Piątek , 24 Wrzesień 2021

Facebook zasugeruje przeczytanie artykułu przed udostępnieniem go dalej

   11.05.2021
Facebook ogłosił właśnie, że testuje nową funkcję, której celem jest skłonienie użytkowników, by przeczytali artykuły, którymi chcą się dzielić z innymi. Ma to między innymi zapobiec szerzeniu dezinformacji w sieci.
Gigant społecznościowy chce byśmy lepiej znali treści, które udostępniamy innym

Zgodnie z oficjalnym przekazem opublikowanym w sieci przez największego na świecie giganta mediów społecznościowych, gdy użytkownik spróbuje udostępnić nieprzeczytany artykuł, pojawi się wyskakujący monit z informacją, że „Masz zamiar udostępnić artykuł bez otwierania go”.

Walka z dezinformacją w sieci?

W wyskakującym okienku pojawi się także informacja, że ​​„udostępnianie artykułów bez ich czytania może oznaczać pominięcie kluczowych faktów”. Analitycy sugerują, że firma chce w ten sposób ograniczyć rozsyłanie niesprawdzonych treści.

Podobną funkcjonalność Facebook testował już w zeszłym roku, działała jednak ona nieco inaczej - ostrzegała użytkowników w sytuacji, gdy chcieli udostępnić starszy artykuł, który miał już ponad trzy miesiące. Ostatecznie jednak tamta funkcja nie trafiła do wszystkich użytkowników serwisu.

Facebook - monit

Twitter też sprawdza czy czytaliśmy to co podajemy dalej

Nowy pomysł Facebooka jest bardzo podobny do funkcjonalności, którą wprowadził Twitter już w zeszłym roku. Tamten serwis społecznościowy także poprosił użytkowników o rozważenie przeczytania materiału zanim go podadzą dalej do innych osób.

W tym momencie działania Facebooka mają charakter jedynie testowy. Monity przypominające o tym, że warto przeczytać treści przed podaniem ich dalej otrzymuje jedynie wybrana (prawdopodobnie losowo) grupa użytkowników. Kiedy funkcja (i czy w ogóle) trafi do wszystkich użytkowników na razie nie wiadomo.

Źródło: The Verge

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane