Poniedziałek , 04 Grudzień 2023

Bezpieczne płatności kartą on-line. O czym warto pamiętać?

   09.08.2023
Płacenie kartą kredytową online jest coraz bardziej popularne, zwłaszcza od czasu pandemii i ograniczeń w handlu stacjonarnym, które się wówczas pojawiły. Lockdowny nauczyły nas, że praktycznie wszystko można kupić bez wychodzenia z domu. Jednak korzystanie z tej formy płatności wymaga pewnej ostrożności i świadomości zagrożeń, które mogą się pojawić. Nieodpowiednie używanie karty płatniczej w sieci może skutkować utratą pieniędzy, danych osobowych lub nawet tożsamości. Dlatego warto znać kilka zasad, które pomogą nam bezpiecznie płacić w internecie.
By transakcje on-line kartą były bezpieczne, trzeba zachować ostrożność. Fot. Unsplash

Jakie zagrożenia niesie nieodpowiednie korzystanie z kart on-line?

Co nam grozi, jeśli będziemy używać kart płatniczych bez sprawdzania choćby podstawowych informacji o tych podmiotach, w których kupujemy? Niestety konsekwencje mogą być poważne. Zagrażają nam oszustwa, kradzież danych lub nieautoryzowane transakcje ze strony nieuczciwych sklepów internetowych, hakerów lub oszustów phishingowych, którzy podszywają się pod wiarygodne instytucje lub osoby. Przy okazji możemy się narazić na utratę kontroli nad swoim budżetem lub zadłużenie się, jeśli nie śledzimy historii swoich transakcji kartą kredytową i nie sprawdzamy regularnie swoich wyciągów bankowych.

Ważnym problemem, choć z niego – najczęściej – zdajemy sobie sprawę znacznie później, może być kłopot z reklamacją towaru lub usługi, jeśli nie zachowamy dowodu płatności lub nie zapoznamy się z warunkami zakupu i zwrotu. Wiarygodność sklepu nie polega tylko na tym, że dostarcza towar, który zamówiliśmy, ale też wywiązuje się ze wszelkich dodatkowych zobowiązań, w tym rękojmi. Czy tak jest? Możemy łatwo (zawczasu) sprawdzić komentarze na forach internetowych.

Płacenie w sieci za zakupy kartą kredytową jest wygodne i szybkie, ale – jak widać –  niesie ze sobą pewne ryzyka. Aby zminimalizować szanse na oszustwa, kradzież danych lub nieautoryzowane transakcje, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

O czym pamiętać posługując się kartą płatniczą w sieci

By nasze transakcje były w pełni bezpieczne, należy zastosować się do kilku podstawowych wskazówek:

Sprawdź reputację i wiarygodność sklepu

Zacznij od tego, by sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego, w którym dokonujesz zakupu. Upewnij się, że ma on certyfikat SSL, czyli zabezpieczenie szyfrujące dane przesyłane między stroną a serwerem. Możesz to zrobić, sprawdzając, czy adres strony zaczyna się od https:// i czy w pasku adresu widnieje ikona kłódki lub klucza. Krótko mówiąc, kupujemy tylko w bezpiecznych sieciach i na zaufanych stronach.

Nie podawaj numeru karty poza specjalnym formularzem

Nie podawaj swojego numeru karty kredytowej, kodu CVV (znajdującego się na odwrocie karty) ani daty ważności na stronach, które nie są związane z płatnością. Nie odpowiadaj na e-maile ani wiadomości SMS, które proszą cię o te informacje lub o kliknięcie w podejrzane linki. To mogą być próby phishingu, czyli wyłudzenia danych osobowych lub finansowych. Żaden sklep, bank ani instytucja finansowa nie poprosi nikogo mailu, ani SMS o kod CVV, od tego są specjalne, szyfrowane formularze.

Korzystaj z kart wirtualnych

Zawsze dobrym wyjściem w przypadku płatności w sklepach internetowych jest korzystanie z wirtualnych kart płatniczych. Niektóre banki oferują usługę polegającą na tym, że możemy stworzyć w swoim elektronicznym portfelu (aplikacji na smartfonie), na przykład tymczasowo, lub do określonego niewielkiego i osobnego limitu specjalną kartę płatniczą w wersji elektronicznej. Będzie ona miała swój unikalny kod i dane, co pozwoli użyć jej do płatności, ale zaraz po transakcji będzie można ją zlikwidować, co wyeliminuje ryzyko nieautoryzowanego dostępu. Zresztą karta wirtualna nie ma dostępu do pieniędzy z naszego konta, tylko do tego, co sami na nią przelejemy.

Nie płać na obcych komputerach i w nieznanych sieciach

Używaj tylko swojego własnego komputera lub urządzenia mobilnego do dokonywania płatności kartą kredytową w sieci. Nie korzystaj z publicznych komputerów ani obcych, a już tym bardziej publicznych sieci Wi-Fi, które mogą być podsłuchiwane lub zainfekowane wirusami. Zawsze wylogowuj się ze stron bankowych lub sklepowych po zakończeniu transakcji.

Zabezpiecz smartfon/komputer

Zabezpiecz swój komputer lub urządzenie mobilne przed atakami hakerów. Zainstaluj i regularnie aktualizuj program antywirusowy, firewall oraz oprogramowanie zapobiegające szpiegowaniu. Używaj silnych i unikalnych haseł do swoich kont online i zmieniaj je co jakiś czas.

Monitoruj własne konto bankowe

Ważne zadanie: śledź regularnie historię swoich transakcji kartą kredytową i sprawdzaj regularnie swoje wyciągi bankowe. Bez tego nie ma mowy o bezpieczeństwie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niezgodności lub podejrzane operacje, zgłoś je natychmiast swojemu bankowi lub dostawcy karty. Nie ignoruj żadnych powiadomień o próbach autoryzacji płatności, które nie pochodzą od ciebie. Jeśli ty nie próbowałeś płacić, a powiadomienie przyszło, to zazwyczaj nie jest niewinny błąd systemu, a realne zagrożenie.

Aktualizuj aplikację bankową/wirtualny portfel

Aktualizuj aplikację bankową lub posiadany wirtualny portfel (np. Google Pay). Tylko regularna aktualizacja może zapewnić ci pełne bezpieczeństwo transakcji z użyciem systemów elektronicznych. To argument często powtarzany w tego typu poradnikach, ale ma on głęboki sens. Wynika to z tego, że banki cały czas pracują nad tym, żeby wprowadzać do swoich aplikacji zabezpieczenia adekwatne do istniejących zagrożeń. Jeśli przegapimy aktualizację, może się stać tak, że po prostu nie będziemy mieli ochrony przed jakimś nowym zagrożeniem.

Podsumowanie

Płacenie kartą kredytową online to wygoda, i szybkość, ale także odpowiedzialność i ostrożność. Jeśli będziemy pamiętać o tych prostych zasadach, będziemy mogli cieszyć się bezpiecznymi zakupami w internecie.

Tomasz Sławiński

 

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane