Czwartek , 28 Marzec 2024

Jak uratować zalanego laptopa? Trzeba działać szybko

   20.02.2024
Komputer w dzisiejszych czasach zabieramy ze sobą praktycznie wszędzie. Coraz lżejsze laptopy towarzyszą nam nie tylko w pracy, ale też podczas codziennych czynności i zajęć. W tej sytuacji łatwo o przypadkowe uszkodzenie – na przykład zalanie. Jeśli już do tego dojdzie, nie należy załamywać rąk, ale działać szybko i rozważnie, wykonując kilka prostych czynności, które pomogą go ocalić.
Zalanego laptopa można uchronić przed zniszczeniem. Fot. Unsplash

W HotGear pisaliÅ›my już kiedyÅ› o tym, jak uratować zalanego smartfona, teraz kolej na krótki poradnik tego, jak sobie radzić w analogicznej sytuacji, ale z notebookiem. JeÅ›li już dojdzie do zalania laptopa, konieczna jest nasza szybka reakcja. Pierwsze chwile, zanim pÅ‚yn dotrze do elektronicznych podzespoÅ‚ów, sÄ… bowiem zawsze najważniejsze.

Naszym gÅ‚ównym celem w tym szybkim dziaÅ‚aniu jest bowiem zapobieżenie zwarciu, które może nastÄ…pić w momencie, gdy woda dotrze do przewodzÄ…cych prÄ…d elementów.

Czego bezwzględnie nie należy robić, gdy laptop zostanie zalany?

  • Przede wszystkim należy przemóc utarte schematy myÅ›lenia i darować sobie sprawdzanie, czy urzÄ…dzenie dziaÅ‚a. WrÄ™cz przeciwnie – jeÅ›li byÅ‚o wÅ‚Ä…czone, należy je jak najszybciej wyÅ‚Ä…czyć, a jeÅ›li wyÅ‚Ä…czone, pod żadnym pozorem nie uruchamiać przed caÅ‚kowitym osuszeniem. Minimalny czas suszenia laptopa przed wÅ‚Ä…czeniem zasilania to 48 godzin.
  • Nie wolno potrzÄ…sać laptopem – to także bardzo czÄ™sty, a krytycznie niebezpieczny bÅ‚Ä…d. Użytkownikowi wydaje siÄ™, że w ten sposób „wytrzÄ™sie” pÅ‚yn, który już siÄ™ wlaÅ‚ do Å›rodka, niestety zwykle odnosi to odwrotny skutek, a woda przenika do miejsc, w których pierwotnie jej nie byÅ‚o. PotrzÄ…sanie energiczne może zresztÄ… spowodować, że woda trafi nawet tam, gdzie w normalnych warunkach jej dostÄ™p byÅ‚by utrudniony, a to dodatkowo pogarsza szanse na wysuszenie.
  • Nie należy suszyć laptopa żadnymi strumieniami powietrza, a tym bardziej gorÄ…cego. CzÄ™stym mitem jest przekonanie, że jak spróbujemy wysuszyć laptopa suszarkÄ…, to zwiÄ™kszymy szansÄ™ na jego uratowanie, bo przecież „woda odparuje”. To bÅ‚Ä…d. StrumieÅ„ powietrza po prostu przepchnie wodÄ™ dalej, być może już nieodwracalnie uszkadzajÄ…c nasz sprzÄ™t. Parowanie wody nie jest tu zresztÄ… jedynym problemem – zbyt gorÄ…ce powietrze może doprowadzić do odksztaÅ‚cenia siÄ™ wewnÄ™trznych elementów pod wpÅ‚ywem wysokiej temperatury, w ten sposób, zamiast pomóc urzÄ…dzeniu, dodatkowo je uszkadzamy.
  • Równie zÅ‚ym pomysÅ‚em jest „odkurzanie wody”. Część pÅ‚ynu mogÅ‚a już spÅ‚ynąć do miejsc, gdzie nie wyrzÄ…dzi wiÄ™kszych szkód, tymczasem my „przesycajÄ…c”, wtÅ‚oczymy jÄ… tam, gdzie bÄ™dzie groźna. Dodatkowo możemy – zwÅ‚aszcza jeÅ›li odkurzacz ma dużą moc – poluzować lub nawet urwać drobne, wewnÄ™trzne elementy elektroniki. Z pewnoÅ›ciÄ… nie przysÅ‚uży siÄ™ to przyÅ›wiecajÄ…cemu nam celowi ratowania notebooka przed zniszczeniem.
  • Nie wycieramy samej klawiatury, akurat ona w takim momencie jest stosunkowo najmniej zagrożona na zniszczenie, szkoda wiÄ™c czasu na takÄ… czynność.
  • Nie warto bawić siÄ™ w eksperymenty, które znajdziemy w sieci, chociażby bardzo popularne, także przy zalanych smartfonach wkÅ‚adanie urzÄ…dzenia do suchego ryżu, który teoretycznie ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci pochÅ‚aniajÄ…ce wodÄ™. O ile w smartfonach to nie wyrzÄ…dzi wielkiej szkody, najwyżej da zÅ‚udne wrażenie, iż udaÅ‚o siÄ™ osiÄ…gnąć cel suszenia, tak w przypadku laptopa, ryż może przeniknąć do Å›rodka obudowy np. przez kratki wentylacyjne i je zapchać, co po uruchomieniu może doprowadzić do dodatkowych kÅ‚opotów.

Co zrobić, by uratować zalanego notebooka?

  • CzynnoÅ›ciÄ… pierwszÄ… i najbardziej podstawowÄ… jest wspomniane wczeÅ›niej odÅ‚Ä…czenie zasilania. W żadnym wypadku nie zamykamy sprzÄ™tu w taki sposób, że pozwalamy systemowi Windows na „normalne” wyÅ‚Ä…czenie urzÄ…dzenia z polecenia w menu Start. Stosujemy tzw. wyÅ‚Ä…czenie twarde, czyli po prostu odÅ‚Ä…czamy kabel zasilania i przez kilka sekund przytrzymujemy przycisk wÅ‚Ä…cznika. Wówczas laptop wyÅ‚Ä…czy siÄ™ szybciej.
  • NastÄ™pnym krokiem powinno być wyjÄ™cie baterii. Robimy to jednak tylko wtedy, jeÅ›li wiemy jak, w przeciwnym wypadku nie należy siÄ™ siÅ‚ować z laptopem, bo zamiast ratunku tylko rozprowadzimy pÅ‚yn wewnÄ…trz obudowy. Wyjmujemy też z gniazd wszystkie kable, pendrive’y i podÅ‚Ä…czone urzÄ…dzenia zewnÄ™trzne. Wszystkie zÅ‚Ä…cza powinny – na czas suszenia zostać puste.
  • Kolejna czynność, jakÄ… należy wykonać, to odwrócenie laptopa klawiaturÄ… w dóÅ‚. Warunkiem uratowania sprzÄ™tu jest — jak wczeÅ›niej wspomniaÅ‚em — niedopuszczenie do powstania zwarcia. A to nastÄ™puje, gdy woda (lub inny pÅ‚yn, jaki wylejemy na urzÄ…dzenie) dotrze do pÅ‚yty gÅ‚ównej, na której znajdujÄ… siÄ™ odkryte obwody drukowane przewodzÄ…ce prÄ…d. By czynność ta byÅ‚a skuteczniejsza, na stoliku warto poÅ‚ożyć chÅ‚onny rÄ™cznik, który pochÅ‚onie wilgoć z wnÄ™trza obudowy zalanego urzÄ…dzenia. NajwiÄ™ksze szanse na uratowanie sprzÄ™tu mamy wtedy, gdy cześć z ekranem da siÄ™ odchylić do pozycji caÅ‚kowicie poziomej. JeÅ›li nasz laptop tego nie umożliwia, część klawiaturowÄ… należy poÅ‚ożyć na pÅ‚asko na rÄ™czniku, ekran może „zwisać” za krawÄ™dziÄ… stoÅ‚u/biurka.
  • NastÄ™pnie najważniejszÄ… rzeczÄ… jest cierpliwość. Laptop należy w pozycji klawiaturÄ… w dóÅ‚, gdzie woda bÄ™dzie Å›ciekać na uÅ‚ożony pod nim rÄ™cznik, uÅ‚ożyć na minimum 48 godzin. Suszenie powinno siÄ™ odbywać w ciepÅ‚ym i suchym pomieszczeniu, ale nie trzeba używać żadnych podgrzewaczy (nie kÅ‚adziemy laptopa na kaloryferze ani na żadnym innym grzejniku), po prostu pozwalamy wodzie wyparować w sposób naturalny.
  • W kolejnym kroku należy (przed samodzielnym wÅ‚Ä…czeniem) oddać laptopa do serwisu. Nawet jeÅ›li uda nam siÄ™ bezpiecznie wysuszyć wnÄ™trze urzÄ…dzenia i nie dojdzie do żadnego przepiÄ™cia, jest ryzyko pojawienia siÄ™ korozji, która powinna zostać usuniÄ™ta profesjonalnymi metodami. Wizyta w serwisie jest konieczna zwÅ‚aszcza wtedy, gdy sprzÄ™t zalany zostaÅ‚ pÅ‚ynem innym niż czysta woda – szkodliwe sÄ… zwÅ‚aszcza sÅ‚odkie napoje, kawa czy chociażby piwo. Wówczas konieczna może też być dodatkowa konserwacja i czyszczenie wnÄ™trza obudowy.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane