Poniedziałek , 29 Kwiecień 2024

5 sposobów na to, by zwolnić miejsce na telefonie z Androidem

   13.11.2023
Pamięć w smartfonie zaczyna się zapełniać, a na kolejne filmiki, zdjęcia, pliki i aplikacje brakuje już miejsca? Oto kilka łatwych i szybkich sposobów, które pomogą w odzyskaniu przestrzeni dyskowej.
Mało miejsca w pamięci telefonu? Oto szybkie sposoby na jego zwolnienie

W zasadzie nie ma wielkiego znaczenia, czy posiadany przez nas telefon z Androidem ma pamięć dodatkowo rozszerzoną za pomocą karty microSD. Przy intensywnym użytkowaniu telefonu wolne miejsce prawie każdemu zapełnia się szybko i nieubłaganie, niezależnie od tego, czy posiada 64 GB, czy 512 GB przestrzeni dyskowej. Dziś przedstawimy kilka prostych sposobów na zwolnienie miejsca na dysku każdego smartfona działającego pod kontrolą systemu Android — zarówno w zakresie pamięci wewnętrznej, jak i kart microSD.

Wyczyść pamięć podręczną aplikacji

Pierwszy sposób to wyczyszczenie pamięci podręcznej zainstalowanego na smartfonie oprogramowania. Wiele aplikacji na Androida korzysta z dodatkowo przechowywanych lub buforowanych plików. W teorii ma to zapewnić lepszą pracę najczęściej używanych programów, ich szybsze uruchamianie itp. Część danych jest bowiem przetrzymywana w specjalnym buforze, z którego ładowane są one do RAM-u znacznie szybciej. I choć rzeczywiście dane z bufora mogą zaoszczędzić trochę czasu (i transmisji danych z internetu), to jednak zajmują sporo miejsca na dysku (zwłaszcza jeśli używamy wielu aplikacji). Tymczasem ich przetrzymywanie nie jest bezwzględnie konieczne. Jeśli zatem chcemy szybko zwolnić miejsce w telefonie, pamięć podręczna aplikacji to pierwsze miejsce, na które należy wziąć pod uwagę.

Aby wyczyścić dane z pamięci podręcznej z jednej aplikacji, przejdź do Ustawienia> Aplikacje> Menedżer aplikacji i dotknij aplikacji, którą chcesz zmodyfikować. W menu Informacje o aplikacji trzeba wybrać Pamięć, a następnie Wyczyść pamięć podręczną, aby wyczyścić pamięć podręczną aplikacji.

By wyczyścić dane z pamięci podręcznej ze wszystkich aplikacji naraz, przejdź do Ustawienia> Pamięć i dotknij Dane w pamięci podręcznej, aby wyczyścić pamięć podręczną wszystkich aplikacji w telefonie (nazewnictwo może się nieco różnić w konkretnych modelach smartfonów).

Pamięć podręczna - czyszczenie
Pliki danych aplikacji mogą zajmować więcej miejsca niż ona sama

Usuń niepotrzebne pliki zalegające na dysku

Każdy telefon z systemem Android ma dedykowany folder pobierania, w którym przechowywane jest wszystko, co ściągniemy z sieci. Czasem są to pliki ważne — zdjęcia, filmy, dokumenty, jednak prawdopodobnie znaczna większość zgromadzonych tam materiałów to bezużyteczne ślady naszej aktywności w sieci. Zdarza się, że telefon pobiera każde otwarte w internecie foto, dokumenty pdf itp. Warto co jakiś czas zajrzeć do tego folderu i usunąć z niego te materiały, których nie zamierzamy w przyszłości używać, zwykle zbiera się tam tego bardzo dużo.

Folder pobranych plików — który może nazywać się Moje pliki lub Pobrane — znajduje się w tam, gdzie wszystkie pozostałe aplikacje, może być jednak umieszczony w folderze z nazwą producenta telefonu. By usunąć niepotrzebne pliki, wystarczy tam wejść, zaznaczyć wszystko lub tylko wybrane pozycje i usunąć.

Usuwanie plików
Usuwanie zbędnych plików z folderu Pobrane

Korzystaj z chmury do przechowywania zdjęć

Zwykle to właśnie zdjęcia i pliki z filmami zajmują najwięcej miejsca na dysku. Tymczasem obecna na każdym smartfonie z androidem aplikacja Zdjęcia Google umożliwia tworzenie kopii zapasowych fotek w ramach bezpłatnego limitu 15 GB. Innymi słowy, możesz utworzyć kopię zapasową każdego zdjęcia zrobionego telefonem bezpośrednio w Zdjęciach Google, a następnie usunąć oryginalne pliki z pamięci urządzenia, aby zwolnić na nim miejsce.

Aby skorzystać z całej tej bezpłatnej przestrzeni dyskowej w chmurze, musisz włączyć funkcję tworzenia kopii zapasowych i synchronizacji Zdjęć Google. Aby to zrobić, otwórz aplikację Zdjęcia Google i wybierz Ustawienia> Kopia zapasowa i synchronizacja i włącz ją.

Kopia zapasowa
Wykonywanie kopii zapasowej uchroni nas przed przypadkową utratą ważnych danych

Przenieś wybrane aplikacje na kartę microSD

Aplikacje, zwłaszcza jeśli posiadamy ich dużo, zajmują zwykle znaczną część dysku systemowego w telefonie. Jeśli masz telefon z Androidem, który umożliwia instalację (najczęściej w kieszeni obok karty SIM) dodatkowej karty microSD w celu rozszerzenia pamięci, możesz przenieść niektóre aplikacje zużywające przestrzeń dyskową właśnie na tę zewnętrzną kartę microSD. Pamięć z takiej karty jest zwykle nieco mniej wydajna niż dysk systemowy, dlatego warto tam przenosić aplikacje mniej wymagające lub te używane rzadziej, na szybkości działania, których mniej nam zależy (np. przenoszenie tam gier może się nie sprawdzić, a w niektórych smartfonach w ogóle nie będzie możliwe).

Aby to zrobić, otwórz Ustawienia i przejdź do Aplikacje> Menedżer aplikacji i dotknij aplikacji, którą chcesz przenieść.

Jeśli aplikację można przenieść, zobaczysz przycisk z napisem Przenieś na kartę SD — dotknij tego przycisku, aby przenieść aplikację na kartę microSD. (W niektórych telefonach może być konieczne dotknięcie opcji Pamięć, aby znaleźć tę opcję). Tylko część aplikacji zostanie przeniesiona na kartę microSD.

Odinstaluj aplikacje, których nie używasz

Jeśli stosujesz wszystkie wcześniejsze wskazówki i nadal potrzebujesz więcej miejsca, nie da się tego obejść w łatwy sposób — będzie trzeba zacząć usuwać zbędne rzeczy. Prawdopodobnie na smartfonie znajduje się kilka (może nawet kilkanaście) aplikacji, z których w ogóle nigdy nie korzystamy. Wynika to z tego, że część „niepotrzebnych” rzeczy instaluje sam producent, jeśli smartfona mamy od operatora sieci komórkowej, znajduje się tam często także i jego dodatkowe oprogramowanie, z którego spora część użytkowników nigdy nie skorzysta. Czasem i my sami instalujemy rzeczy, do których już później nie wracamy, a potem zajmują one miejsce na dysku, blokując tak potrzebną przestrzeń.

Aby dowiedzieć się, które aplikacje zajmują najwięcej miejsca, otwórz Ustawienia i przejdź do Pamięć> Aplikacje. Zobaczysz listę aplikacji posortowanych według rozmiaru — największe aplikacje znajdują się na górze listy — lub np. częstotliwości użytkowania (można samodzielnie wybrać kryteria).

Aby usunąć aplikację, której nie używasz, dotknij ją, a następnie dotknij ikony „i” obok nazwy aplikacji. Na dole menu, które się wówczas otworzy, znajdziesz pozycję Odinstaluj.

Usuwanie aplikacji
Przegląd aplikacji zainstalowanych na smartfonie

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (97) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

24 stycznia 2024 o 09:14

1

-1' OR 2+61-61-1=0+0+0+1 --
24 stycznia 2024 o 09:13

1

555
24 stycznia 2024 o 09:13

@@DK4jB

555
24 stycznia 2024 o 09:13

1'"

555
24 stycznia 2024 o 09:13

1'||DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(98)||CHR(98)||CHR(98),15)||'

555
24 stycznia 2024 o 09:13

1

555
24 stycznia 2024 o 09:13

1*DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(99)||CHR(99)||CHR(99),15)

555
24 stycznia 2024 o 09:13

1'||DBMS_PIPE.RECEIVE_MESSAGE(CHR(98)||CHR(98)||CHR(98),15)||'

555
24 stycznia 2024 o 09:13

1'"

555
24 stycznia 2024 o 09:13

1

555

Najczęściej czytane