Piątek , 20 Maj 2022

Twój Windows 11 nie działa prawidłowo? To może być skutek wady jednej z najnowszych poprawek

   05.05.2022
Microsoft jest znany z tego, iż jego poprawki do własnych systemów operacyjnych okazują się mieć już po oficjalnym opublikowaniu wiele niedociągnięć powodujących poważne problemy. I choć wyczekiwane przez wielu użytkowników patche łatają jedne usterki, przynoszą cały szereg innych, czasem jeszcze poważniejszych od poprzednich. Tak niestety stało się też tym razem.
Kłopoty z aktualizacją zakłócają działanie programów w Windows 11

Podobne problemy jak obecny pojawiają się niestety regularnie, dlatego wielu użytkowników blokuje automatyczną instalację łatek do systemu Windows z obawy, że w pierwszej wersji nie będą one do końca dopracowane. Reguła ta znajduje niestety kolejne, regularne wręcz potwierdzenia. Tym razem problem jest nie tylko poważny, ale i dokuczliwy w codziennym użytkowaniu komputera. Chodzi o poprawkę o nazwie KB5012643, która została wypuszczona ostatnio.

Problemy z działaniem Net Framework

Niedopracowana aktualizacja powoduje szereg kłopotów, w tym zakłócenia w działaniu licznych programów korzystających z komponentów NET Framework 3.5. Co ważne, komponenty te są wykorzystywane nie tylko w aplikacjach firm trzecich, ale również w samym Windows i to części odpowiedzialnej za jego aktualizację, czyli Update. Efekt jest taki, że wiele programów po prostu nie działa prawidłowo, zawiesza się, inne wcale się nie uruchamiają.

Póki co negatywne skutki wywołane instalacją aktualizacji zauważono wyłącznie u osób korzystających z Windows 11 w wersji 21H2, potwierdził to zresztą sam Microsoft na swojej oficjalnej stronie. Jak się jednak okazuje, kłopoty z działaniem NET Framework to nie jedyne co przyniosła aktualizacja KB5012643. Użytkownicy raportują też problemy z poprawnym funkcjonowaniem systemowego menu start, portami USB a nawet paskiem zadań – jednym z kluczowych elementów interfejsu systemu.

Microsoft radzi jak usunąć problemy

Dla użytkowników, których dotknęły problemy z działaniem systemu operacyjnego i aplikacji po instalacji aktualizacji, Microsoft ma prostą i skuteczną radę. Zaleca im ręczne odinstalowanie poprawek z systemu. Jak to zrobić? Należy wejść do Windows Update, następnie wybrać historię aktualizacji, a na koniec wskazać odinstalowanie pakietu KB5012643. Znikną problemy generowane przez aktualizację, wrócą natomiast te, które miała ona wcześniej naprawić.

Na usprawiedliwienie Microsoftu można tylko dodać, że powtarzające się problemy z jakością oficjalnych poprawek wynikają zapewne z mnogości konfiguracji sprzętowych dostępnych na rynku. W sklepach znajdziemy tysiące różnego rodzaju sprzętów i urządzeń, których nie da się w pełni przetestować przed publikacją łatek, a to właśnie konflikty sprzętowe i wadliwie napisane sterowniki powodują najwięcej problemów.

Źródło: Windows Latest

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane