Środa , 12 Czerwiec 2024

Budzisz się rano a smartfon rozładowany. Jak temu zapobiec?

   09.04.2024
Chyba każdemu zdarzyła się sytuacja, w której przezornie ładował smartfona wieczorem, a ten rano – choć przez noc praktycznie nieużywany – był już znacznie rozładowany i przez to niegotowy na cały dzień intensywnego użytkowania. Co może być tego przyczyną i jak sobie z tym zjawiskiem poradzić? Wyjaśniamy w tym artykule.
Rozładowywanie się smartfona w nocy można ograniczyć. Fot. Unsplash

”Nocne” rozładowywanie się telefonu to rzeczywiście dość powszechny problem użytkowników tych urządzeń (czyli realnie to nas wszystkich), który może wynikać z różnych przyczyn. Z reguły wygląda to tak – my ładujemy urządzenie wieczorem, kładziemy się spać, a telefon rano, choć nie był w ogóle używany, ma już np. tylko 60% (albo i mniej) wyjściowego stanu akumulatora. Niektórzy zresztą przezornie zostawiają telefon podłączony do ładowarki na noc, by właśnie tego uniknąć (co samo w sobie nie jest dobrym pomysłem). Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego smartfon rozładowuje się w nocy

Gdy bateria smartfona rozładowuje się w nocy, mimo że telefon jest nieużywany, może to być spowodowane kilkoma czynnikami występującymi obok normalnego zużycia energii potrzebnej do podtrzymania działania urządzenia. Oto główne powody oraz najszybsze sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Aplikacje działające w tle

Niektóre aplikacje smartfona (zwłaszcza informacyjne, takie jak np. pogoda) mogą ciągle działać w tle, synchronizując dane, sprawdzając powiadomienia lub wykonując inne zadania, co znacząco wpływa na zużycie baterii. Nie korzystamy z urządzenia, a jednak ono cały czas pobiera energię.

Rozwiązanie: Przejrzyj ustawienia baterii i samych aplikacji, aby zidentyfikować te, które do pracy potrzebują stałej aktualizacji danych. Wyłącz tę aktualizację.

Słaby sygnał sieci komórkowej

Gdy smartfon znajduje się w obszarze o słabym sygnale sieci komórkowej (np. jesteśmy gdzieś na wyjeździe poza miastem), może zużywać więcej energii na próby utrzymania stabilnego połączenia. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy w ogóle nie korzystamy z urządzenia. Niestety próbuje się ono cały czas znaleźć jak najlepszy sygnał, przełącza pomiędzy dostępnymi BTS-ami i w efekcie bateria może bardzo szybko się rozładować.

Rozwiązanie: Włącz tryb samolotowy w nocy lub przełącz się na Wi-Fi, jeśli to możliwe.

Usługi lokalizacji w tle

Aplikacje korzystające z usług lokalizacji mogą aktywnie monitorować twoje położenie, co zwiększa zużycie baterii. Serwisy mapowe i lokalizacyjne, a także aktywne połączenia z niektórymi smartwatchami powodują drenaż baterii przez cały czas, nawet w nocy,

Rozwiązanie: Wyłącz usługi lokalizacji lub ogranicz ich dostęp dla poszczególnych aplikacji, przynajmniej na noc.

Automatyczne aktualizacje i synchronizacja

Automatyczna aktualizacja i synchronizacja danych w aplikacjach mogą znacząco wpływać na szybsze wyczerpywanie baterii w telefonie. Procesy te wymagają bowiem regularnego połączenia z serwerem w celu sprawdzenia nowych danych, co może zwiększać zużycie energii, zwłaszcza gdy działają w tle. Na przykład aplikacje społecznościowe, które ciągle odświeżają treści i synchronizują dane, są znane z tego, że mogą znacząco obciążać baterię.

Rozwiązanie: Zmień ustawienia, aby aktualizacje i synchronizacja odbywały się ręcznie lub tylko podczas ładowania.

Nadmierna jasność ekranu i inne ustawienia wyświetlacza

Ekran jest jednym z głównych konsumentów energii w smartfonie. Nadmierna jasność ekranu i przede wszystkim długie ustawienia czasu wygaszania mogą przyczyniać się do szybkiego rozładowywania baterii. Tymczasem w nocy także sięgamy (niestety) po telefon, chociażby przy przebudzaniach. Każde włączenie ekranu mocno zużywa wtedy baterię.

Rozwiązanie: Zmniejsz jasność ekranu i skróć czas do wygaszania ekranu. Wyłącz na noc funkcję „Always on Display”.

Błędy oprogramowania

Błędy w systemie operacyjnym lub poszczególnych aplikacjach mogą prowadzić do nieprawidłowego zarządzania energią. Na to niestety nie mamy zupełnie wpływu, możemy tylko regularnie instalować aktualizacje oprogramowania, jeśli tylko będą dostępne. Zwykle poprawianie zarządzania energią jest ich istotną częścią.

Rozwiązanie: Upewnij się, że twój smartfon ma zainstalowane najnowsze aktualizacje oprogramowania.

Zbyt wiele procesów i widgetów na ekranie głównym

Widgety na ekranie głównym smartfona mogą zużywać baterię, nawet jeśli nie są używane. Dzieje się tak, ponieważ aplikacje te nadal działają w tle, synchronizują dane, aktualizują treści lub sprawdzają powiadomienia. Aby zminimalizować zużycie energii, można ograniczyć liczbę widgetów na ekranie głównym, wyłączyć automatyczną synchronizację danych dla aplikacji, które nie wymagają ciągłego aktualizowania, lub używać trybu oszczędzania energii, który może automatycznie wyłączać niektóre z tych procesów w tle.

Rozwiązanie: Ogranicz liczbę widgetów i procesów działających na ekranie głównym.

Zużycie baterii związane z wiekiem urządzenia

Baterie litowo-jonowe są powszechnie stosowane w wielu urządzeniach elektronicznych ze względu na ich wysoką gęstość energii i długą żywotność. Jednak z czasem, po wielu cyklach ładowania i rozładowania, baterie te mogą tracić część swojej maksymalnej pojemności. To zjawisko, znane jako degradacja baterii, może prowadzić do tego, że starsze urządzenia, takie jak smartfony czy laptopy, będą potrzebowały częstszego ładowania. Jest to naturalny proces starzenia się baterii, który jest wynikiem zmian chemicznych zachodzących wewnątrz komórek baterii.

Rozwiązanie: Rozważ wymianę baterii lub smartfona, jeśli jest on starszy i znacznie stracił na wydajności baterii.

Podsumowanie

Przyjęcie tych wszystkich kroków może znacząco wpłynąć na wydłużenie czasu pracy baterii smartfona, zwłaszcza w nocy, co pozwoli na bardziej efektywne korzystanie z urządzenia później, już w ciągu dnia, bez konieczności doładowywania.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane