę, by jeszcze przy odkurzaniu schylać się pod komody łóżka i fotele. Po całodniowej pracy fizycznej lub siedzeniu w jednej pozycji za biurkiem, Wiele osób cierpi zresztą na przejmujący ból pleców. Z odkurzaczem Bosch po prostu nie musimy się schylać. Wystarczy delikatnie i kliknąć przycisk na rurze i zgiąć ją do żądanej pozycji.

Innym elementem tego odkurzacza, który przyciąga uwagę jest też zwrotny uchwyt łączący rurę z elektroszczotką. Mechanizm ten jest niezwykle płynny i elastyczny, w efekcie manewrowanie przy odkurzaniu w ogóle nie wymusza ciągłego chodzenia po pomieszczeniu i nie nadwyręża rąk. Elektroszczotka bez użycia siły odkręca się na wszystkie strony, co użytkownikowi odkurzacza pozwala operować z jednego miejsca bez poruszania się po pomieszczeniu.

Bosch Unlimited 7 jest odkurzaczem poręcznym i lekkim.

Bosch Unlimited 7 jest odkurzaczem poręcznym i lekkim.

W trakcie odkurzania nie musimy ustawiać się pod odpowiednim kątem do odkurzanego obszaru, lekko tylko przenosimy środek ciężkości a elektroszczotka płynnie zmienia pozycję i przemieszcza się w kierunku, który nam w danej chwili odpowiada. Dodatkowo podświetlenie LED pozwala lepiej lokalizować miejsca szczególnie zakurzone, co zwiększa dokładność sprzątania.

Podświetlenie szczotki pozwala lepiej kontrolować odkurzaną powierzchnię.

Diody LED pozwalają lepiej dostrzec drobinki kurzu na odkurzanej powierzchni.

Testy wykazały, że Bosch w Unlimited 7 ProAnimal postawił mocno na wygodę odkurzania. Odkurzacz wyposażono w kilka różnych funkcji, które bardzo usprawniają domowe porządki. Jedną z najbardziej przydatnych okazał się klips Easy Parking Clip, czyli zaczep mający formę klipsa, dzięki któremu można postawić urządzenie w dowolnym miejscu – chociażby na krawędzi stołu lub przy oparciu krzesła – bez ryzyka, że się przewróci. Bosch wziął tu pod uwagę wszystkie aspekty, dlatego materiał, z którego wykonany jest ów klips, zapobiega zarysowaniom powierzchni i ślizganiu się.

Klips w formie zaczepu

Praktyczny klips pozwala zaczepić odkurzacz np. o krzesło, gdy robimy sobie przerwę w odkurzaniu.

W sytuacji, kiedy potrzebujemy zostawić rurę ze szczotką i zabrać część silnikową, by opróżnić ją ze śmieci, nie musimy szukać dla niej miejsca. Pomoże tu funkcja Quick Stand, która sprawia, że po odpięciu silnika rura ze szczotką same stoją pionowo. Dzięki temu możemy je zostawić praktycznie w każdym miejscu.

Bardzo dobrze rozwiązano tu przycisk włącznika. W wielu innych odkurzaczach pionowych trzeba go stale przytrzymywać, co męczy dłoń – tu ma on blokadę na każdym z trzech stopni, co sprawia, że nasze palce po prostu się nie męczą.

Pierwszym parametrem, który sprawdza większość użytkowników odkurzaczy jest moc ssąca. W przypadku tego urządzenia mamy do dyspozycji bardzo wydajny silnik o dużej efektywnej mocy. Sprzątając mamy do dyspozycji pracę na trzech ustawieniach: najbardziej efektywne, czyli „Turbo”, zwiększa wydajność w szczególnie trudnych zadaniach, np. podczas odkurzania zabrudzonych dywanów. Urządzenie działa wówczas z siłą i wydajnością podobną do potężnych odkurzaczy przewodowych. W codziennym użytkowaniu najlepszy będzie jednak tryb „Eco”, który oszczędza energię i zapewnia najdłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Dla osób, które same nie chcą przełączać się pomiędzy różnymi trybami i wolałyby zautomatyzowany tryb pracy, jest do dyspozycji tryb „Auto”, w ramach którego odkurzacz sam dostosowuje moc w zależności od typu odkurzanej powierzchni.

Przełącznik odkurzacza pozwala na pracę w różnych trybach.

Przełącznik odkurzacza Bosch Unlimited 7 pozwala na pracę urządzenia w trzech różnych trybach.

W przypadku odkurzacza Bosch opróżnianie pojemnika na kurz i czyszczenie filtra są banalnie proste. Odkurzacz jest bardzo ekonomiczny, gdyż nie potrzebujemy żadnych dodatkowych worków na śmieci, dodatkowo by na szybko wyczyścić filtr przed opróżnieniem pojemnika wystarczy skorzystać z mechanizmu RotationClean. By to zrobić wystarczy wyjąć pojemnik na kurz z korpusu i przekręcić kilkukrotnie czerwony element widoczny na zdjęciu poniżej. Cały kurz i brud zostaną oddzielone się od filtra i spadną na dno pojemnika. Filtr zostanie oczyszczony bez konieczności wyjmowania go i mycia pod bieżącą wodą.

Pojemnik na kurz z funkcją RotationClean

Opróżnianie pojemnika na kurz jest łatwe dzięki funkcji RotationClean.

Codziennym użytkowaniu odkurzacza Bosch Unlimited 7 ProAnimal Przydaje się też dołączona do zestawu niewielka stacja dokująca. Można ją zawiesić na ścianie, co pozwoli na łatwe odstawianie odkurzacza po skończonej pracy. Stację można też oczywiście podłączyć do zasilania, dzięki czemu nie będzie trzeba pamiętać o osobnym doładowywaniu odkurzacza. W stację tą wbudowane są poręczne uchwyty na akcesoria, dzięki temu nie trzeba chować ich osobno (i szukać przed każdym odkurzaniem) w efekcie będą zawsze dostępne pod ręką.

Długość pracy na jednym ładowaniu

W trybie Eco odkurzacz może bez przerwy pracować przez 40 minut, co pozwala na efektywne odkurzenie sporego mieszkania o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych w jednym cyklu, nasze testy to potwierdziły. Przy zwiększeniu mocy, a to może się okazać konieczne, jeśli mamy dom wyłożony wykładzinami lub dywanami, ten czas się skróci – do 30 minut w przypadku trybu Eco z elektroszczotką, 15 minut w trybie Auto z elektroszczotką i do 10 minut w trybie Turbo z elektroszczotką. Generalnie jednak odkurzacz ten potrafi pracować bardzo długo. Nawet chwilowe zwiększenie mocy przy usuwaniu większych zabrudzeń nie powoduje drastycznego skrócenia czasu pracy na podstawowym ustawieniu.

Bosh Unlimited 7 - w pełni naładowany akumulator o pojemności 3 Ah pozwala na odkurzanie przez 40 minut.

Bosh Unlimited 7 - naładowany akumulator pozwala na odkurzanie przez 40 minut w trybie Eco.

Dobrym sposobem na łatwe wydłużenie czasu pracy odkurzacza jest nabycie dodatkowego akumulatora – przełączenie wyczerpanego na naładowany zajmie bowiem tylko chwilę, a my możemy wówczas od razu kontynuować sprzątanie. Jako posiadaczowi mieszkania wielkości około 75 metrów kwadratowych nigdy nie zdarzyło się, aby odkurzacz wyczerpał się mi przed zakończeniem sprzątania. Przy regularnym odkurzaniu, gdy nie było dużych zabrudzeń, jedno ładowanie zwykle wystarczało na aż dwa sprzątania.

Bosch Unlimited 7 ProAnimal: podsumowanie

Przetestowany przez nas odkurzacz pionowy Bosch Unlimited 7 ProAnimal to bardzo wydajny sprzęt sprzątający. Bez kłopotu radzi on sobie ze sprzątaniem w zasadzie każdego typu powierzchni (od podłóg drewnianych po grube dywany) i co szczególnie zadowoli posiadaczy zwierząt, skutecznie usuwa sierść ich pupili, której w domach z czworonogami nigdy nie brakuje. Wraz z częścią Silnikową zestawie otrzymujemy różne akcesoria. Producent oddaje do dyspozycji użytkownika różne typy końcówek – od zaawansowanych elektroszczotek z podświetleniem LED (co ułatwia dostrzeżenie najbardziej zanieczyszczonych miejsc), po giętką, długą końcówkę do odkurzania szuflad, karniszy czy zakamarków za meblami. Dzięki dołączonym akcesoriom łatwo i bez uszczerbku dla niej oczyścimy tapicerkę z kociej i psiej sierści, odkurzymy meble, karnisze, a także tapicerkę auta.

Odkurzacz Bosch Unlimited 7 jest zaprojektowany tak, aby docierać do wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Odkurzacz Bosch Unlimited 7 posiada końcówki, które pozwalają na dotarcie do nawet najbardziej trudnych miejsc.

Nie można nie wspomnieć, że w sprzęcie tym zastosowano skuteczny, trwały i łatwy w czyszczeniu filtr, który eliminuje z powietrza 99,9% zanieczyszczeń.

Korzystanie z odkurzacza Bosch ułatwia proces sprzątania w maksymalnym stopniu. Nie ma tu plączących się pod nogami kabli, a sam sprzęt jest lekki i bardzo poręczny, dzięki czemu zrobimy z niego użytek także w aucie czy pomieszczeniach gospodarczych.

Wszystkie końcówki i głowice wymieniamy tu błyskawicznie za pomocą jednego kliknięcia, a każdy element tego odkurzacza jest przemyślany i dopracowany.

Odkurzacz Bosch Unlimited 7 ProAnimal kosztuje obecnie ok. 1600 zł – jest to cena, za którą otrzymujemy ciekawe, wydajne, wszechstronne, sprawne i efektywne urządzenie wraz z bogatym zestawem akcesoriów do zastosowania przy różnych typach powierzchni i zanieczyszczeń, sprzęt, który sprawdzi się w każdym domu i mieszkaniu.

Bosch Unlimited 7 - efektywne urządzenie do sprzątania.

Bosch Unlimited 7 - urządzenie do efektywnego sprzątania.

Bosch Unlimited 7 ProAnimal: zalety i wady

Zalety

 • lekkość, możliwość użycia na różnych poziomach mieszkania, na podłodze, meblach, suficie;
 • dołączone akcesoria – dwie elektroszczotki, długa i elastyczna końcówka do zakamarków oraz ssawka do tapicerki;
 • skuteczność w odkurzaniu sierści zwierząt;
 • prostota obsługi;
 • cicha praca;
 • 10 lat gwarancji na silnik;
 • odpowiednia a dodatkowo regulowana moc.

Wady

 • dość długi czas ładowania baterii do pełna, wynoszący 5 godzin.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane