Sobota , 10 Czerwiec 2023

6 wskazówek, które zapewnią bezpieczeństwo twojemu smartfonowi

   07.02.2023
Żyjemy w czasach, w których smartfony odgrywają bardzo ważną rolę w naszym codziennym życiu, dlatego ich bezpieczeństwo to temat, na który powinniśmy zwracać szczególną (i coraz większą uwagę), zwłaszcza że zagrożeń stale przybywa. W pamięci telefonu znajduje się bowiem zwykle wiele naszych prywatnych danych i to od ich należytej ochrony zależy, czy nie wpadną w niepowołane ręce. W tym tekście przypominamy to, o czym należy w tym zakresie zawsze pamiętać.
By nasz smartfon był bezpieczny, warto stosować się do kilku wskazówek. Fot. Unsplash

Oto lista 6 – naszym zdaniem – najbardziej przydatnych porad i wskazówek dotyczÄ…cych bezpieczeÅ„stwa smartfonów, których zastosowanie pomoże chronić nas i nasze dane przed zakusami hakerów.

Aktualizujemy oprogramowanie telefonu

Wiele osób ogranicza zabezpieczenie smartfona do blokady ekranu, w najlepszym razie instaluje antywirusa. To ważne i oczywiÅ›cie wskazane metody, jednak tylko one, to zdecydowanie za maÅ‚o. Dbanie o bezpieczeÅ„stwo zawsze powinniÅ›my zaczynać od aktualizacji oprogramowania telefonu. Znaczna część wirusów opiera siÄ™ bowiem na ciÄ…gle odkrywanych lukach w mobilnych systemach (sÄ… to dziury, które pozwalajÄ… hakerom zdalnie przejąć kontrolÄ™ nad telefonem).

By zapewnić aktualność wszystkich zabezpieczeÅ„, Google oraz producenci telefonów Androidem, w tym także Apple, przygotowujÄ… stale nowe aktualizacje, aby tym samym wyprzedzić szkodliwe dziaÅ‚ania hakerów. Niestety wiele osób wyłącza automatyczne aktualizacje na swoich urzÄ…dzeniach – a to poważny błąd. JeÅ›li chcemy być faktycznie bezpieczni, musimy pamiÄ™tać, że warto mieć włączone automatyczne aktualizacje systemu operacyjnego, aby dziÄ™ki temu uniknąć różnych potencjalnie groźnych problemów z bezpieczeÅ„stwem.

Nie używamy ponownie tych samych haseł

W części porad bezpieczeÅ„stwa znajdziemy wskazówki mówiÄ…ce, iż należy tworzyć „mocne hasÅ‚a”. To oczywiÅ›cie prawda, proste, „typowe” hasÅ‚a stanowiÄ… spore zagrożenie, gdyż hakerzy mogÄ… je Å‚atwo zÅ‚amać i to od nich zaczynajÄ… zwykle próby wÅ‚amania do telefonu. Równie ważny jest jednak brak różnorodnoÅ›ci haseÅ‚ w różnych usÅ‚ugach, który – w wypadku zÅ‚amania klucza przez cyberprzestÄ™pców – może doprowadzić do naruszenia bezpieczeÅ„stwa na kilku naszych kontach jednoczeÅ›nie.

Wiele osób wybiera niestety najprostsze możliwe rozwiÄ…zanie i używa tych samych kluczy do każdej używanej aplikacji i odwiedzanej witryny. To poważny błąd. Lepiej bÄ™dzie, jeÅ›li na mniej ważnych stronach (takich, które nie dajÄ… dostÄ™pu do naszych kont bankowych) użyjemy sÅ‚abszych, Å‚atwiejszych do zapamiÄ™tania haseÅ‚, natomiast w bankowoÅ›ci internetowej zawsze korzystajmy z tych mocnych i przede wszystkim niepowtarzalnych.

Login do bankowości internetowej w notatniku? To błąd!

Cóż z tego, że zabezpieczymy smartfona najlepszymi możliwymi zabezpieczeniami, skoro sami nie bÄ™dziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeÅ„stwa? Niestety – i tu zÅ‚a wiadomość dla użytkowników smartfonów – nawet najlepsze zabezpieczenia w postaci aplikacji czy blokad nie ochroniÄ… nas, jeÅ›li bÄ™dziemy popeÅ‚niać podstawowe błędy. Użytkownicy, korzystajÄ…c ze smartfona, zwykle kierujÄ… siÄ™ wygodÄ…. Jednym z tego przejawów jest np. wynikajÄ…ce z takiego wygodnictwa zapisywanie ważnych danych, takich jak loginy (a nawet o zgrozo hasÅ‚a) w notatniku, wszystko po to, by nie musieć ich zapamiÄ™tywać. Tymczasem to coÅ› w rodzaju otwartej furtki do ataku. I nie musi być to haker – możemy dać „na chwilÄ™” telefon komuÅ› znajomemu, a ten zobaczy login i hasÅ‚o do bankowoÅ›ci internetowej i postanowi to wykorzystać. A nuż okazja znów uczyni zÅ‚odzieja. Nie warto ryzykować, zwÅ‚aszcza że także i profesjonalni hakerzy pierwsze co robiÄ… po zÅ‚amaniu telefonu, to zaglÄ…dajÄ… do notatnika w poszukiwaniu tego typu zapisanych tam przez nas informacji.

Podobny problem dotyczy używanych przez nas przeglÄ…darek internetowych. UdostÄ™pniajÄ… one opcjÄ™ „zapamiÄ™taj hasÅ‚o” – co jest bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu, niestety zabezpieczenia tych aplikacji nie należą do najlepszych, wiÄ™c w wypadku ich zÅ‚amania możemy stać siÄ™ ofiarÄ… zmasowanego ataku. Zdecydowanie lepiej (choć to mniej komfortowe) bÄ™dzie za każdym razem, osobiÅ›cie wprowadzać hasÅ‚o do poczty e-mail, czy chociażby dane karty kredytowej. Ewentualnie możemy skorzystać z profesjonalnych menedżerów haseÅ‚, które majÄ… zdecydowanie lepsze zabezpieczenia.

Aplikacje pobieramy wyłącznie z zaufanych źródeÅ‚

JeÅ›li chcemy być bardziej bezpieczni, powinniÅ›my używać wyłącznie autoryzowanego i bezpiecznego oprogramowania z oficjalnych źródeÅ‚. Chociaż dla niektórych bardzo kuszÄ…ce sÄ… opcje typu jailbreak lub zrootowanie telefonu i korzystanie z aplikacji innych firm, które zapewniajÄ…, iż odblokujÄ… dodatkowe funkcje i możliwoÅ›ci urzÄ…dzenia, lepiej siÄ™ za to nie brać, zwÅ‚aszcza jeÅ›li nie mamy w tym doÅ›wiadczenia.

Warto pamiÄ™tać, że zarówno Google, jak i Apple majÄ… wyraźnie okreÅ›lone zasady precyzujÄ…ce wymagania, jakie aplikacje, które trafiajÄ… do ich sklepów, muszÄ… speÅ‚niać. Tymczasem wiele programów na telefony komórkowe umieszczonych w tzw. „wolnych źródÅ‚ach” może zawierać zÅ‚oÅ›liwe oprogramowanie i exploity, które majÄ… tylko jeden cel: przechwycenie naszych danych osobowych. OczywiÅ›cie korzystanie z oficjalnych i renomowanych źródeÅ‚ aplikacji nie zapewnia stuprocentowego bezpieczeÅ„stwa pod tym wzglÄ™dem (nawet tam zdarzajÄ… siÄ™ wpadki, choć sÄ… szybko usuwane), ale wyraźnie je zwiÄ™ksza.

Używamy VPN

Zalecenia dotyczÄ…ce użytkowania VPN sÄ… jednymi z najczęściej powtarzajÄ…cych siÄ™ w przypadku bezpieczeÅ„stwa naszych danych w sieci i nie dzieje siÄ™ tak bez przyczyny. Zachowanie ostrożnoÅ›ci podczas łączenia siÄ™ smartfona z sieciÄ…, zwÅ‚aszcza gdy chodzi o publiczne hot spoty Wi-Fi i inne, najczęściej w ogóle niezabezpieczone źródÅ‚a bezpÅ‚atnego internetu, jest bowiem kluczowe. VPN - wirtualne sieci prywatne to w tym wzglÄ™dzie najwygodniejsze, ale też najbardziej skuteczne rozwiÄ…zanie.

Generalnie najlepiej byÅ‚oby, gdybyÅ›my unikali niezabezpieczonych sieci publicznych, jeÅ›li to – z rozmaitych wzglÄ™dów – nie jest możliwe, korzystanie z VPN pomoże nam zwiÄ™kszyć bezpieczeÅ„stwo danych maskujÄ…c nasz adres IP, co pozwoli ukryć realnÄ… lokalizacjÄ™ sieciowÄ… naszego smartfona, a tym samym zmniejszyć szanse na to, że hakerzy go wykryjÄ….

Uważaj na Bluetooth

Jednym z najbardziej niedocenianych dziÅ› zagrożeÅ„ i potencjalnie niebezpiecznych kanaÅ‚ów, przez które nasz smartfon może zostać zaatakowany, jest Bluetooth. Chyba nikomu nie trzeba przypominać zalet, jakie niesie możliwość bÅ‚yskawicznego parowania urzÄ…dzeÅ„ – otwiera to możliwość transmisji dźwiÄ™ku czy przesyÅ‚ania plików. Niestety protokóÅ‚ ten może też być wykorzystany przez hakerów do tego, by dostać siÄ™ do naszego urzÄ…dzenia. Przede wszystkim należy siÄ™ upewnić, że nasz smartfon nie jest wykrywalny dla innych, a także wyłączać funkcjÄ™ Bluetooth natychmiast po tym, gdy koÅ„czymy z niej korzystać. Zdarza siÄ™, że antena BT jest w telefonie włączona na staÅ‚e – i to jest poważny błąd. Nie tylko drenuje to bateriÄ™, ale też stanowi potencjalnÄ… zachÄ™tÄ™ i okno dla cyberprzestÄ™pców.

JeÅ›li jesteÅ›my w miejscach publicznych, upewniamy siÄ™, że urzÄ…dzenie, z którym siÄ™ próbujemy połączyć, jest wÅ‚aÅ›nie tym, o które nam chodziÅ‚o. Błąd może nas bowiem wiele kosztować.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane