Niedziela , 28 Kwiecień 2024

Wysoki ping w połączeniu internetowym. Co to oznacza i jak go zmniejszyć?

   15.01.2024
Nominalna szybkość internetu to niejedyny istotny parametr naszego łącza, zwłaszcza jeśli jesteśmy zapalonymi graczami komputerowymi. Wpływ na jakość i płynność rozgrywki w sieci, zaraz po przepustowości, ma bowiem Ping, który – jeśli jest za wysoki – powoduje opóźnienia w transmisji, a tym samym wydłuża czas reakcji sieci na nasze działania. W tym tekście tłumaczymy dokładnie, czym jest ping i jakie są sposoby na jego zmniejszenie.
Wysoki Ping oznacza opóźnienia w działaniu internetu. Fot. Unsplash

Na szybkość Internetu składa się kilka czynników. Podstawowy i ten, na który zwracamy uwagę w pierwszej kolejności, to oczywiście nominalna przepustowość łącza wyrażona np. w Mb/s. Parametr ten jest zresztą często jedynym podawanym przez dostawców. Jeśli zresztą korzystamy z sieci wyłącznie do tego, by przeglądać zawartość stron internetowych, odbierać pocztę elektroniczną, oglądać filmy lub udzielać się w serwisach społecznościowych, to ocena szybkości transmisji w zupełności nam wystarczy do wyboru oferty.

Jeśli jednak gramy w gry komputerowe, zwłaszcza te sieciowe, w których rozgrywkę prowadzimy z żywymi przeciwnikami znajdującymi się w odległych zakątkach świata, to sama nominalna przepustowość łącza może nie wystarczyć do oceny jego jakości. Tu kluczowy staje się jeszcze jeden wskaźnik, czyli właśnie Ping.

Co to jest Ping?

Formalnie rzecz biorąc Ping (Packet Internet Groper) to polecenie używane w sieciach komputerowych TCP/IP służące do oceny jakości ustanawianych w nich połączeń. Z jego pomocą badamy, ile czasu potrzebuje sieć na wykonanie połączenia między serwerem a hostem oraz uzyskaniem od niego zwrotnej odpowiedzi. W dużym uproszczeniu można zatem napisać, że Ping to miara szybkości, z jaką z serwera sieciowego otrzymamy odpowiedź na pytanie wygenerowane na naszym urządzeniu (np. komputerze).

Gdy mierzymy prędkość internetu za pomocą popularnych w sieci narzędzi, zwykle finalnie podają one dwie dane. Są to szybkość transmisji, najczęściej w Mb/s oraz właśnie Ping w ms (milisekundach). Jeśli w takim teście wyjdzie nam, że nasz Ping wynosi, dajmy na to 200 ms, to znaczy, że tyle czasu w danej chwili (to wartość, która może się szybko zmieniać) potrzeba naszemu komputerowi i sieci, aby odpowiedzieć na zapytania pochodzące z innych komputerów (i odwrotnie).

Dlaczego Ping jest ważny dla graczy komputerowych?

Wysoki Ping pogarsza jakość połączenia w każdej sieci, jednak szczególnie ważny jest dla osób, u których czas reakcji jest kluczowy, a tak jest właśnie w grach. Wyobraźmy sobie sytuację, w której prowadzimy rozgrywkę sieciową polegającą na walce z różnymi, żywymi przeciwnikami po drugiej stronie globu. Jeśli nasz Ping jest bardzo wysoki, to to, co zrobimy w trakcie zabawy – każdy ruch, każda reakcja będzie opóźniona w stosunku do rzeczywistości, gdyż to, co wcześniej zobaczymy na monitorze, także będzie opóźnione. Co więcej, wszystko, co zrobimy, dotrze do serwera także z (kolejnym) opóźnieniem. W praktyce przeciwnik, który ma niższy Ping, zyska lepszą ocenę sytuacji, będzie mógł reagować szybciej, a tym samym jego szanse na wygraną wzrosną. Ogólnie rzecz biorąc, można podsumować, że im większy Ping, tym większe lagi w grze.

Tak jak wcześniej wspomniałem, wysoki Ping ma znaczenie nie tylko dla graczy. Jeśli jest bardzo wysoki zauważymy też wyraźne spowolnie, chociażby w przypadku ładowania się stron internetowych. Często wręcz możemy mieć przeświadczenie, że spada prędkość internetu, gdy tymczasem zakłócenia występują w łączności między serwerami, a nie na poziomie przepustowości łącza.

Co ma wpływ na Ping?

Jeżeli przepustowość łącza internetowego możemy nazwać jego szybkością, to Ping będzie synonimem jakości. Owa jakość może zależeć od wielu czynników – np. sposobu transmisji danych (najlepsze będą połączenia światłowodowe), jeśli jednak kable będą uszkodzone, może to mieć wpływ na zwiększenie Pingu.

Znaczenie ma także odległość między naszym komputerem a serwerem, z którym wymieniamy dane. Zwłaszcza jeśli gramy w gry, których serwery są umieszczona na innych kontynentach. Jeśli natomiast korzystamy z sieci bezprzewodowych, znaczenie może mieć nawet pogoda.

Jaki Ping będzie optymalny?

Przyjmuje się, że maksymalny, akceptowalny dla graczy, a tym samym także i dla innych użytkowników sieci Ping to 50 milisekund. Przy czym jest to wartość i tak dość wysoka, odpowiednia bardziej dla amatorskich rozgrywek, niż poważnych turniejów. Jeśli zależy nam wyeliminowaniu lagów, nasz Ping nie powinien przekraczać 20 ms, a najlepiej, jeśli będzie jeszcze niższy.

Im mniejszy Ping, tym szybciej będzie reagować nasz komputer na to, co dzieje się w internecie. Przy Pingu wynoszącym 350 ms opóźnienia staną się już tak odczuwalne, że mogą w ogóle uniemożliwić rozgrywkę. Trzeba też przy okazji pamiętać, że opóźnienia w grze mogą być powodowane przez wiele innych czynników, od nieaktualnych sterowników, przez inne aplikacje działające w tle i wykorzystujące łącze, po ograniczenia sprzętowe posiadanego komputera. Jednak to właśnie od zbadania Pingu warto zacząć analizę ewentualnych problemów.

Jak zmniejszyć Ping?

Jest to niewątpliwie kwestia, na którą odpowiedź chce znaleźć wielu graczy komputerowych i wszyscy, którym zależy na połączeniu wysokiej jakości. Na wysokim Pingu tracą głównie ci, którzy przez powtarzające się opóźnienia nie są w stanie nawiązać równoprawnej walki z przeciwnikami po drugiej stronie rozgrywek.

Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezradni wobec wysokiego Pingu. Mamy kilka możliwości, by go wyraźnie lub przynajmniej na tyle zmniejszyć, by umożliwić satysfakcjonującą rozgrywkę.

Wysoki Ping przy połączeniu bezprzewodowym? Ratunkiem może być zrestartowanie routera lub modemu. Gdy ponownie uruchomimy te urządzenia nawiążą one połączenia z innym niż poprzednio BTS, co może przynieść poprawę jakości łącza. Przy okazji warto się też upewnić, że między komputerem, a routerem nie ma żadnych fizycznych przeszkód, które mogą mieć wpływ na jakość transmisji. Warto też przypilnować, aby router był jak najbliżej anteny komputera. W przypadku grania na komputerze najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kabel Ethernet, jednak nie zawsze mamy możliwość, by go zastosować.

Jeśli w trakcie rozgrywki korzystamy z serwerów VPN, najlepiej będzie wybrać te, które znajdują się możliwie najbliżej naszej lokalizacji. Podobnie już w trakcie gry – jeśli daje ona możliwość wyboru serwera, na którym odbywa się aktualna rozgrywka (w takich sytuacjach często podawany jest kraj lokalizacji) zawsze lepiej wybrać ten fizycznie najbliższy.

Zanim zaczniemy jakąkolwiek rozgrywkę sieciową, należy zamknąć wszelkie aplikacje i programy, które mogłyby działać w tle i tym samym zakłócać działanie sieci.

By zniwelować skutki wysokiego pingu, można też zmienić ustawienia gry na niższe lub optymalne. Niektóre gry mają opcje graficzne lub sieciowe, które mogą wpływać na ping. Należy spróbować zmniejszyć rozdzielczość, jakość tekstur, cieni, efektów specjalnych, itp. Należy również sprawdzić, czy gra ma opcję limitowania liczby klatek na sekundę (FPS) lub synchronizacji pionowej (V-Sync), które mogą zmniejszyć obciążenie procesora i karty graficznej.

Można też zamknąć wszystkie niepotrzebne programy i aplikacje działające w tle, które mogą zużywać pasmo lub zasoby systemowe. Należy do nich zaliczyć przeglądarki internetowe, programy do pobierania plików, aktualizacje systemu lub oprogramowania, programy antywirusowe lub ochronne, itp.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane