Piątek , 19 Kwiecień 2024

Jak zwykły smartfon dostosować do użytku przez seniora? Doradzamy

   12.10.2023
Społeczeństwa Zachodu, w tym także i nasze starzeją się bardzo szybko – to znak dzisiejszych czasów. Seniorów przybywa, natomiast dopasowanego do ich możliwości manualnych i wzrokowych sprzętu ciągle jest jak na lekarstwo. Zresztą nie każdy ma możliwość zakupu takiego w pełni dedykowanego urządzenia. Czy jest zatem możliwość, by zwykły smartfon zmienić w urządzenie przyjazne osobie starszej? Jak najbardziej, a my wyjaśnimy jak to zrobić.
Telefon dla seniora? Może nim być zwykły smartfon. Fot. Unsplash

Gdy myślimy o smartfonie odpowiednim dla naszych dziadków, zwykle widzimy klasyczną komórkę z fizycznymi klawiszami – istnieje bowiem przekonanie (zresztą powszechne także u samych seniorów), że takie telefony będzie im po prostu łatwiej obsługiwać. I faktycznie, niektóre z nich mają bardzo przydatne funkcje – choćby przycisk SOS, który pozwala na szybki kontakt z bliską osobą w razie wypadku.

Zapominamy jednak o innej rzeczy – urządzenia z klasyczną klawiaturą zwykle mają dość uciążliwy system blokowania ekranu, który do zdjęcia wymaga użycia kombinacji lub sekwencji klawiszy, często na jej wykonanie jest bardzo mało czasu – sam byłem świadkiem, jak mój dziadek miał problem z dostaniem się do takiego telefonu, choć miał on być „przyjazny” osobom z ograniczoną motoryką. Do tego dochodzą mało czytelne, monochromatyczne najczęściej ekrany – z pozoru ułatwienie, nie ma na nich zbędnych dystraktorów, ale szybko może się okazać, że wyświetlane na nich symbole są ledwo widoczne dla osoby ze słabym wzrokiem. Co w takiej sytuacji zrobić? Warto rozważyć przekazanie seniorowi pełnowartościowego smartfona z dotykowym ekranem, jednak najpierw należy go odpowiednio przygotować i aktywować funkcje, które uczynią go możliwie najbardziej dostępnym.

Jak dopasować smartfona do użytku przez osobę starszą?

Zabezpieczenie przed upadkiem

Na początku warto pomyśleć o tym, by smartfon solidnie zabezpieczyć przed możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi, mogącymi powstać w wyniku upadku. Nasi kochani dziadkowie i babcie często nie mają takiego refleksu jak my, dlatego urządzenia, których będą codziennie używać, powinny mieć odpowiednią ochronę, najlepiej w postaci dobrego etui, dodatkowo szkła lub folii zabezpieczającej ekran. Oczywiście zabezpieczenia te montujemy sami, przed przekazaniem telefonu. Tak przygotowane urządzenie nie będzie podatne na uszkodzenia i posłuży o wiele dłużej.

Porządek na telefonie

Zanim przekażemy smartfona seniorowi, warto zrobić na nim porządek i usunąć wszystkie aplikacje, z których on raczej nie skorzysta. Wszelkiego rodzaju gry, aplikacje specjalistyczne, serwisy społecznościowe, skróty do chmury itp. Zostawić należy tylko te najbardziej przydatne – kalkulator, notatnik, latarka itp. Wszystko powinno być tak ustawione, by nowemu użytkownikowi było jak najłatwiej korzystać z urządzenia, dlatego warto usunąć wszystko, co będzie mu przeszkadzać lub utrudniać odnalezienie właściwych elementów.

Można natomiast pomyśleć o instalacji programów, które się seniorom z pewnością przydadzą – chociażby MojeIKP, czyli internetowe konto pacjenta – ułatwi ono realizację recept w aptece lub pozwoli przejrzeć aktualne skierowania na badania. Są też aplikacje, które przypomną o konieczności zażycia leków lub chociażby nawodnieniu. Przyda się też jakiś sprawdzony komunikator, ale tu musimy krok po kroku sami wyjaśnić seniorowi jak z niego korzystać.

Smartfon dla seniora
Seniorzy mogą korzystać z najnowszych technologii — wystarczy ją odpowiednio dopasować. Fot. Unsplash

Dostosowanie ustawień ekranu i dźwięku

Osoby starsze zwykle mają problemy ze wzrokiem i słuchem, dlatego warto pamiętać, by przekazywany im smartfon miał odpowiednie pod tym względem ustawienia. Seniorzy będą preferowali jaśniejsze ekrany, wybieramy bardziej donośny dzwonek alarmu, ustawiamy maksymalne wibracje, zwiększamy też głośność samych rozmów – najlepiej ustawienia te przetestować wspólnie z seniorem tak, by dopasować je do jego osobistych potrzeb. Warto też pomyśleć o wyłączeniu zbędnych powiadomień – osobę, która nigdy nie korzystała ze smartfona tego typu, będą one jedynie rozpraszać i denerwować.

Aktywujemy tryb uproszczony dla seniora

Większość smartfonów z dotykowym ekranem posiada bardzo wygodny, uproszczony tryb ekranu. Różnie się on nazywa w poszczególnych modelach (tryb lite, uproszczony itp.) – ale ma tę samą podstawową cechę – maksymalnie odchudza i upraszcza menu telefonu. Zamiast dziesiątek małych ikon aplikacji i ustawień, na ekranie pojawiają się jedynie te najbardziej potrzebne. Można wszystko ustawić tak, by większe były nie tylko same ikony, ale i przede wszystkim czcionka, co pozwoli łatwiej dostrzec, co znajduje się i wyświetla na ekranie, także osobie z nie najlepszym już wzrokiem.

Launcher odpowiedni dla osoby starszej

Alternatywą dla uproszczonego trybu w telefonie jest instalacja nowego launchera, czyli programu, który odpowiada za wygląd i zachowanie menu. W repozytoriach aplikacji np. Google Play znajdziemy wiele różnych launcherów stworzonych z myślą o osobach starszych i będą one świetnie dopasowane do ich potrzeb. Jednym z bardziej popularnych jest, chociażby BIG Launcher, ale są też i inne, np. Simple Launcher. Launchery całkowicie zmieniają wygląd menu i tryb pracy smartfona, w taki sposób, by maksymalnie uprościć użytkowanie (dodają przejrzyste, duże ikony, czytelne opisy, powiększają czcionkę), a przy okazji oferują uwypuklenie funkcji, z których seniorzy będą najczęściej korzystać.

Podsumowanie

Przed przekazaniem smartfona z dotykowym ekranem seniorowi warto chwilę czasu poświęcić na jego dopasowanie dla jego potrzeb, w tym celu warto podstawowe ustawienia wprowadzić po konsultacji. Jeśli senior nie chce za bardzo korzystać z nowego urządzenia, warto wyjaśnić mu jakie atuty ono posiada – chociażby łatwe odblokowywanie ekranu, czytelny, jasny ekran z czcionkami i elementami znacznie większymi niż na klasycznym telefonie. Dodatkowo są też inne bonusy, np. znacznie lepszy niż w zwykłym telefonie aparat fotograficzny. Jeśli odpowiednio ustawimy smartfona z dużym, dotykowym ekranem, może on być nawet łatwiejszy w obsłudze niż klasyczna komórka.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane