Sobota , 18 Maj 2024

Wyciekły dane na temat Androida 12. Nadchodzą duże zmiany w interfejsie

   16.04.2021
Android 12 jest już dostępny jako wersja testowa dla programistów. Google nie ujawnił jednak jeszcze wszystkich planów i – jak się właśnie okazało - może szykować bardziej daleko idące zmiany niż te widoczne w obecnie dostępnej wersji przedpremierowej. Znany serwis technologiczny XDA zdobył bowiem jeszcze nieujawnioną publicznie wersję nadchodzącego systemu operacyjnego dla smartfonów i pokazał, że nowości będzie znacznie więcej.
System operacyjny Google dla smartfonów czekają spore zmiany

Wersja Androida 12, jaką zdobył serwis XDA, pochodzi z anonimowego źródła i jest przy okazji bardziej niestabilna niż obecna oficjalna wersja poglądowa dla programistów. Zawiera jednak kilka odnowionych funkcji i poprawek projektowych, które, jak prawdopodobnie pojawią się w następnej publicznie dostępnej becie.

Nowe zrzuty ekranu

Z dostępnych informacji wynika że niektóre już wcześniej odkryte funkcje zostały ulepszone. Np. przewijane zrzuty ekranu zostały dopracowane w porównaniu z poprzednią wersją, a narzędzie pozwala teraz dokładnie wybrać, które części ekranu zostaną przechwycone. Nie trzeba już będzie ręcznie przewijać ekranu w dół. Jest również dopracowana funkcja par aplikacji, umożliwiająca otwieranie dwóch aplikacji jednocześnie za pomocą skrótu. W wydaniu, które wyciekło, można teraz zmieniać położenie aplikacji, dwukrotnie dotykając granicy między nimi.

Android 12

Asystent włączany przyciskiem zasilania

Jest też kilka innych, bardziej oczekiwanych nowości. Wszystko wskazuje np. na to, że Google pracuje nad opcją przytrzymania przycisku zasilania, co będzie uruchamiać Asystenta głosowego. Dostępny będzie też nowy kafelek szybkich ustawień dla kart i elementów sterujących urządzenia, aby były łatwiej dostępne. Z informacji XDA wynika też, że Google pracuje również nad dwupanelowym ekranem głównym dla tabletów, paskiem wyszukiwania w selektorze widżetów oraz obsługą nowych generacji emotikonek.

Nowe ekrany powitalne

Prócz tego w Androidzie 12 znajdzie się tez miejsce dla nowego panelu głośności,  Google chce wprowadzić także automatyczne ekrany powitalne dla wszystkich aplikacji opartych na motywie systemu, co powinno zapewnić znacznie lepsze wrażenia wizualne podczas otwierania aplikacji z białymi ekranami startowymi. Wiele innych efektów przejść i animacji – widocznych chociażby przy ładowaniu -  także zostanie poprawionych.

Android 12

Lepsza prywatność

W samym systemie wprowadzono również spore zmiany dotyczące prywatności. Pojawiają się monity o dostęp do schowka, ostrzegające, gdy aplikacja uzyskuje dostęp do wcześniej skopiowanych danych lub tekstu. Od Androida 10 dostęp do schowka jest dostępny tylko dla aplikacji działających na głównym ekranie, ale dodatkowa kontrola z pewnością tu nie zaszkodzi. Google pracuje również nad rozszerzonymi uprawnieniami do powiadomień, które pozwoliłyby dostosować, jak duży dostęp do powiadomień ma tak zwana usługa nasłuchiwania powiadomień. Są to przede wszystkim aplikacje, takie jak Android Auto, które muszą przekazywać powiadomienia na inny ekran lub urządzenie.

Źródło: XDA Developers

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane