Poniedziałek , 29 Kwiecień 2024

Telefon jest zbyt cichy i nie słychać rozmówców oraz muzyki? Podpowiadamy co robić

   31.10.2023
Jeśli masz problem z głośnością swojego telefonu, to niestety jesteś w większej grupie osób, które zmagają się z podobną niedogodnością. Wielu posiadaczy, zwłaszcza najnowszych smartfonów narzeka bowiem na to, że nie słyszy dobrze rozmówców, muzyki lub dźwięków powiadomień. Co może być przyczyną takiej sytuacji i jak ją rozwiązać? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i podać kilka porad, które mogą pomóc Ci poprawić jakość dźwięku w swoim smartfonie.
Masz problem ze zbyt cichym telefonem? Podpowiadamy jak to obejść. Fot. Unsplash

Nie słychać rozmówców w smartfonie, choć pogłośniony jest do maksimum? Słuchanie muzyki nie daje satysfakcji, gdyż jest odtwarzana za cicho i bez jakichkolwiek efektów? To może być bardzo frustrujące, zwłaszcza gdy chcesz porozumieć się z kimś ważnym lub posłuchać czegoś, co wymaga dynamicznego brzmienia. Możliwych powodów tego problemu jest wiele, np. uszkodzony głośnik, zanieczyszczony port słuchawkowy lub ustawienia dźwięku. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak rozwiązać ten problem i cieszyć się lepszą jakością rozmów i głośniejszą muzyką.

Przyczyny cichego dźwięku w telefonie

Istnieje wiele możliwych przyczyn, dla których dźwięk w telefonie może być zbyt cichy. Niektóre mają wręcz trywialny charakter, inne są o wiele poważniejsze. Chyba najbardziej podstawową jest po prostu zanieczyszczenie głośnika lub słuchawki. Kurz, brud, piasek lub wilgoć mogą dostać się do otworów głośnika i zablokować, lub uszkodzić elementy odpowiedzialne za generowanie dźwięku. W takim przypadku należy po prostu oczyścić głośnik lub słuchawkę za pomocą miękkiej szczoteczki, patyczka higienicznego lub sprężonego powietrza. Nie należy natomiast używać ostrych przedmiotów, które mogą łatwo uszkodzić głośnik lub słuchawkę.

Inną, często spotykaną przyczyną kłopotów z donośnością mogą być też błędne ustawienia dźwięku w telefonie. Może się zdarzyć, że ustawienia audio są nieodpowiednie lub zmienione przez jakąś nowo zainstalowaną aplikację. Wówczas telefon nagle staje się zbyt cichy. W takim przypadku należy sprawdzić, czy poziom głośności jest ustawiony na maksymalny, nawet jeśli niedługo wcześniej go podkręcaliśmy, następnie czy nie ma włączonego „trybu cichego” lub „nie przeszkadzać”, czy wreszcie nie ma aktywnego korektora dźwięku lub innych efektów. Można też spróbować przywrócić ustawienia fabryczne w telefonie, przy czym to już coś w rodzaju opcji atomowej – warto ją zastosować dopiero wtedy, gdy wszelkie inne „domowe” sposoby na podkręcenie głośności zawiodą (i pamiętać o sporządzeniu kopii zapasowej ważnych plików i danych).

Powodem problemów bywa też niekompatybilność słuchawek z telefonem. Nie wszystkie słuchawki są kompatybilne ze wszystkimi telefonami. Może się zdarzyć, że słuchawki mają inną impedancję, czułość niż telefon i dlatego nie będą dobrze współpracować. W takim przypadku należy sprawdzić specyfikację techniczną słuchawek i telefonu i dobrać odpowiednie słuchawki do swojego modelu. Czasami kłopot z dźwiękiem może być spowodowany przez błąd oprogramowania w telefonie, który może wpływać na sterowniki fonii, aplikacje lub system operacyjny. W takim przypadku należy sprawdzić, czy zainstalowana aplikacja muzyczna lub np. do obsługi słuchawek nie wymaga aktualizacji. Będzie to widać, gdy wyszukamy ją w sklepie Google lub Apple (w zależności jaki telefon posiadamy). Wówczas w miejscu przycisku „Odinstaluj” będzie widoczny przycisk „Aktualizuj”.

O wiele poważniejszą, choć najrzadziej spotykaną przyczyną kłopotów z jakością dźwięku będzie uszkodzenie głośnika lub słuchawki. Jeśli elementy te są uszkodzone mechanicznie lub elektrycznie, to nie będą działać poprawnie i będą wydawać cichy lub zniekształcony dźwięk. Jak to sprawdzić? Jeśli zawiodą korekty „programowe” (o nich w dalszej części tego tekstu), awaria będzie najbardziej prawdopodobną przyczyną. W takim przypadku należy skontaktować się z serwisem naprawczym lub wymienić głośnik, lub słuchawkę na nowe.

Warto też pamiętać, że sprzęt sprzedawany na polskim rynku podlega ograniczeniom stawianym przez regulacje unijne. Te zalecają, by słuchawki nie były głośniejsze niż 85 decybeli, choć na razie ogranicza się to do automatycznego ściszania ich, gdy słuchamy na „większym” maksimum przez dłuższy czas. Bywa to bardzo irytujące. Teoretycznie, gdy zignorujemy wynikający z tego zalecenia monit telefonu, więcej już nie powinien się on pojawić, ale niestety jest inaczej i pojawia się on po każdej aktualizacji oprogramowania słuchawek.

Jak poprawić jakość dźwięku w telefonie?

Chyba najlepszym i najprostszym sposobem na to, by zwiększyć głośność telefonu ponad to, na co pozwalają „zwykłe ustawienia”, będą dedykowane aplikacje pogłaśniające. Istnieją bowiem specjalne programy, które pozwalają na dostosowanie parametrów fonii w telefonie, takich jak korektor, wzmacniacz, efekty itp. Możesz spróbować zainstalować taką aplikację i zmienić ustawienia dźwięku według swoich preferencji.

Niektóre z popularnych aplikacji do poprawy dźwięku to: Volume Booster, XBooster. Wadą tych programów jest to, że nie każdy z nich zadziała na wszystkich modelach telefonów (część smartfonów ma fabryczne ograniczenia blokujące łatwe podkręcanie dźwięku). W takiej sytuacji wyjściem jest rozbudowana aplikacja Viper4Android FX – nie znajdziemy jej jednak w sklepie Google, wymaga też rootowania telefonu (czyli przejścia w specjalny tryb pozwalający na głębszą ingerencję w oprogramowanie). Niestety jest to rozwiązanie kierowane do bardziej zaawansowanych użytkowników, więc nie każdy będzie w stanie go użyć, choć trzeba przyznać, że daje najlepsze efekty.

Co jeszcze możemy zrobić? Użyć głośnika zewnętrznego lub głośnych słuchawek bezprzewodowych. Jeśli głośnik lub słuchawka w telefonie są zbyt ciche, lub mają słabą jakość dźwięku, to można spróbować podłączyć do telefonu głośnik zewnętrzny lub słuchawki bezprzewodowe, które będą miały lepszy dźwięk i większą głośność. Warto wybrać głośnik lub słuchawki z Bluetooth, NFC lub innym rodzajem łączności bezprzewodowej.

Istnieją też specjalne akcesoria, które mogą pomóc poprawić dźwięk w telefonie, takie jak: uchwyty do telefonu z wbudowanym głośnikiem, dopasowane etui z większymi otworami na głośniki, naklejki na głośnik, które zwiększają jego rezonans itp. Możesz spróbować znaleźć takie akcesoria w sklepie internetowym lub stacjonarnym i sprawdzić, czy poprawią one jakość dźwięku w twoim urządzeniu.

Podsumowanie

Zbyt cichy dźwięk w telefonie może irytować i utrudniać korzystanie z multimediów. Będzie to szczególnie dotkliwe, jeśli właśnie kupiliśmy smartfona, a okaże się, że należy on do tych „cichych”, a my lubimy głośną, dynamiczną muzykę i nie satysfakcjonuje nas stan, w którym podczas konwersacji „ledwie” słychać naszych rozmówców. Można jednak, na szczęście, poprawić jakość dźwięku za pomocą kilku prostych kroków i trików, takich jak czyszczenie głośnika, zmiana ustawień głośności, konwersja plików dźwiękowych, specjalna aplikacja czy dobór odpowiednich słuchawek lub głośników zewnętrznych.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (27) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane