PiÄ…tek , 29 Marzec 2024

Internet Rzeczy. Co to jest?

   23.12.2021
Jeszcze 15 lat temu nikt sobie nawet nie wyobrażał, że używane każdego dnia urządzenia domowe będą mogły być połączone z siecią Internet i współpracować ze sobą w ramach funkcjonalnego, inteligentnego systemu. Dziś jest to w zasadzie podstawowy kierunek projektowania, rozwoju i ekspansji wszystkich sprzętów elektronicznych. Wielkie koncerny produkujące AGD i elektronikę stawiają na Internet Rzeczy, jako na najbardziej rozwojowy segment rynku. Czym zatem jest ów Internet Rzeczy i czy rzeczywiście jest aż tak ważny?
Internet Rzeczy - nowy kierunek rozwoju elektroniki

Kiedy urzÄ…dzenia AGD i RTV zaczęły być wyposażane przez producentów w modemy i funkcje internetowe, na poczÄ…tku traktowano to jako gadżet, trochÄ™ nawet zbÄ™dny i czÄ™sto niewykorzystywany. Z biegiem czasu sytuacja zaczęła siÄ™ jednak zmieniać. Coraz chÄ™tniej korzystamy z funkcji internetowych, chociażby z możliwoÅ›ci sterowania dowolnym urzÄ…dzeniem przez sieć, z poziomu aplikacji na telefonie komórkowym lub tablecie. W efekcie producenci sprzÄ™tu zaczÄ™li wpadać na coraz to nowe pomysÅ‚y. UrzÄ…dzenia przestaÅ‚y jedynie Å‚Ä…czyć siÄ™ z sieciÄ…, na przykÅ‚ad po to, by Å›ciÄ…gnąć aktualizacjÄ™, lub pobrać dodatkowÄ… zawartość. Zaczęły też wymieniać informacje miÄ™dzy sobÄ….

Czym jest Internet Rzeczy?

W Å›wiecie technologii Internet Rzeczy jest oznaczany skrótem IoT (od angielskiego Internet of Things). ByÅ‚o o nim gÅ‚oÅ›no – także w Polsce - caÅ‚kiem niedawno, zwÅ‚aszcza przy okazji rynkowego debiutu sieci 5G. Nie jest to przypadkowe, gdyż wielu analityków uważa, że to wÅ‚aÅ›nie popularyzacja sieci 5G pozwalajÄ…cej na duże przepustowoÅ›ci w ramach transmisji internetowych, przyczyni siÄ™ do gwaÅ‚townego rozwoju Internetu Rzeczy w najbliższych latach. MaÅ‚o tego sÄ… eksperci, którzy twierdzÄ…, że wÅ‚aÅ›nie po to powstaÅ‚ Internet 5G, żeby wykorzystać potencjaÅ‚ tkwiÄ…cy w tej technologii.

Czym zatem ona jest? Prosta definicja mówi, że jest to cyfrowa sieć stworzona przez poÅ‚Ä…czone ze sobÄ…, „inteligentne” przedmioty. W tym kierunku zmierza też rozwój sztucznej inteligencji. Ma on bowiem umożliwić komunikowanie siÄ™ ze sobÄ… różnych urzÄ…dzeÅ„ bez koniecznoÅ›ci ingerencji i w ogóle uwagi czÅ‚owieka.

Na czym to polega w praktyce? Jest to budowanie potrafiÄ…cych wspóÅ‚pracować ze sobÄ… sieci urzÄ…dzeÅ„, gÅ‚ównie domowych, ale nie tylko. By zaliczyć urzÄ…dzenie do Internetu rzeczy nie wystarczy jednak fakt samego poÅ‚Ä…czenia z sieciÄ…. UrzÄ…dzenie musi umieć komunikować siÄ™ z innymi urzÄ…dzeniami lub aplikacjami. Wszystko po to – przynajmniej w teorii, by uÅ‚atwić życie użytkownikowi.

Poszczególne urzÄ…dzenia Internetu Rzeczy mogÄ… siÄ™ ze sobÄ… Å‚Ä…czyć za poÅ›rednictwem różnych technologii. Sieci bezprzewodowe Wi-Fi, jak też na przykÅ‚ad Bluetooth czy okablowanie Ethernet. Część firm tworzy zresztÄ… wÅ‚asny standard do komunikacji miÄ™dzy poszczególnymi urzÄ…dzeniami, a tylko jedno z nich Å‚Ä…czy siÄ™ z Internetem za pomocÄ… klasycznej sieci.

Przykłady urządzeń działających w oparciu o Internet Rzeczy

Co ciekawe, do urzÄ…dzeÅ„ Internetu rzeczy nie zaliczamy ani smartfonów, ani też komputerów osobistych. Wszystko dlatego, że urzÄ…dzenia te komunikujÄ… siÄ™ gÅ‚ównie z czÅ‚owiekiem, a nie z innymi urzÄ…dzeniami. A w Internecie rzeczy chodzi przede wszystkim o komunikacjÄ™ miÄ™dzy wytworami techniki, wyposażonymi chociażby namiastkÄ™ sztucznej inteligencji. Prostym przykÅ‚adem urzÄ…dzeÅ„, które z pewnoÅ›ciÄ… można zaliczyć do Internetu rzeczy, sÄ… na przykÅ‚ad kamery monitoringu poÅ‚Ä…czone z czujnikami. System taki dziaÅ‚a w ten sposób, że inteligentne sensory wykrywajÄ…ce ruch w monitorowanym terenie komunikujÄ… siÄ™ z kamerami i aktywujÄ… je. Mamy tu wiÄ™c do czynienia ze wspóÅ‚pracÄ… dwóch różnych urzÄ…dzeÅ„ i to caÅ‚kowicie bez udziaÅ‚u czÅ‚owieka, gdyż czujniki i kamery potrafiÄ… pracować bez staÅ‚ego nadzoru.

Innym przykÅ‚adem urzÄ…dzenia Internetu Rzeczy jest chociażby inteligentne domowe ogrzewanie, czyli takie, które potrafi samo wykryć temperaturÄ™ i dostosować poziom ogrzewania do warunków pogodowych panujÄ…cych na zewnÄ…trz.

Ogromna część urzÄ…dzeÅ„, które nazywamy Smart Home, doskonale pasuje i wypeÅ‚nia definicjÄ™ Internetu rzeczy. ZaliczajÄ… siÄ™ do tego zarówno różnego rodzaju systemy inteligentnego oÅ›wietlenia, jak też poszczególne sprzÄ™ty domowe posiadajÄ…ce dopisek smart. MogÄ… to wiÄ™c być lodówki, pralki, roboty, kuchenne, miksery i wszelkie inne tego typu wyposażenie. Do technologii tej zaliczymy też komunikujÄ…ce siÄ™ ze sobÄ… urzÄ…dzenie audio i RTV.

Do internetu rzeczy zaliczamy też takie „inteligentne” urzÄ…dzenia jak chociażby smartwatche.

WażnÄ… gaÅ‚Ä™ziÄ… internetu rzeczy stanie siÄ™ też przyszÅ‚oÅ›ci segment autonomicznych samochodów. Już teraz wiele modeli posiada możliwość automatycznego parkowania a nawet jazdy, w tyle jest natomiast prawo, które to ma docelowo regulować, niebawem jednak i to ulegnie zmianie.  

W przyszłości Internet Rzeczy będzie jeszcze bardziej rozwijany

Przyszłości Internet rzeczy nie będzie się ograniczał jedynie do prostej komunikacji. Urządzenia będą w stanie wykorzystać zaawansowaną sztuczną inteligencję, by przewidywać potrzeby człowieka i spełniać je, zanim jeszcze nawet o nich pomyśli.

Dobrym przykÅ‚adem może tu być na przykÅ‚ad inteligentna lodówka przyszÅ‚oÅ›ci. Wyposażona w odpowiednie sensory bÄ™dzie w stanie sprawdzić, których produktów już brakuje, a które sÄ… na ukoÅ„czeniu i sama zamówić w sklepie internetowym odpowiednie zakupy.

To, że wszystkich tych funkcji bÄ™dzie przybywać spowoduje, że lawinowo wzroÅ›nie zapotrzebowanie na przepustowość sieci i Å‚Ä…cz internetowych. Tak jak wczeÅ›niej wspomniaÅ‚em, wÅ‚aÅ›nie Internet 5G jest próbÄ… odpowiedzi na takie wzmożone zapotrzebowanie. Przynosi on wzrost przepustowoÅ›ci sieci wynoszÄ…cy kilkaset albo nawet kilka tys. procent w stosunku do możliwoÅ›ci wczeÅ›niejszych generacji. DziÄ™ki temu komunikujÄ…ce siÄ™ ze sobÄ… urzÄ…dzenia nie zapchajÄ… Internetu. To byÅ‚o zresztÄ… jednÄ… z przyczyn opóźniania peÅ‚nego upowszechniania Internetu Rzeczy. WczeÅ›niejsza infrastruktura po prostu nie byÅ‚a gotowa na obsÅ‚ugÄ™ caÅ‚ego potencjalnego ruchu.

Koncepcja Internetu rzeczy jest taka, że docelowo całe miasta, a nawet większe jednostki terytorialne mają pracować w takim zgranym systemie.

Internet Rzeczy

Co daje użytkownikowi Internet Rzeczy

Internet rzeczy ma przede wszystkim zwiÄ™kszyć komfort użytkownika. CzÅ‚owiek bÄ™dzie zwolniony z zarzÄ…dzania wszystkim co znajduje siÄ™ w domu i otoczeniu. Część inteligentnych urzÄ…dzeÅ„ bÄ™dzie w stanie samodzielnie dokonać analizy i podjąć odpowiednie dziaÅ‚ania, w tym te niezbÄ™dne do rozwiÄ…zania napotkanych problemów i wyzwaÅ„. Inteligentna kuchnia czy „smart” ale zepsuta toaleta wezwie hydraulika zanim dojdzie do zalania mieszkania. Podobne przykÅ‚ady potencjalnych zastosowaÅ„ można zresztÄ… mnożyć.

UrzÄ…dzenia z gamy Internetu Rzeczy bÄ™dÄ… także w stanie uczyć siÄ™ naszych upodobaÅ„. Wszystko po to, by aby antycypować i speÅ‚niać potrzeby. W ten sposób dostosujÄ… siÄ™ nie tylko do naszych potrzeb zakupowych, ale też przewidzÄ… na przykÅ‚ad, jakie gatunki muzyczne lubimy w danym momencie sÅ‚uchać, czy też chociażby o której i przy jakim natężeniu Å›wiatÅ‚a zewnÄ™trznego chcemy wÅ‚Ä…czać oÅ›wietlenie w domu.

Internet Rzeczy. Uzasadnione obawy?

SÄ… ludzie i Å›rodowiska, u których Internet Rzeczy wzbudza poważne kontrowersje. Wynika to przede wszystkim z tego, że wszystkie urzÄ…dzenia, które zaliczymy do tej technologii, zbierajÄ… o nas ogromne iloÅ›ci danych. Wynika to niejako z ich naturalnego sposobu dziaÅ‚ania: muszÄ… to robić, gdyż warunkiem ich skutecznoÅ›ci jest analiza naszych sposobów zachowania i tego co przez caÅ‚y czas dzieje siÄ™ wokóÅ‚.

Istotnym problemem jest rzeczywiÅ›cie bezpieczeÅ„stwo gromadzonych danych i to, czy nie sÄ… one wykorzystywane do innych niż te zwiÄ…zane z funkcjonowaniem owych urzÄ…dzeÅ„ celów. Ale to już zależy od producentów sprzÄ™tu i ich uczciwoÅ›ci.  

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (7) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane