Piątek , 19 Kwiecień 2024

DVB-T2. Czy planowana zmiana systemu nadawania sygnału oznacza konieczność wymiany telewizorów?

   08.10.2021
Na 2022 rok przewidywana jest ważna zmiana w systemie nadawania naziemnej TV cyfrowej. Obecny system DVB-T zastąpi technologia nowszej generacji DVB-T2, dzięki której nadawcy zyskają możliwość transmisji programu wyższej jakości. Niestety nie wszystkie urządzenia RTV (telewizory i dekodery) w domach Polaków są gotowe na obsługę nowego standardu.
DVB-T2: Nowe możliwości ale i brak obsługi starszego sprzętu. Fot. Pixabay
Zobacz także:
Jaki TV wybrać?

Cyfrowe nadawanie sygnaÅ‚u telewizyjnego wprowadzano w Polsce stopniowo: Od 1997 roku gÅ‚ówne stacje telewizyjne mogÅ‚y przechodzić na sygnaÅ‚ DVB-T, który w 2013 staÅ‚ siÄ™ jedynym obowiÄ…zujÄ…cym standardem. W tamtym czasie przez kraj przetoczyÅ‚o siÄ™ spore zamieszanie, bowiem wiÄ™kszość odbiorników starego typu w ogóle nie byÅ‚a gotowa na odbiór transmisji cyfrowych, użytkownicy musieli wiÄ™c albo wymienić sprzÄ™t na nowy, albo zaopatrzyć siÄ™ w specjalne dekodery podÅ‚Ä…czane do starszych telewizorów a umożliwiajÄ…ce przetworzenie sygnaÅ‚u cyfrowego na analogowy. Już za dwa lata sytuacja ta może siÄ™ powtórzyć.

Od kiedy wejdą w życie zmiany?

W 2022 nastąpi kolejna zmiana systemu nadawania programu, przy czym nie będzie to już wielki skok z analogu w cyfrę, a przejście na lepszą technologię cyfrową dającą nadawcom nowe możliwości, a nam użytkownikom telewizję na jeszcze wyższym poziomie jakościowym i technologicznym.

Zmiany wejdÄ… w życie dokÅ‚adnie od 30 czerwca 2022 roku, kiedy to nastÄ…pi przeÅ‚Ä…czenie obecnego sygnaÅ‚u na nowy - DVB-T2 wykorzystujÄ…cy kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (wystÄ™pujÄ…cym także pod nazwÄ… H.265 lub MPEG-H). Sama nazwa DVB-T2 to po prostu skrót od zwrotu Digital Video Broadcasting - Terrestial Second Generation, czyli standard naziemnej cyfrowej transmisji wideo drugiej generacji.

Co konkretnie umożliwi DVB-T2?

DVB-T2 to optymalizacja czÄ™stotliwoÅ›ci, która przede wszystkim pozwoli transmitować obraz w rozdzielczoÅ›ci 4K, do czego obecna technologia jest już za sÅ‚aba. W skrócie - kodek AVC/H.264 zostanie zastÄ…piony przez HEVC/H.265.

Obecny system DVB-T pozwala na transmisjÄ™ obrazu jedynie w 720p i 1080p, co jeszcze kilka lat temu wystarczaÅ‚o, ale dziÅ› w dobie telewizorów Ultra HD staje siÄ™ anachronizmem. DziÄ™ki zmianie poprawi siÄ™ także jakość dźwiÄ™ku audycji telewizyjnych i radiowych, a na samych multipleksach cyfrowych bÄ™dzie siÄ™ mogÅ‚o pojawić wiÄ™cej stacji niż dziÅ›.

Modernizacja infrastruktury nadawczej to także szansa na rozwój sieci 5G - zapewniÄ… to specjalne nowe nadajniki o dużym zasiÄ™gu. Zanim to siÄ™ stanie nadawcy telewizyjni zwolniÄ… pasmo 700 Mhz, które zostanie wykorzystane wÅ‚aÅ›nie ro rozwoju sieci internetowej w standardzie 5G.

Finalnie jedynÄ… rzeczÄ…, którÄ… bÄ™dÄ… musieli wykonać wÅ‚aÅ›ciciele telewizorów po zmianach, to przestroić swoje urzÄ…dzenia na nowe czÄ™stotliwoÅ›ci (o ile TV nie zrobiÄ… tego automatycznie). Polska zmieniajÄ…c system nadawania nie bÄ™dzie wyjÄ…tkiem. Wiele krajów UE już przeszÅ‚o na emisjÄ™ programu w nowym standardzie DVB-T2. Taki sygnaÅ‚ nadawany jest już w Austrii, Czechach, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, WÅ‚oszech oraz krajach skandynawskich, pozostaÅ‚e kraje na podobne zmiany siÄ™ wÅ‚aÅ›nie przygotowujÄ….

Czy mój telewizor obsÅ‚uguje DVB-T2

​By odbierać nowy, cyfrowy, naziemny sygnaÅ‚ telewizyjny telewizor musi być gotowy na przetwarzanie transmisji w DVB-T2. Odpowiednich oznaczeÅ„ należy szukać w dokumentacji urzÄ…dzenia. JeÅ›li nasz telewizor nie obsÅ‚uguje nowego formatu nie należy jednak wpadać w panikÄ™ - już dziÅ› (w cenie od 50 zÅ‚) można kupić prosty dekoder DVB-T2, który możemy podÅ‚Ä…czyć do już posiadanego telewizora, natomiast przy zakupie nowego sprzÄ™tu trzeba siÄ™ koniecznie upewnić, że ma on wbudowany czip do dekodowania DVB-T2 z kodekiem HEVC (pojawiajÄ… siÄ™ też oznaczenia też H.265 lub MPEG-H część 2). Telewizor powinien też mieć przetwornik dźwiÄ™ku w standardzie E-AC-3. WiÄ™kszość sprzedawanych obecnie TV jest już gotowa na obsÅ‚ugÄ™ nowej technologii, ale wydajÄ…c - bywa że duże - pieniÄ…dze na nowy odbiornik warto to jeszcze raz sprawdzić.

Przykładowy dekoder DVB-T i T2 w jednym

Masz kablówkÄ™? Zmiana ciÄ™ nie dotyczy

Zupełnie nie muszą się natomiast przejmować osoby korzystające wyłącznie z sieci kablowych lub anten satelitarnych. Dla nich nie zmienia się nic - tu sygnał dostarczany jest do telewizora z wykorzystaniem jeszcze innych technologii, dlatego zmiana z DVB-T na DVB-T2 nie będzie miała na te osoby bezpośredniego wpływu. Ich urządzenia - jeśli nie posiadają dekodera nowej generacji - nie będa już co prawda obsługiwać sygnału naziemnej telewizji cyfrowej, ale nie przeszkodzi to w odbieraniu sygnału z kabla i satelity.

Powtórzmy: Nowy standard nadawania sygnaÅ‚u telewizyjnego zaczyna obowiÄ…zywać od 30 czerwca 2022 roku.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane