Piątek , 03 Maj 2024

Respirator z drukarki 3D? Na taki pomysł wpadli polscy inżynierowie

   26.03.2020
Konstruktorzy z polskiej firmy Urbicum skonstruowali prototyp urządzenia, które może wspomóc walkę z koronawirusem. Mechanizm zbudowany za pomocą drukarki 3D z komponentów wartych 200 złotych spełnia funkcję respiratora. Wkrótce ma się też pojawić jego nowa, ulepszona wersja.
fot. VentilAid

Koronawirus w większości najpoważniejszych przypadków zakażeń prowadzi do bardzo ciężkiego zapalenia płuc. Jedyną metodą leczenia jest wówczas podłączenie pacjenta do respiratora, który odciąża jego własny układ oddechowy i pozwala organizmowi dalej walczyć z COVID-19. Niestety respiratory to urządzenia rzadkie i drogie. Przekonały się o tym kraje, w których epidemia przybrała znaczące rozmiary – gdzie w pewnym momencie tych urządzeń, kosztujących czasem i kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych zaczęło brakować. Tymczasem konstruktorzy z polskiej firmy proponują tanie uzupełnienie  - wydrukowany na drukarce 3D, prosty respirator który może uratować zycie wielu ludzi.

Prosty respirator zamiast drogiego sprzętu

Projekt polskich twórców jest prototypem i jeszcze sporo czasu minie zanim trafi do produkcji, ale już wywołał spore poruszenie. Jak twierdzą sami autorzy projektu odezwali się do nich lekarze i inżynierowie z całego świata, gotowi wesprzeć stworzenie jeszcze lepszego urządzenia, którego zaleta będzie łatwość wytworzenia – prototyp powstał w drukarce 3D – oraz niska cena, która pozwoli na zastosowanie go w krajach, które w normalnych warunkach nie mogłyby sobie pozwolić na zakup tego typu urządzeń.

Nie zastąpi dużych urządzeń, ale może uratować życie

Nie jest oczywiście tak, że mały respirator za kilkaset złotych może w pełni zastąpić duże, kosztowne urządzenia. Przede wszystkim nie ma wielu funkcji które mają „normalne” respiratory, pojawia się też kwestia niezawodności – która w drogich maszynach jest na bardzo wysokim poziomie ze względu na bardzo staranna selekcję komponentów i użycie do ich budowy jedynie najwyższej jakości podzespołów. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla pacjenta z koronawirusem lepsze jest uzyskanie dostępu do prostego respiratora niż brak pomocy, a to jest tu stawką.

Pozostaje zatem czekać na rozwój projektu i życzyć polskim wynalazcom powodzenia.

Źródło: Twitter, YouTube

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane