Czwartek , 10 Październik 2024

Ottava SC-C50 – test głośnika klasy premium

   16.06.2020
Firma Technics użytkownikom sprzętu Hi-Fi jest znana z innowacji technologicznych nie od dziś. Już w połowie lat 60 na rynku zadebiutował pierwszy, jednobryłowy głośnik tej marki, później firma wprowadziła do sprzedaży gramofon z napędem bezpośrednim – co wówczas było czymś w rodzaju przełomu technologicznego, bowiem znacząco poprawiało jakość dźwięku z odtwarzanych płyt. Następnie – już w dobie płyt cyfrowych - pojawiały się kolejne nowatorskie rozwiązania poprawiające czystość odtwarzanej muzyki – chociażby znana technologia MASH (multi-stage noise shaping) w odtwarzaczach CD wymiernie redukująca szumy. Gdy do naszej redakcji trafił wysokiej klasy głośnik Ottava SC-C50 byliśmy ciekawi jak poradzi sobie ze spuścizną firmy, która przez lata królowała na rynku urządzeń tego typu. Nie zawiedliśmy się.
Ottava SC-C50 - efektowny design i dobre brzmienie

Ottava SC-C50 to swoisty powrót Technicsa do źródeł – firma już kiedyś, ponad pół wieku temu wypuściła na rynek kompaktowy – jak na tamte czasy głośnik, wyposażony w nowatorskie technologie, czyniące słuchanie muzyki jeszcze przyjemniejszym. Dziś otrzymujemy nowe urządzenie, które wyposażono we wszystko czego potrzeba do nowoczesnego słuchania – bogaty zestaw przetworników, wzmacniacz, sieci bezprzewodowe oraz oczywiście możliwość podłączenia cyfrowego źródła dźwięku. Mamy tu też integrację z serwisami streamingowymi, usługami typu inteligentny dom oraz dostęp do radia internetowego.

Technics Ottava SC-C50: Parametry techniczne

Patrząc na specyfikacje głośnika, od razu możemy się domyśleć że mamy do czynienia ze sprzętem z wysokiej półki. Sprzęt jest nieduży (chociaż na tyle ciężki, że nawet przy pełnym wykorzystaniu dużej mocy nie dudni i nie drży).

Całość zbudowano z aż trzech dwudrożnych głośników umieszczonych na bokach oraz w środku przedniej części obudowy mającej kształt ściętego walca (zagłębiono je w specjalnie wyprofilowane lejki – dzięki czemu zapewniony jest sprawny obieg fali dźwiękowej, nie ma też interferencji pomiędzy poszczególnymi głośnikami).

Poszczególne głośniki zbudowane są z przetwornika średniotonowego o średnicy 6,5 cm i mocy 20 W (wszystkie mają osobne wzmacniacze) oraz kopułki o średnicy 1,6 cm odpowiedzialnej za wysokie tony. Pod głośnikami średniotonowymi znalazło się jeszcze miejsce dla 12 centymetrowego subwoofera (bass reflex) o mocy 40 W. Razem, na urządzenie Ottava SC-C50 składa się aż 7 głośników, których zadaniem jest perfekcyjne obrazowanie dźwięku.

Głośnik ten obsługuje sieci bezprzewodowe:

  • Bluetooth w wersji 4.2 obsługujący kodeki AAC i SBC, operujący na częstotliwości 2,4 GHz i posiadający zasięg do 10 metrów
  • WiFi o dwóch zakresach działania: 2,4 oraz 5 GHz

Ottava SC-C50 obsługuje różne formaty plików:

MP3, a także AAC, WMA, WAV, FLAC, AIFF, ALAC i DSD (poprzez USB i LAN), a nawet LPCM (poprzez kabel optyczny i wejście cyfrowe). Przetwarzane są pliki o częstotliwości próbkowania do 384 KHz i bit rate do 24/32 bit, co jest wartością bardzo dobrą

Technics Ottava SC-C50  - tylny panel z gniazdami obsługiwanych złącz

Z tyłu obudowy znajdziemy następujące złącza:

  • USB 2.0 typu A
  • LAN
  • AUX (stereo, 3,5 mm mini jack)
  • złącze cyfrowe (optyczne)
  • Głośnik rozpoznaje pliki zapisane na dyskach sformatowanych w systemie FAT16, FAT32 oraz NTFS
  • Ważną cechą Ottava SC-C50 jest zdolność autokalibracji „Space Tune”, która pozwala dostosować brzmienie głośnika do warunków akustycznych panujących w pomieszczeniu. Głośnik dostraja się względem pokoju, w którym się znajduje, tak by niezależnie od tego, czy stoi na środku, czy pod ścianą dźwięk był jak najpełniejszy

Informacje dodatkowe:

  • Pobór mocy: 42 W w trybie pracy, 2 W w trybie czuwania
  • Technics Ottava SC-C50 posiada układ obwodów zasilania podwójnego. Funkcja ta eliminuje źle wpływające na jakość emitowanego dźwięku zakłócenia powstające w wyniku zmiennej pracy wzmacniacza i układów cyfrowych, gdyż te wyposażone są w niezależne od siebie obwody
  • Wymiary: 375x220x197 mm
  • Waga: 5,9 kg

Elegancki design

Design Ottava SC-C50 zdecydowanie należy do przyjemnych dla oka, a co najważniejsze – dzięki minimalizmowi i brakowi krzykliwych ozdobników - może pasować do praktycznie każdego wnętrza. Już pierwszy rzut oka zdradza, że to sprzęt kategorii premium – aluminiowa płyt górna, monochromatyczny wyświetlacz OLED, ciekawe, okrągłe menu wokół niego (zawiera podstawowe przyciski do obsługi), bardzo wysoka jakość użytych materiałów potęguje wrażenie solidności i prestiżu. Kształtem całość przypomina ścięty walec – przód okryty jest pokrywą z fakturowanego materiału, tył lekko żebrowany, prawdopodobnie dla lepszego odprowadzania ciepła.

W tylnej części urządzenia producent umieścił wejścia obsługiwanych interfejsów – gniazdo LAN do przewodowego połączenia z Internetem, USB-A do podłączania pamięci masowych (dysków HDD, SSD), smartfonów oraz tabletów, cyfrowe złącze optyczne, dzięki któremu podłączymy głośnik chociażby do zaawansowanego odtwarzacza BluRay oraz analogowe AUX. Ulokowano tam też mały przycisk pozwalający na regulację oraz wyłączanie podświetlenia, które zostało umiejscowione na dolnej krawędzi przedniej strony głośnika. Przytrzymanie tego przycisku wyświetla także aktualny stan połączenia z siecią.

Technics Ottava SC-C50 z widocznym podświetleniem

Stworzony do pracy w sieci

Ottava SC-C50 to sprzęt wręcz stworzony do pracy w sieciach, także bezprzewodowych. Urządzeniem steruje się z poziomu aplikacji na smartfonie, ma też wbudowane pełne wsparcie dla systemu Google Chromecast, co pozwala na korzystanie z serwisów streamingowych – Spotify, Tidal. Deezer a także Google Play. Technics nie zmusza nas do korzystania tylko z tych najpopularniejszych. Możemy wybrać także i inne, jeśli tylko mamy je w aplikacjach na smartfonie.

Ottava SC-C50 jest kompatybilna z asystentem głosowym Google, by jednak skorzystać z tej funkcji trzeba mieć dodatkowy mikrofon obsługujący Google Voice (do odbierania komend), można też łatwo podpiąć urządzenie pod popularną usługę AirPlay od Apple. Obsługiwane są także radia internetowe oraz DLNA.

Co do samej aplikacji – szkoda, że w momencie testów nie było wersji w języku polskim. Gdy już znajdziemy wszystkie opcje, całość jest prosta i czytelna, jednak na początku połapanie się, co i gdzie trzeba ustawić, wcale nie jest łatwe. Możliwości konfiguracyjne są ogromne, a opanowanie ich wszystkich wymaga paru prób.

Właściwości muzyczne

Jakość dźwięku to moim zdaniem największy atut tego urządzenia. Oczekiwania miałem duże i musze przyznać, że zostały one wypełnione z nawiązką. Głośnik Ottava SC-C50 okazał się niezwykle mocny i donośny mimo niewielkich wymiarów. Spodziewałem się produktu do wysublimowanego słuchania muzyki „w zaciszu gabinetu”, tymczasem jest to sprzęt potrafiący dać solidne po uszach, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.  Dźwięki penetrują całe pomieszczenie i słychać je doskonale z różnych pozycji. Biorąc pod uwagę, jakim problemem bywa czasami odpowiednie ustawienie kolumn, by uzyskać pożądany efekt, tu ten problem nie występuje. To też zasługa wcześniej wspomnianego, wbudowanego systemu autokalibracji, który dostosowuje emisję głośników do pozycji w pomieszczeniu. Funkcja ta pełni rolę regulatora – wykorzystuje wbudowany mikrofon, następnie dokonuje korekty przetwarzania dźwięków tak, by lepiej pasowały do charakterystyki otoczenia. Posiadacze iPhone’ów w wersji systemu od iOS 9.0, mogą ich użyć do dodatkowej kalibracji z pozycji słuchacza, by uzyskać jeszcze lepszy obieg fali dźwiękowej.

Jeśli chodzi o brzmienie, Ottava SC-C50 po prostu zachwyca. Już pierwszy kontakt z niskimi tonami przynosi uznanie. Basy są tu potężne i głębokie a przy tym zachowujące klarowność i niezwykła czystość. Praca subwoofera powoduje powstanie wyczuwalnej fali dźwiękowej, co przywodzi na myśl obecność na sali koncertowej w pobliżu muzyków. Tak samo dobrze odwzorowane są tony wysokie. Szeroka scena sprawia, że każdy instrument jest wyraźnie słyszalny, bogactwo detalu momentami wręcz zadziwia. Wiele utworów słuchanych wcześniej na innych urządzeniach, dzięki Ottava SC-C50 zyskuje zupełnie nowy blask.

Głośnik ten brzmi efektownie zarówno wtedy, gdy słuchamy muzyki na niskich ustawieniach mocy, jak i wówczas, gdy chcemy w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał.

Krótko mówiąc dźwiękowo sprzęt ten to wysoka półka. Jakość materiału dźwiękowego zachwyca niezależnie od gatunku słuchanej muzyki. Mnie najbardziej Ottava SC-C50 przypadła do gustu przy odtwarzaniu dużych utworów symfonicznych, gdzie mamy do czynienia z częstą zmianą dynamiki i dużą różnorodnością instrumentów, które dzięki temu głośnikowi słychać było jak na sali koncertowej o dobrej akustyce. Świetną jakość uzyskamy jednak także i w innych rodzajach muzyki – niezależnie czy będą to wymagające wokale, czy muzyka elektroniczna.

Podsumowanie

Technics Ottava SC-C50 to w tym momencie jeden z najciekawszych, kompaktowych głośników dostępnych w sprzedaży. Dźwiękowo plasuje się na bardzo wysokiej półce – zachwycając bogactwem szczegółów i czystością. Równie efektowny i dopracowany jest ten sprzęt także pod względem wyglądu i funkcji. Może działać jako element domowego systemu rozrywki – współpracując z telewizorem lub odtwarzaczem płyt DVD, a także jako urządzenie w pełni samodzielne – wystarczy dostęp do Internetu.

Ottava SC-C50 kosztuje ok. 3000 zł, jest to stawka w pełni odpowiadająca temu, co otrzymujemy w zamian: bliską perfekcji jakość wytwarzanego dźwięku.

Komu można tego typu sprzęt polecić? Przede wszystkim osobom dla których jakość słuchanej muzyki ma kluczowe znaczenie. Otrzymają sprzęt niezwykle pod tym względem sprawny. Produkt Technicsa sprawdzi się też u ludzi, którzy chcą mieć dużą moc zamkniętą w niewielkiej obudowie. Mimo niewielkich rozmiarów mamy tu bowiem do czynienia z głośnikiem donośnym i dopracowanym.

Więcej informacji o głośniku mozna zneleźć na stronie producenta.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (8) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane