Niedziela , 24 Styczeń 2021

Trwałe usuwanie danych z dysków przenośnych? Są na to skuteczne sposoby

Bywa, że na dyskach przenośnych trzymamy wrażliwe dane. Jeśli nie chcemy by wpadły w niepowołane ręce warto je trwale i bezpiecznie usuwać z urządzenia. Niestety zwykłe przenoszenie do kosza zwalnia miejsce, ale nie oczyszcza, co powoduje, ze nadal można odzyskać poprzednią zawartość.Oto trochę bardziej zaawansowane, ale lecz wciąż łatwe i praktyczne metody trwałego wymazywania danych.
Fot. Transcend

Narzędzie wbudowane w Windows

Jeśli korzystamy z Windows wyczyszczenie dysku jest bardzo proste. Pendrive lub dysk zewnętrzny należy po prostu podłączyć do portu USB, a kartę pamięci umieścić w czytniku (większość laptopów posiada czytniki kart). W systemie Windows trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonkę dysku i wybranie z menu pozycji „Formatuj”. Jeśli na jednym urządzeniu istnieje kilka partycji, lepiej będzie skorzystać z posiadającego więcej opcji panelu zarządzania dyskami dostępnego po kliknięciu prawym przyciskiem myszki w ikonkę „Ten komputer”, wybranie opcji „Zarządzaj”, a następnie „Zarządzaj dyskami”. W komputerach z systemem macOS analogiczny panel do formatowania dysków to „Narzędzie dyskowe”

Formatowanie szybkie, pełne oraz zerowanie - czym się różnią?

Formatowanie szybkie powoduje tylko usunięcie znaczników plików, co sprawia, że stają się one niewidoczne dla systemu operacyjnego, jednak cały czas znajdują się na dysku, przez co ich odzyskanie za pomocą dedykowanego oprogramowania jest bardzo łatwe. Ta metoda będzie więc wystarczająca do oczyszczania nowego dysku lub instalacji systemu operacyjnego, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli np. dysk przygotowywany jest do sprzedaży.

Jeśli natomiast wybierzemy formatowanie pełne, system stare dane nadpisze nowymi, utrudniając tym samym ewentualne odzyskanie poprzedniej zawartości.

Jedyną metodą, któras pozwala na całkowite pozbycie się danych z mechanicznego twardego dysku jest jego „zerowanie”, które czyni odzyskanie straconych danych niemal niemożliwym. Polega ono na wielokrotnym nadpisaniu każdego z sektorów dysku ciągiem zer. Bardzo ważne jest, aby nadpisać cały nośnik, a nie tylko jego obszary, z którego dane przeznaczone są do usunięcia. W przypadku systemu operacyjnego Windows można skorzystać z aplikacji Hardwipe, natomiast dyski podłączone do komputerów z system macOS są poddawane zerowaniu, jeśli we wspomnianym już „Narzędziu dyskowym” w „Opcjach bezpieczeństwa” ustawiony zostanie poziom 2, 3 lub 4.

Niestety proces zerowania nie jest wystarczająco skuteczny w przypadku dysków SSD, co wynika z konstrukcji zastosowanych w nich kości pamięci i zarządzającego zapisem danych kontrolera. W takiej sytuacji zalecane jest skorzystanie z funkcji „Secure Erase” dostępnej w specjalnym oprogramowaniu dołączonym przez producenta dysku SSD (na przykład w popularnych na rynku dyskach Transcend jest to aplikacja SSD Scope, dostępna dla systemu Windows). Wówczas za trwałe wykasowanie informacji odpowiada kontroler wbudowany w nośnik, a nie znajdujące się na komputerze oprogramowanie. Zaś jeśli użytkownik korzysta z komputerów firmy Apple i zależy mu na uniemożliwieniu dostępu do danych nawet po zwykłym sformatowaniu, zalecane jest szyfrowanie nośników SSD za pomocą funkcji FileVault w ustawieniach „Ochrony i prywatności”.

Zniszczenie dysku

Najprostszym, nieprogramowym sposobem na trwałe i ostateczne usunięcie danych jest po prostu fizyczne zniszczenie dysku. Żaden dysk nie będzie się nadawał do dalszego użytkowania, jeśli zostanie uszkodzony fizycznie. Nośniki wykorzystujące zapis magnetyczny, jak np. dysk twardy czy dyskietki, najskuteczniej niszczy się za pomocą impulsu elektromagnetycznego, który rozmagnetyzowuje pamięć. Podobnie zadziała poddanie nośnika wysokiej temperaturze, w której ferromagnetyki tracą swoje właściwości. Stuprocentowo skuteczna jest też metoda chemiczna, polegająca na zastosowaniu odpowiedniej cieczy nie posiadającej właściwości magnetycznych, która niszczy strukturę talerzy dysku twardego. W przypadku dysku SSD wystarczy zniszczenie elementów krzemowych. Prostą metodą nieodwracalnego uszkodzenia dysku jest rozebranie go i wywiercenie w kościach pamięci kilku dziur za pomocą zwykłej wiertarki.

Dlaczego warto formatować dyski?

Każdy może ściągnąć z internetu oprogramowanie, które pozwala odzyskiwać dane ze zbyt płytko sformatowanych dysków. Jeśli na przykład sprzedamy komputer z dyskiem, albo zgubimy dysk przenośny, jego nabywca/znalazca mógłby odtworzyć rodzinne zdjęcia, ważne projekty czy zalogować się do banków czy serwisów społecznościowych, jeśli wśród danych zawieruszył się plik z zapisanymi hasłami. Lepiej tego uniknąć i trwale kasować dane, których nie używamy lub nie archiwizujemy.

O opcji formatowania nośników danych przypominamy sobie zazwyczaj, gdy chcemy wyczyścić całkowicie nasz dysk twardy, pendrive czy kartę pamięci z dużej liczby starych projektów, prywatnych zdjęć i filmów czy innych niepotrzebnych plików – zauważa Dante Huang, Territory Account Manager z firmy Transcend, jednego z największych producentów dysków przenośnych. – Tymczasem warto robić to częściej, także w ramach profilaktyki. Należy regularnie czyścić urządzenia, które są często podłączane do publicznych komputerów, bowiem istnieje ryzyko, że nieświadomie zapisało się na nich jakieś złośliwe oprogramowanie, potencjalnie groźne dla naszego komputera.

Źródło: materiały prasowe

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane