Czwartek , 02 Maj 2024

Jak słuchać muzyki z YouTube przy wygaszonym ekranie smartfona?

   28.03.2024
YouTube to jedno z tych miejsc w internecie, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Głównie za sprawą ogromnych bezpłatnych zasobów wideo, ale i nieprzebranego bogactwa utworów muzycznych. Serwis ten działa jednak w taki sposób, że aby bez przeszkód odtwarzać wybrany kawałek, ekran musi być przez cały czas włączony, co sprawia, że w zwykłym trybie nie da się ustawić playlisty i schować smartfona do kieszeni. No właśnie, czy na pewno się nie da? Okazuje się, że dla chcącego nic trudnego!
Muzyka z YouTube na wygaszonym ekranie? To możliwe. Fot. Unsplash

Możliwość odtwarzania YouTube w tle to jedna z najczęściej poszukiwanych funkcji tego ogromnego serwisu. Chociaż to strona z materiałami wideo, wydaje się więc naturalne, że chcemy je oglądać, to jednak wiele z tych plików to utwory czysto muzyczne (ale też, chociażby audiobooki), a my chcielibyśmy po prostu ich posłuchać, bez patrzenia na teledysk czy dodane do nich wideo.

Przy korzystaniu ze standardowej aplikacji YouTube na smartfona, to jednak nie jest możliwe. Natychmiast po wygaszeniu ekranu, odtwarzanie się zatrzymuje. To systemowa blokada wprowadzona przez samego YouTube’a, gdyż serwis ten utrzymuje się właśnie z wyświetlania reklam, a gdy nie patrzymy na ekran, to zwyczajnie ich nie widzimy. Na szczęście ogromne zapotrzebowanie na możliwość odtwarzania materiałów z tego serwisu w tle sprawiło, że mamy kilka godnych polecenia sposobów, na ominięcie tej niedogodności.

Najprostszym rozwiązaniem będzie po prostu skorzystanie z zewnętrznej aplikacji (dostępne są, chociażby w sklepach dla poszczególnych systemów operacyjnych smartfonów) lub przeglądarki wyposażonej w skuteczny tryb komputerowy.

Jak słuchać YouTube w tle na iPhone’ach

Posiadacze smartfonów z logo nadgryzionego jabłka mają kilka dość prostych sposobów, by muzyki z YouTube słuchać także z wyłączonym ekranem.

Pierwszym i najłatwiejszym będzie pobranie przeglądarki internetowej wyposażonej w tryb komputerowy, np. Opery. Po instalacji i włączeniu trybu komputerowego (w ustawieniach) do serwisu YouTube wchodzimy tak, jakbyśmy korzystali z niego na komputerze, a nie na smartfonie. W tym trybie wygaszenie ekranu nie spowoduje wstrzymania odtwarzania. W przypadku Opery można też sterować muzyką w łatwy sposób, gdyż ma ona specjalny, służący temu pasek boczny.

Alternatywą dla słuchania przez przeglądarkę internetową może być aplikacja o nazwie Musi. To prawdziwy kombajn muzyczny, który udostępnia znacznie więcej przydatnych opcji niż tylko słuchanie muzyki w tle – możemy organizować własne zasoby muzyczne, tworzyć playlisty, kopie zapasowe plików, a następnie udostępniać je znajomym. Całość ma dopracowany, zgrany z iOS interfejs, działa sprawnie i co najważniejsze, aplikacja jest darmowa.

Jak słuchać YouTube w tle na smartfonach z Androidem?

Oczywiście dostęp do słuchania muzyki z serwisu YouTube w tle mają też posiadacze urządzeń działających pod kontrolą systemu Android. Wybór dostępnych aplikacji jest tu nawet większy. Jeśli chodzi o przeglądarki, które umożliwiają odtwarzanie w tle, najlepszy będzie Firefox. Działa to na tej samej zasadzie co Opera na IPhone’ach. Po instalacji programu w ustawieniach włączamy tryb komputerowy (stacjonarny), dzięki czemu serwis Google „pomyśli”, że działa w trybie komputera PC. Następnie wchodzimy na stronę YouTube, znajdujemy utwór bądź playlistę, którą chcemy odtworzyć, puszczamy, a na koniec po prostu wygaszamy ekran. Odtwarzanie powinno się odbywać bez zakłóceń nawet mimo tego, że urządzenie jest wygaszone i schowane do kieszeni.

Jeśli chodzi o dedykowane aplikacje, które umożliwią odtwarzanie muzyki z YouTube w tle, to szczególnie warte rozważenia są dwie: YouTube Vanced, która jest nieco zmodyfikowaną wersją programu Google, ale pozbawioną reklam oraz umożliwiającą odtwarzanie w tle. Drugą, uniwersalną aplikacją na Androida jest odtwarzacz VLC Media Player, który prócz tego, że jest multimedialnym kombajnem, pozwala też na odtwarzanie muzyki z YouTube przy wygaszonym ekranie smartfona.

Jest jeszcze inna, płatna opcja: YouTube Premium

Użytkownicy, którzy nie chcą kombinować z użyciem zewnętrznych aplikacji i programów, a chcieliby po prostu móc bardziej wszechstronnie i bezpiecznie korzystać z aplikacji YouTube przy wygaszonym ekranie, polecam zupełnie inne, choć płatne (ok. 24 zł miesięcznie dla jednej osoby, 35,99 dla 5-osobowej rodziny i 13,99 dla studenta) rozwiązanie. To abonament YouTube Premium, udostępniany przez Google.

Co ciekawe obecnie firma pozwala przetestować trzymiesięczny okres próbny, później obciążana jest nasza karta płatnicza podpięta do konta. Jeśli anulujemy subskrypcję przed upływem okresu próbnego, to nie poniesiemy żadnych opłat. W zamian za abonament, prócz możliwości odtwarzania w tle otrzymujemy też inny, znaczący bonus – treści, zarówno podczas oglądania, jak i słuchania w tle nie są przerywane reklamami.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

27 kwietnia 2023 o 00:33

parnus

YouTube Vanced już dawno nie ma, teraz to samo oferuje NewPipe

Najczęściej czytane