Piątek , 24 Marzec 2023

WMF Perfection 860L: Ekspres, który zaparza doskonałą kawę. Recenzja

   20.12.2022
Na dobry początek dnia pyszna kawa? Ten aromatyczny napój nie tylko pobudza zmysły swoim charakterystycznym zapachem i smakiem, ale też każdego szybko stawia na nogi, dlatego tak ją lubimy. Z myślą o najbardziej wymagających koneserach kawy przetestowaliśmy automatyczny ekspres WMF Perfection 860L. To sprzęt z górnej półki, który nie tylko zaparza doskonałą kawę, ale jest przy tym elegancki i przyjazny użytkownikowi.
WMF Perfection 860L - kawa z tego ekspresu smakuje wręcz perfekcyjnie

Marka WMF jest dobrze znana nabywcom wysokiej klasy akcesoriów i sprzętów kuchennych. Firma ta istnieje już od ponad 160 lat, a zaczynała od eleganckich sztućców, natomiast dziś dostarcza na rynek cały asortyment sprzętu kuchennego, w tym zaawansowane ekspresy do kawy. Przez ostatnie tygodnie testowaliśmy jeden z jej najlepszych ekspresów, topowy model Perfection 860L, który nie tylko wygląda stylowo, wręcz luksusowo, posiada efektowny, szklany wyświetlacz dotykowy, podświetlenie LED, jest bardzo intuicyjny w obsłudze, ale co najważniejsze przygotowuje kawę o perfekcyjnym smaku i aromacie.

WMF Perfection 860L - ekspres do kawy premium z karafką na mleko
WMF Perfection 860L - ekspres do kawy z karafką na mleko

Ekspres do kawy WMF 860L – elegancki styl

Po ustawieniu ekspresu, od razu wzrok przykuwa jego elegancki i nowoczesny design. Czarna, matowa płyta przednia, duży wyświetlacz w chromowanej ramce, korpus ze szczotkowanej, stali nierdzewnej typu Cromargan (to ważne, gdyż materiał ten jest praktycznie niezniszczalny), a dodatkowo podświetlone na biało dolne krawędzie. Tworzy to harmonijną kompozycję i może pasować do różnych typów kuchni. Dobre wrażenie na wstępie robi też ekran (przykryty taflą szkła, a nie jak w większości podobnych urządzeń plastiku), z przekątną 4,3 cala.

Ekspres WMF Perfection 860L - duży dotykowy wyświetlacz
Ekspres WMF Perfection 860L - duży dotykowy wyświetlacz

Menu ekspresu jest intuicyjne, a układ elementów łatwy do zapamiętania. Jest w nim wiele (kilkanaście) rodzajów kaw, gorącej wody do zaparzania różnych gatunków herbat, są moduły ustawień, serwisowe i personalizacji. Wyświetlacz świetnie reaguje na dotyk użytkownika. Jeśli byłby to nasz pierwszy ekspres do kawy, to opanowalibyśmy jego obsługę niemal natychmiast.

Co do wymiarów – urządzenie nie jest najmniejsze: głębokość ekspresu wynosi 48 cm, szerokość 28,5 cm a wysokość 39,5 cm. Warto to wziąć pod uwagę przy planowaniu zakupu, zwłaszcza jeśli mamy kuchnię z wąskimi blatami. Z prawej strony ekspresu trzeba jeszcze zarezerwować trochę miejsca na (znajdującą się w zestawie) dołączaną szklaną karafkę na mleko. Pojemnik ten łatwo połączymy z dyszą ekspresu za pomocą elastycznej, zdejmowanej rurki i metalowej końcówki. W razie potrzeby karafkę z mlekiem po prostu można schować do lodówki. Jeśli nie chce się nam myć szklanego pojemnika, można końcówkę włożyć bezpośrednio do kartonu z mlekiem.

Ekspres WMF Perfection 860L - elegancki design, podświetlenie LED
Ekspres WMF Perfection 860L - elegancki design, podświetlenie LED

Ekspres do kawy WMF 860L – najważniejsze funkcje

Klasę ekspresu można poznać po tym, jak skuteczny i wydajny jest jego młynek. W przypadku tego modelu WMF mamy do czynienia z opatentowanym przez producenta mechanizmem ze stali nierdzewnej, który umożliwia mielenie na aż pięciu zróżnicowanych poziomach – dzięki czemu każdy użytkownik może lepiej dostosować zaparzany napój do własnych upodobań.

Ekspres WMF Perfection 860L - dozownik na ziarna kawy
Ekspres WMF Perfection 860L - dozownik na ziarna kawy

WMF 860L to ekspres automatyczny, ciśnieniowy (15 bar). Używając go, możemy przygotować wiele rodzajów smacznych napojów. Są to między innymi Americano, Cafe au lait, Cafe latte, Cappuccino, Doppio, Espresso, Espresso Double, Espresso Macchiato, Latte, Latte Macchiato. Zaparzymy tu też herbaty – co kluczowe, ekspres nagrzewa wodę do optymalnych dla nich temperatur, czyli 90 stopni Celsjusza dla herbaty czarnej, 80 stopni dla białej i 70 stopni dla zielonej.

Ekspres WMF Perfection 860L - do dyspozycji użytkownika jest kilkanaście receptur kawy
Ekspres WMF Perfection 860L - do dyspozycji użytkownika jest kilkanaście receptur kawy

Wielką zaletą WMF Perfection jest jego wszechstronność: zaparzymy w nim także kawę z mielonych ziaren. Z prawej strony urządzenia znajduje się specjalny otwór (z zamknięciem, co chroni przed wietrzeniem), przez który możemy wsypywać do pojemnika kawę mieloną. W menu znajdziemy 10 dodatkowych programów na napoje z tego rodzaju kawy. Ekspres WMF Perfection został też wyposażony w wydajny system mleczny (automatyczne spienianie) z własnym systemem czyszczącym. Da się w nim przygotowywać zarówno kawy z dodatkiem mleka, jak i samą mleczną piankę.

Za smak kawy odpowiada system WMF Aroma Perfection – czyli zintegrowany system termobloków i zaparzacza, który sprawia, iż proces parzenia rozpoczyna się bezpośrednio z użyciem przed chwilą podgrzanej wody. Eliminuje to wszelkie niekorzystne dla późniejszego bukietu straty ciepła. W pierwszej fazie świeżo zmielona kawa jest wstępnie parzona w niewielkiej ilości wody, w następnym kroku odbywa się parzenie z użyciem gorącej wody. Zapach parzonej właśnie w ten sposób kawy jest szczególnie intensywny i bogaty.

Ekspres WMF Perfection 860L - zaparzana kawa jest esencjonalna i niezwykle aromatyczna
Ekspres WMF Perfection 860L - zaparzana kawa jest esencjonalna i niezwykle aromatyczna

Funkcja WMF Double Thermoblock – pomysłowe rozwiązanie technologiczne, w ramach którego w ekspresie znalazły się dwa osobne termobloki. Pierwszy odpowiada za zapewnienie stałej temperatury podczas procesu ekstrakcji, co wydobywa z ziaren pełny aromat, z kolei drugi dostarcza odpowiednią temperaturę do spieniania mleka oraz parzenia różnych gatunków herbaty.

Jest to urządzenie dla użytkowników ceniących swój czas i wygodę – wyposażono go w mechanizm samooczyszczenia. Producent to rozwiązanie opatentował, musi być więc przekonany o wyróżniającej na tle konkurencji skuteczności procesu. Dzięki temu, że sprzęt ten czyści się po każdym włączeniu, a także po parzeniu, nie ma w nim nawet najmniejszych pozostałości kawy – nie występuje tu zatem potrzeba ręcznego płukania ani suszenia poszczególnych elementów. Dodajmy, że WMF Perfection 860L charakteryzuje też bardzo cicha praca, wynika to z zastosowania w nim specjalnej technologii do tłumienia hałasu.

WMF Perfection – kawa o perfekcyjnym smaku i aromacie

Kluczową i najbardziej pożądaną przez użytkowników cechą każdego ekspresu jest parzenie jak najlepszej kawy. Po testach muszę napisać wprost: model 860L przygotowuje jedną z najbardziej aromatycznych i bogatych w smak, jakie w ogóle próbowałem.

Odpowiada za to zarówno proces podwójnego mielenia ziaren (urządzenie nie przygotowuje od razu całej porcji, ale rozdziela to na dwa etapy), dzięki czemu kawa jest pozbawiona goryczki, ale także i inne wbudowane i opatentowane przez producenta systemy odpowiadające za efektywne parzenie. Użytkownik tego ekspresu ma do osobistej dyspozycji bogate i różnorodne menu z własnymi opcjami ustawień. Jeśli lubimy też herbatę, to także jest to urządzenie stworzone dla nas, ponieważ wbudowano weń osobny system podgrzewania wody z temperaturą odpowiednią dla jej różnych gatunków.

Ekspres WMF Perfection 860L - można w nim zaparzać kawę zarówno w filiżankach jak i wysokich szklankach
Ekspres WMF Perfection 860L - można w nim zaparzać kawę zarówno w filiżankach jak i wysokich szklankach

Ekspres WMF Perfection 860L – codzienne użytkowanie

Korzystanie z ekspresu WMF Perfection 860L to świetne doświadczenie. Urządzenie za każdym razem, gdy je włączymy, działa płynnie i cicho, zostało stworzone tak, by używanie go było, jak najprzyjemniejsze. Począwszy od wyraźnego, jasnego panelu dotykowego wraz z przejrzystym menu, które – co ważne – nie jest przeładowane zbędnymi funkcjami, za to łatwo w nim odnaleźć to, co najważniejsze, czyli poszczególne rodzaje z bogatej, obejmującej 18 pozycji listy napojów do zaparzenia, na przemyślanym układzie zbiorników na wodę (pojemność 2 litry) oraz na fusy (przygotujemy do 15 kaw) kończąc. Co ważne, urządzenie jest poręczne. Umieszczenie obu zbiorników od frontu (mają postać łatwo wysuwanych i wyjmowanych szuflad) sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Nie trzeba się specjalnie natrudzić, by dostać się do pojemnika na wodę i fusy, wszystko znajduje się w bezpośrednim zasięgu użytkownika stojącego przed ekspresem. Co istotne, w zestawie producent dostarcza też filtr wody do samodzielnego montażu w wyjmowanym zbiorniku. Ekspres WMF nigdy też nas nie zaskoczy. Przykład: jeśli wymagane będzie czyszczenie systemu mlecznego, urządzenie na ekranie wyświetli odpowiednią wiadomość oraz pokaże, gdzie i jak podstawić naczynie na wodę.

Ekspres WMF Perfection 860L - pojemniki na fusy oraz wodę usytuowano od frontu
Ekspres WMF Perfection 860L - pojemniki na fusy oraz wodę usytuowano od frontu

Ekspres do kawy WMF Perfection daje możliwość zaprogramowania do 10 osobistych profili użytkowników – można w nich zapamiętać ulubione napoje i preferencje co do ich mocy (są do wyboru aż 4 poziomy), dzięki czemu wystarczy później kliknąć ikonkę postaci po prawej stronie panelu dotykowego i możemy otworzyć własny panel. Takie rozwiązanie sprawia, że oszczędzimy czas – nie będziemy potrzebowali za każdym razem ustawiać wszystkich preferencji.

Przydaje się też system mleczny z osobnym i odłączanym (a nie wbudowanym jak w wielu innych ekspresach) pojemnikiem na mleko. W przypadku modelu 860L mamy do czynienia z dołączoną do zestawu, ładnie wyglądającą i estetyczną szklaną karafką o pojemności 1 litra, karafka posiada pokrywkę z uszczelką. Z dyszą ekspresu łączymy ją za pomocą gumowej, elastycznej rurki i wtykanej w nią metalowej „słomki”. Odłączanie rurki od ekspresu to zaledwie chwila, dzięki czemu naczynie wraz z zawartością możemy od razu po zaparzeniu kawy schować do lodówki, przedłużając tym samym świeżość i nie marnując mleka.

Ekspres WMF Perfection 860L - menu funkcji konserwacyjnych
Ekspres WMF Perfection 860L  - menu funkcji konserwacyjnych

Jak na ekspres wysokiej klasy przystało, jego dysza ma regulowaną wysokość (i to nie symbolicznie jak w wielu mniejszych kompaktach). Takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie wysokich, 15-centymetrowych szklanek. Dodatkowo dzięki temu, że dysza posiada dwa osobne wyloty, w menu mamy opcję przygotowywania dwóch napojów naraz (na symbolu szklanki/filiżanki z wybranym napojem jest widoczny niewielki „+”, którym dodajemy drugą szklankę) – podstawiamy wówczas dwie filiżanki lub szklanki, w taki sposób, by każda z nich stała pod jednym z wylotów. To wygodne rozwiązanie i oszczędza zdecydowanie nasz czas. W menu możemy też ustawić jaką porcję chcemy zaparzyć – mamy trzy możliwości – normalną, L oraz XL. Pojemna i łatwa w opróżnianiu jest też tacka ociekowa – ma ona klasyczną formę wysuwalnej szuflady, na jej końcu są wyprofilowane kanały, co pomaga w wylewaniu gromadzącej się w niej wody.

Ekspres WMF Perfection 860L – podsumowanie

Ekspres marki WMF, model Perfection 860L to sprzęt z wysokiej półki, można rzec, że nawet wyższej niż premium. Kupując to urządzenie otrzymujemy bowiem nie tylko elegancki, perfekcyjnie dopracowany nowoczesny design, ale przede wszystkim niemal idealny smak zaparzanej w nim kawy. Czy lubimy esencjonalne espresso, czy też może mleczne cappuccino, aromat i bukiet zaparzanych kaw z tego urządzenia zawsze był zachwycający, potwierdzili to też wszyscy moi goście.

Smak kawy z tego ekspresu przywodził mi na myśl prawdziwe włoskie kawiarnie odwiedzane w minionych latach. Podsumowując, jest to zaawansowane technicznie urządzenie, w którym doświadczony producent zastosował cały zestaw autorskich rozwiązań technologicznych z myślą o jak najlepszym efekcie smakowym. Mogę ten ekspres polecić każdemu smakoszowi kawy i to z pełnym przekonaniem.

Cena ekspresu WMF Perfection 860L to ok. 8999 zł.

Ekspres WMF Perfection 860L - zaparza kawę o smaku bliskim - zgodnie z nazwą - perfekcji
Ekspres WMF Perfection 860L - zaparza kawę o smaku bliskim - zgodnie z nazwą - perfekcji

Zalety:

 • aromatyczna kawa o świetnym smaku nienależnie od wybranego przepisu,
 • wygodna obsługa, ergonomia i czytelne menu z responsywnym ekranem dotykowym,
 • wbudowany mechanizm spieniania mleka,
 • zaparzanie dwóch kaw jednocześnie,
 • możliwość dostosowania mocy kawy (4 stopnie) do własnych preferencji,
 • osobna szklana karafka na mleko,
 • automatyczne czyszczenie,
 • cicha praca młynka,
 • możliwość użycia kawy mielonej
 • szybkość parzenia kawy,
 • eleganckie wzornictwo, najlepsze materiały i wysoka jakość wykonania.

Wady:

 • zbiornik na wodę mógłby być jednak trochę większy.

Ekspres WMF Perfection 860L – gdzie można go kupić?

Listę sklepów można znaleźć na stronie producenta.

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane