Sobota , 31 Lipiec 2021

Procesory Intela wracają na wydajnościowy tron?

   21.07.2021
Choć premiera procesorów Intela 12. generacji jeszcze nawet nie nastąpiła, to w Chinach można je już kupić na tamtejszym czarnym rynku. W sieci pojawiły się też pierwsze wyniki testów syntetycznych z ich wykorzystaniem – jeśli ich wyniki są prawdziwe, gigant z Santa Clara może mieć powód do świętowania – jego topowe procesory wracają na wydajnościowy szczyt.
Intel po latach pozostawiania w cieniu nowinek technicznych AMD odzyska pozycję lidera branży?

W tym momencie najszybszym desktopowym procesorem, jaki oficjalnie możemy kupić w sklepach jest Ryzen 9 5950X od AMD, jeśli jednak pojawiające się w sieci wyniki testów wykonane w programie Cinebench R20 są prawdziwe, a finalne wersje procesorów Intela nie ulegną większym zmianom względem testowanych jednostek inżynieryjnych, to mamy powrót „niebieskich” na fotel lidera wydajności procesorów komputerowych dla użytkowników domowych.

Rywalizacja Intela z AMD trwa w najlepsze

To ważna informacja bowiem od kilku lat blask dawnego hegemona produkcji procesorów nieco przygasł – firma miała ogromne problemy z przejściem na nowsze procesy technologiczne, co skutkowało pozostawaniem w tyle za głównym konkurentem, firmą AMD.

Z informacji, do których dotarł serwis Guru3D wynika, że testowany przez Chińczyków egzemplarz inżynieryjny procesora Intel Core i9-12900K wyprzedza flagowy 16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor AMD Ryzen 9 5950X we wszystkich testach, zarówno tych dotyczących jednego jak i wielu wątków. Do przeprowadzenia prób testowych użyto popularnego wśród overclockerów programu Cinebench R20. W teście tym jednostka Intela zdobywa około 810 punktów w jednowątkowym teście Cinebnech R20 oraz 11600 punktów w teście wielu wątków. Są to wyniki wyraźnie lepsze wyższe niż te oferowane przez topowy procesor AMD.

Nowa hybrydowa architektura

Nowy procesor Intel Core i9-12900K ma mieć hybrydową architekturę z 8 wysokowydajnymi rdzeniami Golden Cove oraz 8 energooszczędnymi rdzeniami Gracemont. Ta konfiguracja daje 16 rdzeni i 24 wątki, ponieważ mniejsze rdzenie nie obsługują wielowątkowości. Jeśli chodzi o zegary, 12900K powinien działać z częstotliwością do 5,3 GHz na rdzeniach Golden Cove i do 3,9 GHz na Gracemont.

Ceną za tę potęgę ma być 200-228 W zużycia energii podczas maksymalnego obciążenia. Procesor ten jest oparty na procesie produkcyjnym 10 nm Enhanced SuperFin i będzie pierwszym procesorem klasy desktop Intela obsługującym zarówno nadchodzącą technologię pamięci DDR5, jak i najnowszy interfejs PCIe Gen5.

Oficjalnie procesory Intel Core i9 12900K wejdą na rynek konsumencji dopiero za kilka miesięcy. Ich cena pozostaje nieznana.

Źródło: Guru3D

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane