Piątek , 19 Kwiecień 2024

5 najczęstszych błędów, które popełniamy użytkując antywirusy

   26.10.2023
Wirusy komputerowe przypominają te prawdziwe nie tylko z nazwy, ponieważ infekcja nimi także może się okazać groźna i niszcząca dla komputera, tak samo, jak dla żywego organizmu. Systemy, które przed zainfekowaniem działały sprawnie, nagle przestają działać, komputer, który wcześniej pracował z prędkością rakiety, staje się wolny i ospały. Niestety za to, że internetowe robaki przenikają do naszych urządzeń, często jesteśmy współodpowiedzialni.
Samo zainstalowanie antywirusa nie wystarczy. Trzeba go używać z głową. Fot. Unsplash

Jednym z najczÄ™stszych nieporozumieÅ„ dotyczÄ…cych oprogramowania antywirusowego jest przeÅ›wiadczenie, że jest ono panaceum na każde wystÄ™pujÄ…ce w sieci zagrożenie. Wystarczy pobrać dowolny program z internetu i już niczym nie musimy siÄ™ przejmować. Tymczasem to tak nie dziaÅ‚a, a zÅ‚y wybór może mieć ciężkie konsekwencje. WybraliÅ›my 5 najczÄ™stszych i jednoczeÅ›nie najgroźniejszych bÅ‚Ä™dów, które popeÅ‚niamy, pobierajÄ…c i użytkujÄ…c programy do ochrony komputera.

Nie sprawdzamy skutecznoÅ›ci programu, który pobieramy

Pierwszy bÅ‚Ä…d, który popeÅ‚niamy, ma zwykle miejsce już na etapie poszukiwania odpowiedniego programu. Najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki hasÅ‚o „darmowy antywirus” i klikamy na pierwszy lepszy link do programu, który siÄ™ tam pojawi. To może nas sÅ‚ono kosztować, gdyż czÄ™sto wiele mocno promowanych programów wyglÄ…dajÄ…cych na antywirusowe to tylko zÅ‚oÅ›liwe oprogramowanie podszywajÄ…ce siÄ™ pod pomocne aplikacje. CyberprzestÄ™pcy wiedzÄ… przecież, że wiele osób ufa wynikom wyszukiwania w popularnych serwisach, dlatego wykupujÄ… sponsorowane linki, które nastÄ™pnie wyÅ›wietlajÄ… ich lipny „produkt” na szczycie listy wyników.

Jedyne dobre podejÅ›cie w tej sprawie, to sprawdzenie, które programy antywirusowe warto pobrać (w niezależnych testach) a dopiero później pobranie odpowiedniej aplikacji. Warto najpierw poszukać w sieci, co piszÄ… o konkretnych programach ich testerzy i recenzenci, a dopiero na koÅ„cu dokonać wyboru. Dobrym pomysÅ‚em bÄ™dzie przejrzenie komentarzy i opinii. JeÅ›li ktoÅ› tam pisze, iż dany program to oszustwo, zwykle nie warto go pobierać.

Pobieramy antywirusa z niesprawdzonego źródÅ‚a

CzÄ™sto wyglÄ…da to tak: na przypadkowej stronie, którÄ… odwiedzamy, wyÅ›wietla siÄ™ reklama jakiegoÅ› opisanego w niej jako „bardzo skuteczny i niezawodny” programu antywirusowego. My akurat szukamy zabezpieczenia dla komputera, wiÄ™c klikamy na link. Powoduje to przeniesienie nas do nowej, zwykle Å‚adnej, kolorowej witryny, która wyglÄ…da na bardzo profesjonalnÄ…. Tymczasem jeÅ›li zdecydujemy siÄ™ z niej pobrać jakikolwiek program, możemy narazić swój komputer na poważne niebezpieczeÅ„stwo.

Tego typu reklamy nie tylko czÄ™sto prowadzÄ… do podróbek programów lub ich szkodliwych zamienników – nie muszÄ… to być zresztÄ… od razu wirusy, czasem to „tylko” instalacja oprogramowana adware, które co prawda nie zainfekuje nas wirusem, ale bÄ™dzie wyÅ›wietlać uporczywe reklamy, czy robić nachalne przekierowania do niechcianych stron.

Warto pamiÄ™tać, że cyberprzestÄ™pcy czÄ™sto próbujÄ… uÅ›pić naszÄ… czujność, udajÄ…c kogoÅ›, kim faktycznie nie sÄ…. Z badaÅ„ jasno wynika, że wiele szkodliwych aplikacji antywirusowych lub programów do usuwania zÅ‚oÅ›liwego oprogramowania podszywa siÄ™ pod legalne narzÄ™dzia godnych zaufania firm. Nigdy nie należy pobierać żadnego, a tym bardziej antywirusowego programu z nieznanej witryny – bez wzglÄ™du na to, jak profesjonalnie ona wyglÄ…da. Lepiej po prostu wejść na oficjalnÄ… stronÄ™ internetowÄ… danego twórcy i tam, bezpoÅ›rednio pobrać program, którego potrzebujemy.

Stawiamy tylko na antywirusa

Mimo iż programy antywirusowe sÄ… ważnym skÅ‚adnikiem „tarczy bezpieczeÅ„stwa”, którÄ… powinniÅ›my chronić nasz komputer, nie możemy polegać wyÅ‚Ä…cznie na nich. Warto korzystać także z firewalli, menedżerów haseÅ‚, VPN i innych narzÄ™dzi ochronnych. Sam antywirus nie ochroni nas przed każdym rodzajem zagrożenia, tym bardziej, że hakerzy nie próżnujÄ… i także szukajÄ… nowych dróg dostÄ™pu do naszych urzÄ…dzeÅ„.

Obecnie do gÅ‚ównych zagrożeÅ„ należą, chociażby:

  • phishing (podszywanie siÄ™ pod znane marki i instytucje np. banki),
  • spoofing (socjotechnika sÅ‚użąca do naciÄ…gania),
  • kradzież danych osobowych,
  • programy szpiegujÄ…ce,
  • ransomware (blokowanie komputera i żądanie okupu),
  • typosquatting (rejestrowanie domen o nazwach podobnych do dużych, zaufanych firm).

To oczywiÅ›cie nie wszystkie przykÅ‚ady. Istnieje wiele innych typów zagrożeÅ„ i metod cyberataków, na które każdy powinien uważać i siÄ™ przed nimi strzec. Aby chronić siÄ™ w maksymalnym możliwym stopniu, warto używać także dodatków zabezpieczajÄ…cych nas na innych polach, niż tylko atak wirusowy.

Nie aktualizujemy antywirusa i błędnie go użytkujemy

CzÄ™stÄ…, choć zÅ‚Ä… praktykÄ… jest pobieranie (lub zakup, czasem nawet bardzo kosztownego) antywirusa, instalacja na komputerze i… zapomnienie o jego istnieniu. Użytkownikom wydaje siÄ™, że skoro raz coÅ› zainstalowali, to nie muszÄ… siÄ™ już niczym martwić. Tymczasem tak, rzecz jasna, nie jest. Każdy antywirus wymaga przeprowadzania regularnych skanów komputera, a co najważniejsze – aby mógÅ‚ pracować skutecznie – potrzebuje staÅ‚ych aktualizacji o nowe bazy wirusów i zagrożeÅ„. JeÅ›li nie bÄ™dziemy aktualizować programu, z czasem stanie siÄ™ on dziurawy jak sito, a w koÅ„cu praktycznie bezużyteczny. Jest to tym groźniejsze, że bÄ™dziemy mieć zÅ‚udne poczucie bezpieczeÅ„stwa, a w rzeczywistoÅ›ci staniemy siÄ™ wystawieni na atak.

Poprawki i Å‚atki powinny być pobierane i instalowane za każdym razem, kiedy siÄ™ pojawiÄ…. W ten sposób nie pominiemy krytycznych funkcji bezpieczeÅ„stwa, jeÅ›li zostanÄ… udostÄ™pnione.

A co powinniśmy robić, mając już zainstalowany program antywirusowy?

  • Skanować komputer regularnie. Nie wystarczy polegać na ochronie w czasie rzeczywistym, która skanuje tylko pliki, które sÄ… otwierane lub pobierane. Niektóre zÅ‚oÅ›liwe oprogramowanie może ukrywać siÄ™ w tle lub w innych lokalizacjach, które nie sÄ… monitorowane przez program antywirusowy. Dlatego należy regularnie skanować caÅ‚y komputer, aby upewnić siÄ™, że jest on wolny od infekcji.
  • Zwracać uwagÄ™ na pojawiajÄ…ce siÄ™ komunikaty. Program antywirusowy może czasami wyÅ›wietlać ostrzeżenia i komunikaty, które informujÄ… nas o podejrzanych dziaÅ‚aniach, próbach dostÄ™pu do naszych danych lub koniecznoÅ›ci podjÄ™cia jakichÅ› dziaÅ‚aÅ„. Nie należy ignorować tych ostrzeżeÅ„ i komunikatów, ponieważ mogÄ… one być sygnaÅ‚em ostrzegawczym o potencjalnym zagrożeniu lub koniecznoÅ›ci naprawy problemu.

Używanie wielu programów antywirusowych na raz

Jednym z najbardziej szkodliwych mitów na temat programów antywirusowych jest przekonanie wielu osób, że jak zainstalujÄ… wiÄ™cej niż jednÄ… aplikacjÄ™ tego typu na swoim urzÄ…dzeniu, bÄ™dÄ… jeszcze bezpieczniejsi. Jest dokÅ‚adnie odwrotnie!

Instalacja wiÄ™cej niż jednego programu antywirusowego to proszenie siÄ™ o realne niebezpieczeÅ„stwo i przy okazji ryzyko drastycznego spowolnienia komputera. Dzieje siÄ™ tak, ponieważ każdy program antywirusowy ma unikalny sposób wspóÅ‚pracy z komputerem. JeÅ›li pobierzemy dwa na raz, mogÄ… zacząć sobie nawzajem zwalczać, tracÄ…c przy okazji wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci ochronne. Jeden program (ale dobry) zdecydowanie wystarczy.

Podsumowanie

Programy antywirusowe sÄ… niezbÄ™dnym narzÄ™dziem do ochrony naszych komputerów i danych przed zÅ‚oÅ›liwym oprogramowaniem. Jednak nie wystarczy tylko zainstalować program antywirusowy i zapomnieć o nim. Wiele osób popeÅ‚nia poważne bÅ‚Ä™dy przy korzystaniu z programów antywirusowych, które mogÄ… narazić ich na niebezpieczeÅ„stwo.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane