Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Uwaga na aplikacje, które umożliwiają hakerom oszustwo „na Blika”. Jeśli masz je na smartfonie natychmiast je odinstaluj!

   03.09.2021
Posiadacze telefonów z Androidem powinni skontrolować swoje smartfony w poszukiwaniu kilku aplikacji, które zostały złamane przez hakerów tak, by umożliwiać wykradzenie z urządzenia ważnych danych osobowych służących do logowania w serwisach społecznościowych i płatności z użyciem usługi Blik. Choć sklep Google Play usunął już te programy, użytkownicy muszą to na swoich telefonach zrobić sami. W materiale znajdziecie listę tych niebezpiecznych aplikacji.
Hakerzy od czasu do czasu są w stanie uśpić czujność nawet największych serwisów, w tym Google Play

Choć wydawałoby się, że aplikacje ze sklepu takiego giganta, jakim jest Google powinny być w pełni bezpieczne, niestety nie zawsze tak jest. I choć gigant oczywiście skanuje wszystkie programy w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń, czasami nie wyłapuje wszystkich ataków. Tak stało się w przypadku kilku aplikacji z kategorii horoskopy, fitness, edycja zdjęć i optymalizujących pamięć smartfona.

Oszustwo „Na Blika”

Tym razem zagrożenie jest bardzo poważne, ponieważ zainfekowane aplikacje pobrano ze sklepu Play aż 6 milionów razy. Wśród ukradzionych danych znajdowały się na przykład dane logowania do Facebooka, co pozwala hakerom na przeprowadzanie popularnego ostatnio wyłudzenia „na Blika”.

Hakerzy działają w ten sposób, że z użyciem wykradzionych danych logują się na konto osoby, której telefon zhakowali. Następnie rozsyłają do znajomych swojej ofiary prośbę o pożyczkę (co tłumaczą na różne sposoby, najczęściej niemożnością wykonania pilnej operacji na koncie bankowym) i wygenerowanie w tym celu kodu Blik do takiej „płatności”.

Tymczasem policja przestrzega: jeśli od znajomych, za pomocą wiadomości z serwisów społecznościowych lub komunikatorów dostajemy prośby o przesłanie kodu Blik do płatności, to najpierw sprawdźmy, czy rzeczywiście potrzebują pomocy, najlepiej oddzwaniając do nich. Tylko tak upewnimy się, że nie jest to oszustwo.

Które aplikacje trzeba natychmiast odinstalować?

W tym momencie pilnie należy usunąć z telefonu 9 zainfekowanych aplikacji. Gdy je uruchomimy, wykradają one dane logowania do serwisów społęcznościowych (i nie tylko), i następnie przesyłają je cyberprzestępcom. Jeśli mamy na swoim smartfonie lub tablecie chcociażby jedną z nich, należy się jej natychmiast pozbyć. 

  • Processing Photo
  • App Lock Keep
  • Rubbish Cleaner
  • Horoscope Daily
  • Horoscope Pi
  • App Lock Manager
  • Lockit Master
  • Inwell Fitness
  • PiP Photo

Źródło: Google

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane