CaÅ‚y system ma dziaÅ‚ać w ten sposób, że jedna sieć neuronowa przeanalizuje dźwiÄ™ki zwiÄ…zane z siłą gÅ‚osu. Kolejna natomiast bÄ™dzie analizowaÅ‚a stan emocjonalny badanego, gdyż to ma odzwierciedlać wynikajÄ…ce z zakażenia osÅ‚abienie neurologiczne. Ostatnia, trzecia sieć neuronowa ma mierzyć zmiany w wydolnoÅ›ci oddechowej. Za dokÅ‚adne wykrywanie stanu mięśni oddechowych ma posÅ‚użyć zbudowany od podstaw algorytm, który bÄ™dzie w stanie precyzyjnie sprawdzić degradacjÄ™ owych mięśni a przy okazji pokazać peÅ‚niejszy obraz zdrowia badanej osoby.
To już działa
W tym momencie jesteÅ›my już po pierwszych testach nowego projektu. OkazaÅ‚o siÄ™, że sztuczna inteligencja jest bardzo dokÅ‚adna. Zbadano – na razie w warunkach laboratoryjnych – dziesiÄ…tki tysiÄ™cy próbek kaszlu i mowy, technologia rozpoznaÅ‚a aż 98,5 procent kaszlu u osób z potwierdzonymi przypadkami COVID-19. Co najciekawsze algorytm byÅ‚ w stanie wykryć również 100 procent osób, które pozornie nie miaÅ‚y żadnych objawów.
Autorzy projektu z Massachusetts Institute of Technology stawiajÄ… jednak wyraźnÄ… granicÄ™ dla użytkowania swojego systemu. Technologia nie ma być przeznaczona do diagnozowania osób z wyraźnymi objawami, tym nadal majÄ… siÄ™ zajmować szpitale. Chodzi bardziej o sprawdzenie, wstÄ™pny przesiew.
Aplikacja wykrywajÄ…ca COVID-19 dla wszystkich
Co ważne caÅ‚y projekt nie ma jedynie charakteru badaÅ„ teoretycznych. Naukowcy z MIT już opracowujÄ… „przyjaznÄ… dla użytkownika” aplikacjÄ™, którÄ… bÄ™dzie można wykorzystać wykorzystać jako narzÄ™dzie do wstÄ™pnej selekcji wirusa. BÄ™dzie można badać siÄ™ z jej pomocÄ… samodzielnie w domu. W tej chwili gotowa i testowana jest w laboratoriach Amerykanów wersja na iPhone, wkrótce zapewne zostanÄ… też stworzone wersje na Androida.
ŹródÅ‚o: MIT
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE