Poniedziałek , 06 Maj 2024

Telefon traci zasięg. Co można w tej sytuacji zrobić?

   17.08.2023
Utrata zasięgu sieci w telefonie to jeden z bardziej irytujących problemów, z jakimi się spotykamy, użytkując smartfona. Może on być szczególnie dotkliwy w wakacje, kiedy często przebywamy w terenie, którego nie znamy. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, czy są sposoby na to, by w razie potrzeby taki zasięg można było w miarę szybko poprawić.
Proste sposoby na przywrócenie lub poprawę zasięgu w smartfonie

Wielokrotnie, na przykład podczas pieszych wypraw w górach, w czasie których oddalałem się znacznie od zabudowań i stacji nadawczych, zdarzało się, że mój smartfon tracił zasięg. Zwykle nie było z tej przyczyny wielkiego dramatu, gdyż po kilku chwilach wszystko wracało do normy. Sytuacja może być jednak poważniejsza, gdy z jakiegoś powodu w danej chwili potrzebujemy szybko wykonać połączenie telefoniczne lub połączyć się z internetem. Wówczas brak sieci może być bardzo dokuczliwy.

Kłopoty z zasięgiem. Z czego wynikają?

Przyczyn, z powodu których możemy mieć problem z odpowiednim zasięgiem sieci, w naszym smartfonie jest przynajmniej kilka. Najczęstszą, jednocześnie najpoważniejszą jest po prostu przebywanie w dużej odległości od nadajnika operatora. Duże oddalenie od źródła sygnalizowane jest użytkownikowi wcześniej w postaci ikony słabego sygnału prezentowanej na wyświetlaczu telefonu, warto zwracać na to uwagę.

Czasem kiepska jakość połączenia nie musi wynikać z odległości, ale z fizycznych barier między telefonem i nadajnikiem. Zwykle zasięg bardzo mocno spada za grubymi, żelbetowymi ścianami, co daje się we znaki zwłaszcza przy ścianach nośnych lub w windzie, gdzie sygnał jest blokowany nie tylko przez zbrojony szyb, ale metalową konstrukcję samej windy. Sygnał blokują też – o czym wiele osób zapomina – na przykład drzewa w lesie czy parku, które są mocnym izolatorem dla fal radiowych.

Poprawny zasięg mogą zakłócać też liczne aplikacje działające w tle, zwłaszcza te, które w czasie pracy łączą się z internetem, osłabiając przepustowość całego łącza. Przy wątłym sygnale może dojść do sytuacji, w której kilka włączonych naraz programów zapycha całe dostępne pasmo.

Co zrobić, gdy w telefonie nie ma zasięgu?

Na szczęście w sytuacji, gdy zasięg słabnie lub w ogóle go nie ma, nie jesteśmy całkiem bezradni. Jest kilka sposobów, które mogą poprawić łączność lub ją przywrócić, jeśli telefon był (często przez pomyłkę) źle ustawiony. Oto te do zastosowania w pierwszej kolejności:

Miękki reset telefonu – jest to metoda dość prosta i mało wyrafinowana, ale zwykle bywa skuteczna. Jeśli pojawiają się problemy z prawidłowym łapaniem zasięgu, należy wyłączyć i ponownie włączyć telefon. Dlaczego to działa? Rozwiązywanych jest kilka problemów naraz, od zasobożernych aplikacji działających w tle, które przy takim resecie są automatycznie wyłączane, po niwelowanie niektórych przypadkowych ustawień telefonu, których mogliśmy dokonać nawet bez wiedzy, że mają one wpływ na współpracę z siecią. Odmianą resetu, nieco bardziej ingerującą w  urządzenie, może być też „twardy reset”, czyli przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. Taka operacja oznacza przywrócenie urządzania do stanu z dnia zakupu, a więc usunięcie wszystkich plików (w tym zdjęć, dokumentów, filmów) i ustawień. Jest to metoda polecana wyłącznie wtedy, gdy wszystkie inne (poza serwisem) zawiodą.

Bardzo częstą przyczyną nagłego zaniku sieci jest… przypadkowe włączenie trybu samolotowego. W trybie tym niemożliwe jest łączenie się z siecią i wykonywanie rozmów, co sprawia, że telefon wydaje się całkowicie zablokowany. Uruchomienie takiego trybu powoduje w większości modeli pojawienie się ikony samolotu na górnym pasku ekranu. Jeśli tak jest, wystarczy rozwinąć górne menu i ponownie kliknąć ikonę przedstawiającą samolot, co finalnie wyłączy ów tryb i przywróci możliwość wykonywania połączeń. Sam znam osoby, którym wielokrotnie zdarzyło się przypadkowo uruchomić tryb samolotowy, a potem niepokoić się i podejrzewać awarię smartfona z powodu utraty możliwości wykonywania połączeń.

Sprawdzić, czy nie ma błędu SIM – jeśli nie jesteśmy w stanie wykonać żadnego połączenia ani wejść do internetu, warto podejrzeć czy na ekranie smartfona nie wyświetla się komunikat o treści „Błąd SIM”. Zdarza się, iż karta nie jest poprawnie rozpoznawana przez smartfona, mogła zostać źle włożona do gniazda, lub poluzować się w efekcie upadku albo większego wstrząsu. Wówczas trzeba ją wyjąć i włożyć jeszcze raz. To czy działa (faktycznie mogła się też uszkodzić) możemy sprawdzić, umieszczając ją w innym smartfonie.

Poprawne ustawienie sieci – wiele nowoczesnych smartfonów ma różne możliwości konfigurowania sieci. Niektóre z nich umożliwiają wybór specyficznego typu sieci, z którą telefon ma się łączyć. Na przykład 5G lub LTE. Jeśli w ustawieniach smartfona wybrana jest, chociażby opcja „Tylko 5G” lub „tylko LTE”, smartfon straci zasięg wszędzie tam, gdzie owych sieci nie będzie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór opcji „automatyczny wybór sieci”, smartfon wówczas sam wybierze sieć o najlepszym zasięgu na danym obszarze. Warto mieć świadomość, że pokrycie Polski (ale świata też) sieciami o najlepszych prędkościach jest, póki co dość mocno ograniczone. Sprawdza się w dużych miastach, ale poza nimi może być z tym bardzo różnie. Przed wyjazdem w miejsca nieznane warto sprawdzać mapy zasięgu udostępniane przez operatorów.

Wyłączyć tryb oszczędzania baterii – w przypadku niektórych smartfonów tryb „oszczędzania akumulatora” może powodować osłabienie zasięgu na skutek zmniejszenia alokacji mocy do anteny. Przy włączonej funkcji oszczędzania telefon może słabiej wyszukiwać sieci lub w ogóle tracić zasięg w miejscach, gdzie sygnał jest słabszy.

Uruchomić Wi-Fi Calling – część smartfonów (i operatorów) obsługuje technologię wykonywania połączeń telefonicznych z pominięciem sieci GSM, ale przez łącze internetowe np. z hot spotu, jeśli jest ono dostępne. Może się zdarzyć taka sytuacja, że co prawda my nie mamy zasięgu sieci komórkowej, ale jesteśmy w miejscu, które udostępnia internet bezprzewodowy i możemy się do niego podłączyć. Wówczas, jeśli włączymy w menu smartfona Wi-Fi Calling, będziemy mogli normalnie prowadzić rozmowy.

A co jeśli żaden powyższy sposób nie daje efektu?

Jeśli żaden z przedstawionych tu sposobów doraźnej naprawy nie powoduje zwiększenia zasięgu, warto ustalić, czy problem nie leży w awarii samego urządzenia. Zanim jednak oddamy smartfona do serwisu, trzeba się przekonać, czy nasza karta SIM nie działa przypadkiem poprawnie w innym smartfonie. Te małe urządzenia także się psują, tymczasem wymiana jedynie karty SIM będzie znacznie tańsza niż ewentualna naprawa całego smartfona, zwłaszcza jeśli urządzenie nie jest już na gwarancji.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane