Poniedziałek , 29 Kwiecień 2024

7 tematów, których - ze względów bezpieczeństwa - nie warto poruszać w mediach społecznościowych

   04.12.2023
Media społecznościowe są świetnym narzędziem do dzielenia się swoimi zainteresowaniami, opiniami i doświadczeniami z innymi ludźmi. Jednak nie wszystkie tematy nadają się do publikowania na Facebooku, Instagramie czy X (dawnym Twitterze). I nie chodzi tylko o to, że niektóre z nich mogą być kontrowersyjne lub niebezpieczne dla naszej reputacji. To sprawa dotycząca przede wszystkim bezpieczeństwa. Oto 7 tematów, o których lepiej nie mówić w mediach społecznościowych, jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
W serwisach społecznościowych, zwłaszcza na otwartych dyskusjach nie warto poruszać wszystkich tematów. Dlaczego? Fot. Unsplash

Serwisy spoÅ‚ecznoÅ›ciowe to nie tylko źródÅ‚o rozrywki, ale także ważne narzÄ™dzie komunikacji i informacji. Jednak korzystajÄ…c z nich, należy pamiÄ™tać o kilku zasadach, które pomogÄ… nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zagrożeÅ„. Oto kilka porad, jak bezpiecznie i mÄ…drze korzystać z portali spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. DziÅ› zajmiemy siÄ™ przede wszystkim tym, o czym – ze wzglÄ™dów bezpieczeÅ„stwa – nie warto tam mówić.

Poufne dane osobowe i finansowe

Nie podawaj nigdy swojego peÅ‚nego imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu, a już z pewnoÅ›ciÄ… numeru PESEL, numeru konta bankowego, jakiegokolwiek hasÅ‚a czy kodów PIN. Te informacje mogÄ… być wykorzystane przez oszustów, hakerów lub przestÄ™pców do kradzieży tożsamoÅ›ci, pieniÄ™dzy lub danych. Niektóre banki majÄ… regulaminy, które jasno stanowiÄ… – po ujawnieniu PINu komukolwiek, a wiÄ™c oczywiÅ›cie także i w sieci, w razie zagubienia i zastrzeżenia karty, bank nie weźmie na siebie – jak w normalnej sytuacji – wszystkich transakcji dokonanych po zastrzeżeniu. Nie chwal siÄ™ też swoimi dochodami, oszczÄ™dnoÅ›ciami czy zakupami. Możesz w ten sposób zwrócić uwagÄ™ potencjalnych zÅ‚odziei lub naciÄ…gaczy. A warto wiedzieć, że internet aż roi siÄ™ od ludzi szukajÄ…cych „okazji”.

Planowane podróże i wyjazdy

Jednym z najgorszych bÅ‚Ä™dów, jakie możemy zrobić w sieci, to chwalenie siÄ™ publicznie tym, kiedy i dokÄ…d wyjeżdżamy na wakacje, Å›wiÄ™ta, sÅ‚użbowo czy do rodziny. Można w ten sposób zdradzić swojÄ… nieobecność w domu i zachÄ™cić wÅ‚amywaczy do skorzystania z okazji. Pod żadnym pozorem – z tego samego powodu – nie warto publikować też zdjęć z podróży na bieżąco (chyba że ktoÅ› w tym czasie jednak przebywa w naszym domu). Lepiej to zrobić, jeÅ›li już musimy, dopiero po powrocie. Wówczas bÄ™dziemy mogli cieszyć siÄ™ wspomnieniami bez obaw o bezpieczeÅ„stwo.

Zdjęcia i filmy z dzieciństwa lub intymne

Nie dziel siÄ™ ze Å›wiatem swoimi prywatnymi zdjÄ™ciami lub filmami z dzieciÅ„stwa, zwÅ‚aszcza jeÅ›li sÄ… one zawstydzajÄ…ce lub nieodpowiednie. Możesz w ten sposób naruszyć swojÄ… godność, zaufanie lub – na dÅ‚uższÄ… metÄ™, zwÅ‚aszcza jeÅ›li pojawi siÄ™ hejt (co w takich wypadkach jest niemal pewne) – poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci. Nie publikuj też żadnych materiaÅ‚ów intymnych. Możesz w ten sposób narazić siÄ™ na szantaż lub przemoc.

Hejt w sieci
Hejt jest jednym z poważniejszych problemów w sieci. Nie warto siÄ™ na niego narażać. Fot. Unsplash

Problemy zdrowotne i leki

To czÄ™sto popeÅ‚niany bÅ‚Ä…d. Tymczasem zdecydowanie odradzamy opisywanie szczegóÅ‚owo swoich chorób, dolegliwoÅ›ci czy leków, które przyjmujesz. Możesz w ten sposób ujawnić swoje sÅ‚aboÅ›ci, podatność na infekcje lub uzależnienia. Później te informacje może zobaczyć każdy! Nie warto też szukać precyzyjnych porad medycznych w serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. Możesz w ten sposób otrzymać bÅ‚Ä™dne, nieprofesjonalne lub wrÄ™cz szkodliwe informacje. Zamiast tego po prostu skonsultuj siÄ™ ze swoim lekarzem lub farmaceutÄ….

Krytyka szefa, pracy lub kolegów

Na Facebooku czy X nie warto narzekać na swojego szefa, pracÄ™ czy kolegów z biura. Możesz w ten sposób narazić siÄ™ na utratÄ™ zatrudnienia, obniżenie pensji czy niepotrzebne konflikty w zespole. Nie obrażaj też swoich klientów, partnerów biznesowych czy konkurencji. Możesz w ten sposób zaszkodzić swojej karierze, reputacji czy wiarygodnoÅ›ci. A trzeba brać pod uwagÄ™, że dziÅ› rekruterzy bardzo czÄ™sto wÅ‚aÅ›nie od przejrzenia profili w serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych zaczynajÄ… swojÄ… ocenÄ™ kandydata do pracy. Przed procesem rekrutacji warto wiÄ™c chociażby pobieżnie przejrzeć swoje strony na Facebooku czy TikToku, aby sprawdzić, czy nie ma tam nic, co kreuje nasz potencjalnie negatywny obraz, zwÅ‚aszcza w kontekÅ›cie posady, o którÄ… siÄ™ staramy.

Materiały obciążające

Wiele osób w sieci chwali siÄ™ np. zdjÄ™ciami czy filmikami dokumentujÄ…cymi przekraczanie prÄ™dkoÅ›ci na drodze, czy też, chociażby zignorowanie znaku drogowego. OczywiÅ›cie nie namawiamy do Å‚amania jakichkolwiek przepisów, wrÄ™cz przeciwnie, ale przy okazji przypominamy, że Policja także ma dostÄ™p do naszych spoÅ‚ecznoÅ›ciówek. JeÅ›li sami bÄ™dziemy wrzucać dowody wÅ‚asnej winy do sieci, nie oczekujmy, że bÄ™dziemy mogli siÄ™ Å‚atwo bronić w razie, gdyby jakakolwiek sprawa trafiÅ‚a do organów Å›cigania. Warto przy okazji pamiÄ™tać, że o ile naszym kumplom może siÄ™ to spodobać, to już potencjalnemu szefowi nie bardzo, zwÅ‚aszcza gdy w tym czasie staramy siÄ™ na przykÅ‚ad o posadÄ™ kierowcy.

PoglÄ…dy polityczne i religijne

Nie wyrażaj swoich poglÄ…dów politycznych czy religijnych w serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych w sposób agresywny, obraźliwy lub nietolerancyjny. Możesz w ten sposób sprowokować kÅ‚ótnie, nienawiść czy przemoc ze strony osób o innych przekonaniach. Nie angażuj siÄ™ też w dyskusje na te tematy. To nigdy nie wyglÄ…da dobrze i Å‚atwo sobie w ten sposób wyhodować wrogów. To niepotrzebne.

Podsumowanie

Dlaczego w sieci nie warto ujawniać zbyt wielu informacji o sobie? Co grozi nam, gdy staniemy się zbyt otwarci?

  • Naruszenie naszej prywatnoÅ›ci i bezpieczeÅ„stwa. Nie wiemy, kto i w jaki sposób może wykorzystać nasze dane, np. do kradzieży tożsamoÅ›ci, szantażu, oszustw czy nÄ™kania.
  • Utrata kontroli nad naszym wizerunkiem. Nie mamy wpÅ‚ywu na to, co inni ludzie mogÄ… zrobić z naszymi informacjami, np. zmienić je, skopiować, udostÄ™pnić czy skomentować w sposób obraźliwy lub nieprawdziwy.
  • Ograniczenie naszych możliwoÅ›ci zawodowych lub spoÅ‚ecznych. Niektóre informacje o sobie mogÄ… zaszkodzić nam w przyszÅ‚oÅ›ci, np. gdy bÄ™dziemy szukać pracy, ubiegać siÄ™ o stypendium czy nawiÄ…zywać nowe znajomoÅ›ci.

Dlatego warto być ostrożnym i świadomym w sieci, a przed udostępnieniem czegokolwiek o sobie zastanowić się, czy jest to konieczne, odpowiednie i bezpieczne.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane