Środa , 23 Czerwiec 2021

Będą zmiany w aplikacji mObywatel

   17.03.2021
Cyfryzacja administracji w Polsce nabiera tempa. Elektroniczne mPrawo Jazdy trafiło do użytkowników zaledwie w grudniu 2020 roku, a już ponad milion kierowców korzysta z tego udogodnienia. Aplikację mObywatel, która umożliwia korzystanie z cyfrowych dokumentów w najbliższym czasie czekają jednak spore zmiany.
Aplikację mObywatel czekają duże zmiany

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski pokazał na Twitterze dane dotyczące użytkowników korzystających z obecnej wersji mObywatela. Wyglądają one całkiem solidnie. Z aplikacji korzysta już w sumie ponad 2,3 mln Polaków, a w miniony weekend - milionowy kierowca skorzystał z mPrawa Jazdy.

Według zapewnień ministra, aplikacja mObywatel i jej możliwości będą stale rozwijane – do obsługi wprowadzone zostaną kolejne dokumenty w wersji cyfrowej, nie podano jednak jaki dokładnie będzie ich zakres, można więc przypuszczać, że prace wdrożeniowe jeszcze się nie zakończyły.

mObywatel – cyfrowe wersje dokumentów

Już teraz w ramach mObywatela skorzystamy z mTożsamości (wirtualnego dowodu osobistego),  mLegitymacji Studenckiej i Szkolnej, mPojazdu (pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC), znajdziemy tam licznik punktów karnych, dostęp do e-recept, osoby szczepione na COVID-19 znajda tam poświadczenie tego faktu. Z kolei dla usługodawców potrzebujących weryfikować dane z cyfrowego dowodu administracja rządowa przygotowała aplikacje weryfikującą dane – mWeryfikator.

 

Nowe wzory dokumentów

Platforma mObywatel ma być stale unowocześniana i rozwijana. Wkrótce ma się pojawić duża aktualizacja na systemy Android oraz iOS, która przyniesie szereg ważnych zmian. Najważniejszą z nich będzie wprowadzenie nowych wzorów dokumentów, które w porównaniu do poprzednich wersji mają lepiej chronić prywatne dane użytkowników. Na cyfrowych blankietach pojawią się wyłącznie informacje podstawowe, szczegółowe zostaną przeniesione do dolnej części, tak by nie być widocznymi podczas kontroli dokumentów. Sama ilość informacji, która będzie dostępna w aplikacji ulegnie rozszerzeniu, pojawią się tam bowiem adres zameldowania, nazwisko rodowe, oraz imiona rodziców.

mObywatel

mTożsamość zmieni się w mObywatela

Docelowo nazwa mTożsamość zniknie, zostanie zastąpiona bardziej ogólną, dotychczasowym określeniem całego systemu, czyli mObywatel. Stara wersja dokumentu z nazwą mTożsamość będzie honorowana do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie już wyłącznie nowy wzór dokumentu z nazwą mObywatel. Źródło: Ministerstwo cyfryzacji.

Jak zostać mObywatelem?

Jeśli nie masz mObywatela w swoim telefonie – pobierz aplikację. Jest bezpłatna i jak zapewnia ministerstwo bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy - można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Źródło: Twitter, opracowanie własne

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane