Niedziela , 17 Październik 2021

Nie wykorzystasz środków z karty pre paid w określonym terminie, przejmie je państwo?

   13.09.2021
Rząd pracuje nad zmianami w prawie telekomunikacyjnym, których efektem ma być między innymi wprowadzenie zasady, że niewykorzystane środki z kart pre paid posiadaczy telefonów komórkowych, będą po pewnym czasie przechodziły na skarb państwa.
Rząd szykuje nowe zasady dotyczące niewykorzystanych środków z kart pre-paid

Tak zwane karty „przedpłacone” to jeden z popularniejszych sposobów użytkowania telefonów w Polsce. W tej chwili w ten sposób z usług operatorów komórkowych korzysta ok. 15 mln użytkowników. Tymczasem, jak ustalił portal Money.pl, wkrótce – jeśli projekt uzyska aprobatę Sejmu – zmienią się zasady dotyczące ważności środków pieniężnych jakie się na tych pre -paidowych kontach znajdują.

Dotychczas pieniądze przejmowali operatorzy

Dotychczas sytuacja wyglądała tak, że pieniądze znajdujące się na koncie użytkownika pre-paid przepadały na rzecz operatora po pewnym, określanym przez „ważność” konta czasie, jeśli w jego trakcie nie zostały wykorzystane. Jak jednak zauważył portal Money.pl, w ostatnich latach praktyka wyglądała tak, że nawet po upływie regulaminowego terminu na wykorzystanie pieniędzy na połączenia i wiadomości, jeśli użytkownik upomniał się w drodze reklamacji o zwrot już zablokowanych środków, to niejako z automatu następował ich zwrot. Operatorzy robili tak mimo wewnętrznych regulacji, nie chcąc wchodzić w konflikt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wcześniejszą praktykę zatrzymywania środków przez operatorów określił jako niezgodną z obowiązującym prawem.

Pół roku na wniosek o zwrot zgromadzonych środków

Według nowego pomysłu rządu, to co miałoby się stać ze zgromadzonymi na kartach, ale niewykorzystanymi środkami byłoby ściśle określone. Jeśli użytkownik przez 6 miesięcy od wygaśnięcia ważności usługi i konta nie zwróci się do operatora o zwrot środków, przejmowałby je skarb państwa, a konkretnie specjalny Fundusz Szerokopasmowy, który miałby się, zdaniem rządu zająć wspieraniem rozwoju podaży i popytu na nowoczesne usługi łączności elektronicznej oraz rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Szacunkowe wpływy z tego nowego parapodatku miałyby przynieść ok. 100 mln złotych. Projekt ustawy w między innymi tej sprawie jest tworzony od roku i wkrótce ma trafić pod obrady Rady Ministrów a następnie do Sejmu, jest to zatem finalnych regulacji można się zapewne spodziewać w ciągu kilku miesięcy.

Źródło: Money.pl

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane