Piątek , 24 Wrzesień 2021

Google szykuje następcę Chromecasta – witamy Sabrinę

   16.06.2020
Od dłuższego czasu w sieci krążyły informacje, że Google pracuje nad następcą Chromecasta – popularnej przystawki multimedialnej do TV. Projekt Sabrina, bo o nim mowa ma przenieść korzystanie z telewizora w nowy wymiar – a wszystko dzięki skokowi technicznemu i nowym funkcjom
Fot. XDA-Developers

Głównym celem Chromecasta od Google było wzbogacenie możliwości telewizorów, dzięki wykorzystaniu funkcji, jakie daje system Android – wysokiej jakości streaming z telefonu, PC-ta i tabletu wprost na ekran TV, używanie aplikacji ze smartfona na ekranie TV i wiele innych. Sabrina pod tym względem się nie zmieni, ale dzięki znacznemu wzmocnieniu sprzętowemu poprawią się niemal wszystkie parametry usługi.

4k przy 60 klatkach

Nieoficjalna specyfikacja Sabriny wygląda – jak na tego typu urządzenie - bardzo imponująco. Urządzenie ma zostać wyposażone w procesor Amlogic S905X2 (4 rdzenie 1,8 GHz – Cortex-A53 oraz grafika ARM Mali-G31 MP2), 2 GB pamięci RAM, bezprzewodową łączność Bluetooth oraz Wi-Fi. Dzięki kompatybilności ze standardem HDMI 2.1, będzie można za pomocą kabla przesyłać obraz w 4K z 60 klatkami na sekundę. Co ciekawe przeciek mówi też, iż nowe urządzenie będzie w stanie obsługiwać Dolby Audio oraz HDR Dolby Vision, HDR10 i HLG. Całość, tak jak w wypadku Chromecasta będzie działać pod kontrolą systemu Android.

Nowy interfejs + pilot zdalnego sterowania

Google zadbało nie tylko o odświeżenie sprzętowe – zmieni się też wygląd samego urządzenia oraz interfejs użytkownika, który ma być bardziej przejrzysty i funkcjonalny. Najważniejszym elementem będzie górne menu, które pozwoli łatwo przełączać się pomiędzy TV, filmami „on demand”, aplikacjami i własnym magazynem multimediów. Nowością będzie też to, że urządzeniem będzie można sterować za pomocą dedykowanego pilota (a nie tylko aplikacji na smartfona, jak miało to miejsce w Chromecast). Gadżet ma też współpracować z asystentem Google oraz domowym systemem Smart Home.

Ile to będzie kosztować?

Nowe urządzenia ma trafić do sklepów jeszcze latem i kosztować poniżej 80 dolarów – co jak na jego możliwości wydaje się ceną bardzo atrakcyjną, jeśli oczywiście przecieki się potwierdzą.

Źródło: XDA-Developers

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane