Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Facebook Messenger i Instagram nie otrzymają na razie domyślnego szyfrowania typu end-to-end

   23.11.2021
Firma Meta, czyli właściciel Facebooka, Instagrama i WhatsApp ogłosiła, że nie planuje wprowadzać szyfrowania end-to-end (E2EE) jako domyślnego w swoich aplikacjach Messenger i Instagram co najmniej do 2023. Koncern tłumaczy to względami bezpieczeństwa.
Najskuteczniejsze szyfrowanie E2EE nie będzie opcją domyślną Instagrama i Messengera

Korporacja należąca do Marka Zuckerberga już wczeÅ›niej, bo w zeszÅ‚ym roku poÅ‚Ä…czyÅ‚a czaty na Messengerze i Instagramie w ramach planu stworzenia ujednoliconego systemu przesyÅ‚ania wiadomoÅ›ci na wszystkich swoich platformach. I chociaż wiadomoÅ›ci wysyÅ‚ane przez Messenger i Instagram mogÄ… być szyfrowane najbezpieczniejszym zabezpieczeniem E2EE, to opcja ta nie jest domyÅ›lnie wÅ‚Ä…czona – i wszystko wskazuje na to, że nie bÄ™dzie – aż do 2023 roku. Najbardziej mylÄ…ce może to być dla samych użytkowników, bowiem WhatsApp ostatni nabytek Mety już od dawna domyÅ›lnie obsÅ‚uguje E2EE.

Opóźnienie dla bezpieczeÅ„stwa użytkowników

W artykule w brytyjskiej prasie Antigone Davis, szefowa ds. bezpieczeÅ„stwa Meta, wytÅ‚umaczyÅ‚a ogÅ‚oszone opóźnienie obawami o bezpieczeÅ„stwo użytkowników. Szyfrowanie end-to-end powoduje, że ​​tylko nadawca i odbiorca bÄ™dÄ… widzieć ich rozmowy, tymczasem wÅ‚aÅ›ciciel Facebooka chce mieć pewność, że nie koliduje to ze zdolnoÅ›ciÄ… platformy do powstrzymania dziaÅ‚alnoÅ›ci przestÄ™pczej. Krótko mówiÄ…c wyglÄ…da to tak, jakby korporacja chciaÅ‚a mieć ewentualny wglÄ…d w treść rozmów „dla dobra” użytkowników. Z jednej strony wyglÄ…da to dość pokrÄ™tnie, z drugiej trudno odmówić temu tokowi rozumowania logiki – jak bowiem udowodnimy, że staliÅ›my siÄ™ ofiarÄ… przestÄ™pstwa, jeÅ›li nikt nie bÄ™dzie mógÅ‚ zobaczyć wiadomoÅ›ci, które otrzymaliÅ›my...

Davis zaznaczyÅ‚a, że gdy szyfrowanie E2EE zostanie ustanowione jako domyÅ›lne, ​​firma bÄ™dzie „używać kombinacji niezaszyfrowanych danych w naszych aplikacjach, informacji o koncie i raportów od użytkowników”, aby zapewnić im bezpieczeÅ„stwo, a wszystko to „wspomagajÄ…c dziaÅ‚ania zwiÄ…zane z bezpieczeÅ„stwem publicznym”.

Szyfrowanie end-to-end

Opóźnienia we wdrażaniu domyÅ›lnego szyfrowania end-to-end

Co ciekawe, wczeÅ›niej na blogu firmowym wÅ‚aÅ›ciciel komunikatorów zapowiedziaÅ‚, że domyÅ›lne E2EE bÄ™dzie dostÄ™pne na Instagramie i Messengerze „najwczeÅ›niej w 2022 roku”. Teraz z kolei zapowiedziano, że Meta chce „zrobić to dobrze”, wiÄ™c firma planuje opóźnić debiut funkcji aż do 2023 roku.

2023 też wcale nie możemy być pewni, gdyż wówczas wejdzie w życie brytyjska ustawa o bezpieczeÅ„stwie w Internecie, która bÄ™dzie wymagać od platform internetowych ochrony dzieci przed krzywdÄ…, a także niezwÅ‚ocznego reagowania na treÅ›ci obraźliwe. Może to utrudnić plany Facebooka dotyczÄ…ce domyÅ›lnego wÅ‚Ä…czenia E2EE. WedÅ‚ug raportu BBC „E2EE może utrudnić zapobieganie wykorzystywaniu dzieci w Internecie".

RzÄ…dy bardzo niechÄ™tnie godzÄ… siÄ™ na zastosowanie szyfrowania end-to-end, gdyż jak twierdzÄ… utrudnia im to walkÄ™ z przestÄ™pczoÅ›ciÄ… w sieci. W zeszÅ‚ym roku Stany Zjednoczone doÅ‚Ä…czyÅ‚y do ​​Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Kanady, Indii i Japonii w celu umożliwienia lokalnym organom Å›cigania dostÄ™pu do szyfrowania tylnymi drzwiami, co umożliwiÅ‚oby wÅ‚adzom przeglÄ…danie zaszyfrowanych wiadomoÅ›ci i plików w przypadku wydania odpowiedniego nakazu. W podobnym kierunku idzie wiele krajów na caÅ‚ym Å›wiecie.

Å»ródÅ‚o: The Verge

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane