Niedziela , 28 Listopad 2021

Potrzebujesz dodatkowego monitora do PC lub laptopa? Użyj tabletu - wyjaśniamy jak

   22.07.2021
Czasem gdy podczas pracy przy komputerze brakuje nam miejsca na ekranie monitora lub laptopa myślimy o tym, że bardzo przydałby się nam kolejny wyświetlacz, na który można by przenieść część mniej potrzebnych w danym momencie elementów. Jednak kupno kolejnego monitora może nie być zbyt opłacalną inwestycją, zwłaszcza wtedy, gdy przestrzeni na ekranie brakuje nam jedynie sporadycznie. Jest na to sposób: jako drugiego ekranu możemy po prostu użyć tablet.
Tabletu można użyć jako dodatkowego ekranu do komputera PC, Mac a nawet smartfona

Komu przyda się drugi wyświetlacz?

Drugi monitor może być niezbędny dla osób pracujących lub uczących się w domu, które potrzebują rozdzielenia elementów znajdujących się na ekranie. Na jednym można wówczas wyświetlić chociażby bieżące zadania, na drugim aplikację pocztową, zyskując w ten sposób stały i wygodny podgląd e-maili.

W praktyce dwa monitory sprawdzają się najlepiej w zadaniach takich jak kodowanie aplikacji, edycja zdjęć lub filmów, pisanie blogów lub artykułów. Dwa ekrany zdecydowanie rozszerzają przestrzeń roboczą i pozwalają skupić się na kilku sprawach jednocześnie.

Dodatkowy klasyczny monitor komputerowy może być jednak drogi i nie da się go łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Taki zakup traci więc sens, zwłaszcza wtedy, kiedy wykonywalibyśmy na nim potencjalne zadania tylko od czasu do czasu. Przez resztę dnia funkcjonowałby wyłącznie jako drogi mebel. Tymczasem jest bardzo rozsądna alternatywa: Jeśli posiadamy już tablet, możemy go po prostu wykorzystać jako dodatkowy ekran

Tablet jako monitor

Tablety, które swoją wielkością i wagą sytuują się gdzieś pomiędzy smartfonami a laptopami, świetnie się nadają do tego, by być dodatkowym monitorem. Zwykle mają ok. 10 cali, oferują duże rozdzielczości i gęstość pikseli (wyraźny obraz) i są dostępne w różnych proporcjach 16:10 czyli najlepsze do wyświetlania poziomego oraz 4:3 które najlepiej ustawić pionowo. Są nieporównanie bardziej mobilne niż komputery stacjonarne a nawet laptopy, a także posiadają funkcję ekranu dotykowego, umożliwiając łatwą i intuicyjną pracę oraz korzystanie z rysika. Tablety są też na tyle małe, że nie wymagają dodatkowego miejsca i rezygnacji z cennej przestrzeni na biurku. Co więcej, jeśli często podróżujemy służbowo, tablet łatwo przewozić i skonfigurować do pracy – z większością klasycznych monitorów w ogóle nie byłoby to możliwe.

Tablet jako monitor

Konfigurowanie tabletu jako drugiego monitora

Szczególnie łatwo tablety do pracy razem z komputerem skonfigurują posiadacze komputerów Apple Mac i iPadów. Firma Apple udostępniła bowiem swoim użytkownikom aplikację o nazwie Sidecar na urządzenia z platformą macOS (komputery) lub iPadOS (tablety). Ta aplikacja umożliwia dodanie dodatkowego wyświetlacza do komputera Mac, co sprawia, że przekształcenie tabletu w dodatkowy monitor staje się w tym przypadku banalnie proste.

Wadą Sidecar jest to, że programik ten jest przeznaczony tylko do wyświetlania, więc nie pozwala na jednoczesne korzystanie z funkcji ekranu dotykowego na iPadzie. Użytkownik musi także być zalogowany przy użyciu tego samego Apple ID na obu urządzeniach. Ten sposób połączenia zadziała na komputerach Mac z systemem macOS Catalina lub nowszym.

Jeśli używamy starszego komputera Mac, komputerów PC lub innych urządzeń, należy pobrać specjalną, dedykowaną do tej czynności aplikację, najczęściej równocześnie na oba urządzenia, co pozwoli na ich odpowiednią synchronizację.

Istnieją różne typy programów służących do łączenia tabletów z komputerami (lub np. smartfonami), które używają Wi-Fi lub kabla USB. Wybór odpowiedniej aplikacji i konfiguracji wymaga sprawdzenia jakie są możliwości naszego sprzętu (np. do połączenia kablem USB wymagane jest łącze USB 3.0 na obu urządzeniach).

Aplikacje do łączenia tabletu z komputerem (i nie tylko)

Duet Display

Obiecujący zero opóźnień, Duet Display działa zarówno na komputerach Mac, jak i PC i może łączyć się z tabletem Apple lub Android. Duet Display ma na celu przesłanie obrazu z szybkością 60 klatek na sekundę z zerowym opóźnieniem, co jest imponującym wynikiem. Zamiast korzystać z Wi-Fi, Duet Display łączy się przez USB, co oznacza, że ​​nie musisz się martwić o połączenie z VPN lub prędkość wysyłania lub pobierania. Obsługuje również gesty dotykowe. Znajdziemy zarówno wersję dla urządzeń z Androidem jak i tych produkcji Apple.

Splashtop Wired XDisplay

Podobnie jak Duet Display, Splashtop Wired XDisplay wykorzystuje połączenie USB do przekształcenia tabletu w dodatkowy monitor. Co ciekawe, z tym programikiem można nawet użyć czytnika Amazon Kindle! Wired XDisplay działa również z iPadami i tabletami z systemem Android, i co najważniejsze – jest bezpłatna.

iDisplay

iDisplay umożliwia podłączenie drugiego monitora do komputera Mac zarówno poprzez kabel jak i sieć Wi-Fi. W przypadku komputerów PC jedyną opcją jest sieć bezprzewodowa, choć w przyszłości ma się  to zmienić. Program ten umożliwia także podłączenie wielu urządzeń, dzięki czemu można skonfigurować wszystko tak, jak jest nam w danej chwili najbardziej potrzebne – także w opcji z kilkoma dodatkowymi ekranami na raz. iDisplay jest dostępny w sklepach App Store i Google Play.

Air Display

Jeśli chcesz połączyć się bezprzewodowo z tabletem, aby utworzyć konfigurację z dwoma monitorami dla komputera Mac, Air Display to świetna opcja. Aplikacja umożliwia jednoczesne rozszerzenie lub odbicie lustrzane do czterech ekranów i jednoczesne korzystanie z funkcji ekranu dotykowego. Działa nawet z teleprompterami , co czyni go świetną opcją dla twórców wideo i podcastów. Jednak Air Display działa tylko na komputerach Mac, oferując ograniczoną kompatybilność krzyżową. Oznacza to, że możesz używać systemu PC jako dodatkowego ekranu komputera Mac, ale nie odwrotnie. Air Display jest dostępny zarówno w App Store, jak i Google Play.

Smartfon jako dodatkowy ekran

Podsumowanie

Wielozadaniowość może być znacznie prostsza i mniej kosztowna niż wielu z nas się wydaje. Jeśli np. musisz pozostać w kontakcie służbowym, odbierać pocztę czy firmowy chat podczas wykonywania innej pracy, dwa monitory są doskonałym rozwiązaniem. Pomagają również pracować nad kilkoma otwartymi dokumentami jednocześnie, nie zasłaniając siebie nawzajem. Zaletą używania tabletu jako dodatkowego monitora jest jego ogromna mobilność. Istnieje wiele opcji optymalizacji połączenia, niezależnie od tego, czy skorzystamy z połączenia bezprzewodowego, czy  też poprzez kabel USB. Co kluczowe, w zasadzie nie ma przeciwskazań by można było używać konfiguracji zawierających więcej niż dwa monitory.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane