Poniedziałek , 15 Lipiec 2024

Jak skonfigurować kontrolę rodzicielską na smartfonie z Androidem? Wyjaśniamy

   27.03.2024
W dzisiejszych czasach dzieci mają wokół siebie znacznie więcej sprzętu elektronicznego niż my, kiedy byliśmy w ich wieku. Podobnie znacznie szerszy jest też dostęp do niezliczonych informacji z różnych źródeł. Nie zawsze jednak to, co dociera do dzieci, jest dla nich odpowiednie. Lepiej tak skonfigurować smartfon, by dziecko nie było narażone na nieodpowiednie dla siebie, zagrażające rozwojowi emocjonalnemu materiały. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z wbudowanej w telefon kontroli rodzicielskiej.
Warto chronić dzieci przed dostępem do nieodpowiednich treści. Fot. Unsplash

Smartfon dający połączenie z siecią to świetny gadżet, ale dla młodych osób niesie też pewne realne zagrożenia. Prócz wartościowych informacji posiadających znaczne walory edukacyjne, można tam bowiem znaleźć liczne dezinformacje, treści zupełnie nieprzystające do młodego wieku odbiorcy, a na stronach i w serwisach społecznościowych coraz szerszy zasięg ma zjawisko cybernękania. Na szczęście jako rodzice mamy wiele instrumentów do tego, by sprawić, aby korzystanie z telefonów było bezpieczne. W przypadku smartfonów z Androidem jest to wbudowany w nie system kontroli bezpieczeństwa przeznaczony dla rodziców, pozwalający na wiele kroków – od kontroli czasu spędzanego przez nasze pociechy przy telefonie po zdalne zablokowanie urządzenia.

Do kontroli rodzicielskiej możemy wykorzystać osobne aplikacje (zarówno płatne, jak i bezpłatne), które znajdziemy w sklepie Google Play, oraz mechanizm (także w formie aplikacji) zaimplementowany przez samo Google, czyli Family Link. Na najnowszych smartfonach aplikacja ta jest już preinstalowana, na starsze możemy ją pobrać sami z repozytorium Google.

Konfiguracja Family Link na urządzeniach z Androidem

Aby skonfigurować smartfon tak, by stał się bezpieczny dla dziecka lub nastolatka należy wykonać kilka prostych kroków:

  • Otwieramy menu Ustawienia na urządzeniu, z którego będzie korzystać nasz podopieczny i odszukujemy tam pozycję Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska. To samo robimy na swoim telefonie.
  • Następnie wybieramy opcję Kontrola rodzicielska.
  • W kolejnym kroku urządzenie zapyta, czy będzie z niego korzystać dziecko lub nastolatek, czy jednak rodzic, na obu smartfonach wybieramy odpowiednie opcje.
  • Na koniec należy wybrać w telefonie pociechy konto Google dziecka (jeśli go nie ma, skorzystać z opcji jego natychmiastowego założenia) a w aplikacji na swoim telefonie zalogować się przy użyciu konta Google, którego będziemy od teraz używać do monitorowania.

Najciekawsze funkcje kontroli rodzicielskiej Google

W ramach aplikacji Family Link rodzice mają do dyspozycji kilka bardzo przydatnych opcji. Mogą między innymi:

  • Zarządzać urządzeniami lub aplikacjami, na których dziecko ma logować się za pomocą swojego konta Google.
  • Blokować lub zatwierdzać aplikacje, które nasze dziecko chce zainstalować z Google Play.
  • Można na bieżąco podglądać lokalizację urządzenia używanego przez dziecko.
  • Skorzystać z opcji monitorowania czasu korzystania z urządzenia, nadzorować użycie aplikacji.
  • Zdalnie zablokować urządzenie.
  • Ustawić dodatkowe ograniczenia treści w użytkowanych przez dziecko aplikacjach.

Aplikacja Google nie umożliwia natomiast „inwazyjnego” nadzoru, czyli podsłuchiwania rozmów, podglądania ekranu ani przeglądania maili dziecka.

Co możemy zrobić przy użyciu Family Link?

Już po konfiguracji całości, zyskamy dostęp do szeregu funkcji. U dołu strony głównej Family Link pojawią się trzy główne sekcje: Najciekawsze, Sterowanie i Lokalizacja.

W Najciekawszych zobaczymy ostatnią aktywność na urządzeniu naszego podopiecznego, na przykład właśnie zainstalowaną aplikację. W zakładce Lokalizacje zobaczymy mapę z aktualną lokalizacją GPS urządzenia pociechy. Przy okazji – warto pamiętać, że wyszukiwarka lokalizacji nie będzie działać, jeśli urządzenie dziecka jest w trybie offline, musi być zatem przez cały czas podłączone do internetu.

Po zainstalowaniu Family Link można ustawić limity czasowe dla określonych aplikacji i całkowicie zablokować działanie aplikacji, do których – naszym zdaniem – dziecko nie powinno mieć dostępu. Ponadto na telefonie nadzorowanym konieczne będzie każdorazowe uzyskanie zgody opiekuna na instalowanie aplikacji ze sklepu Google Play. Można oczywiście dać dziecku zgodę na instalowanie bez nadzoru – jeśli mamy pełne zaufanie.

Aby ograniczyć korzystanie przez dziecko wybranych programów, w menu aplikacji Family Link wybieramy opcję Limity aplikacji. Można tam przy okazji zobaczyć, ile czasu nasza pociecha spędza w poszczególnych programach. Mamy za każdym razem trzy opcje: ustawić limit czasowy, zablokować całkowicie lub zezwalać na korzystanie bez ograniczeń. Co ciekawe możemy tam od razu podejrzeć informacje na temat samej aplikacji – ocenę zawartości, czy wyświetla reklamy, czy pozwala na płatne zakupy, czy pozwala na interakcje z innymi osobami.

Korzystając z Family Link, możemy też zarządzać wynikami wyszukiwania, które zobaczy dziecko, blokować witryny i ograniczać dostęp do treści w aplikacjach Google. Ograniczenia, które tu wprowadzimy, będą jednak dotyczyć wyłącznie sklepu Google Play, YouTube, Google Chrome i wyszukiwarki Google.

By to ustawić, na stronie głównej Family Link wybieramy pozycję Ograniczenia treści. Następnie wskazujemy aplikację, którą chcemy ograniczyć, i na koniec (po kliknięciu) przesuwamy położenie przełącznika. Wadą aplikacji Google jest to, iż nie działa dla zewnętrznych serwisów, np. TikToka czy Facebooka.

Podsumowanie

Aplikacja Family Link od Google może nie jest idealna – najlepiej działa w ekosystemie Google, ale bezpłatna i bezpieczna dla urządzenia, co już na wstępie jest sporym atutem. Na rynku funkcjonuje sporo zewnętrznych aplikacji do kontroli rodzicielskiej, jednak za część z nich trzeba słono zapłacić, inne z kolei nie zawsze zapewniają odpowiedni poziom ochrony. Family Link jest zbalansowany i nie ingeruje w prywatność dziecka.

Warto pamiętać, że swoje własne, osobne funkcje kontroli rodzicielskiej mają też wszystkie większe aplikacje społecznościowe – ich skonfigurowanie ma sens, zwłaszcza gdy zależy nam na pełnym bezpieczeństwie dziecka.

Tomasz Sławiński

 

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane