Sobota , 20 Kwiecień 2024

Jonizacja wody. Na czym to polega i co daje?

   31.08.2023
Dbałość o kondycję fizyczną oraz zdrowe odżywianie, stały się w ciągu ostatniej dekady jednymi z najbardziej powszechnych i modnych stylów życia. Od niedawna do wysiłku fizycznego i odpowiedniej diety, dużą wagę zaczęto przykładać także do tego co pijemy, naukowcy zauważyli bowiem, że nawodnienie organizmu jest jednym z kluczowych wskaźników decydujących o naszym zdrowiu. Pojawiły się nawet urządzenia zwane jonizatorami wody. Do czego one służą i jakich korzyści możemy się po nich spodziewać, omówimy w tym artykule.
Jonizacja wody polepsza jej właściwości prozdrowotne

Co to jest jonizator wody?

Jonizator to urządzenie gospodarstwa domowego przypominające z wyglądu kompaktowy czajnik, dzbanek lub niewielki garnek. Są też urządzenia przepływowe (nazywane podszafkowymi) wyposażone w filtry, do montażu na instalacji wodociągowej, tak by z kranu mógł płynąć ich podstawowy produkt – woda jonizowana.

Wszystkie te urządzenia działają w podobny sposób: poddają wodę procesowi elektrolizy (za pomocą specjalnych elektrod – anody i katody), w wyniku czego pH zwykłej, wlanej do nich kranówki rośnie i staje się ona alkaliczna.

Tego typu urządzenie zazwyczaj wyposażone jest w dwie komory. W pierwszej gromadzą się jony wodorowe tworzące wodę kwasową, natomiast w drugiej jony hydroksylowe, które tworzą wodę alkaliczną.

Dodatkową i przydatną funkcją jonizatora może być tworzenie tzw. wody srebrnej, czyli wody zawierającej jony srebra. By taka woda powstała, urządzenie musi być wyposażone w specjalną elektroda srebrną. Z kolei anoda w jonizatorach wykonana jest najczęściej z tytanu a dodatkowo pokryta mieszaniną odpowiednio dobranych tlenków, katoda wytworzona natomiast najczęściej ze stali nierdzewnej.

Jonizator Aquator

Jonizator do wody w formie dzbanka z elektrodą. Cena ok. 1500-2500 zł

Co to jest woda alkaliczna?

Jakość wody ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia. Praktycznie przy każdej wizycie u dietetyka możemy usłyszeć, że prawidłowe nawodnienie organizmu jest kluczowe dla jego optymalnego funkcjonowania. Zdrowa dieta w połączeniu z odpowiednią ilością wody może nawet uleczyć nas z wielu różnych dolegliwości, w tym, chociażby tak dziś powszechnego stresu.

Klasyczny, domowy jonizator może wytwarzać zarówno wodę alkaliczną, o wysokim pH, jak i kwaśną o obniżonym pH. Ich właściwości są odmienne i mogą posłużyć do różnych zastosowań. Woda alkaliczna jest silnym przeciwutleniaczem. Wynika to z tego, że ma ona wyższy potencjał wodoru niż zwykła kranówka lub woda butelkowana. W czystej wodzie z kranu pH wynosi zwykle 7,5 – i jest to roztwór neutralny dla ludzkiego organizmu. Tymczasem w wodzie alkalicznej wskaźnik ten może wzrosnąć do wartości od 7,6 do 14, przy czym optymalny dla zastosowań prozdrowotnych jest poziom między 8,5 a 9,5 pH. Im wyższy potencjał wodoru, tym lepsza eliminacja wolnych rodników, a te, co dowiedziono naukowo, są jedną z głównych przyczyn wielu chorób, ale też odpowiadają za szybsze starzenie się organizmu.

Jakie są korzyści z picia wody alkalicznej?

Według producentów urządzeń do jonizacji wody i zwolenników ich stosowania – a na przykład w Japonii używa ich już blisko 1/3 gospodarstw domowych, wytworzona w nich woda alkaliczna masz szereg bardzo pozytywnych wartości i odznacza się korzystnym wpływem na nasze zdrowie. Najważniejsze z pozytywów to:

Możliwość osiągnięcia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu (stosunek kationów i anionów będzie prawidłowy), ma to wynikać z prostego równoważenia – po posiłkach i niezdrowych napojach np. typu cola, równowaga ta zostaje zaburzona. Przyjmowanie wody alkalicznej wyrównuje ów poziom do normalnego, zabezpieczając nasze zdrowie przed ryzykiem wystąpienia wielu jednostek chorobowych.

Wzmaga działanie zasadowe na soki trawienne, w efekcie eliminuje ryzyko nieprzyjemnej zgagi, a nawet choroby wrzodowej.

Lepsze natlenienie organizmu. Gdy do krwi trafi więcej wody alkalicznej, to sama krew będzie przenosić więcej tlenu. Taki stan powinien się przełożyć na odczuwalny i zwiększony przypływ energii.

Przyspiesza metabolizm – woda alkaliczna wzmaga przemianę materii, co może bardzo przydać się osobom, które są na dietach odchudzających lub próbują zrzucić wagę za pomocą zwiększonego wysiłku fizycznego.

Woda alkaliczna jest smaczniejsza niż kranówka – przynajmniej tak uważają niektórzy użytkownicy tego typu urządzeń.

Woda alkaliczna jest naturalnym przeciwutleniaczem. Ma chronić organizm przed szkodliwym stresem oksydacyjnym.

Jonizator BionTech

Przepływowy jonizator do wody. Cena ok. 3000-5500 zł

Do czego można użyć wody kwaśnej?

Produktem ubocznym alkalizacji, jednak bardzo przydatnym użytkowo, jest woda kwaśna. Nie nadaje się ona do picia, jednak znajduje szereg zastosowań w gospodarstwie domowym. Wynika to z tego, że przejawia ona właściwości bakteriobójcze – szczególnie dobrze radzi sobie z gronkowcami, bakteriami Shigella, bakteriami z rodzaju Salmonella. Można jej z powodzeniem używać do:

  • mycia warzyw i owoców,
  • mycia domowych roślin,
  • do dezynfekcji niewielkich urazów skóry i skaleczeń,
  • zewnętrznego leczenia trądziku, pryszczy,
  • do sterylizacji naczyń kuchennych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie jonizatora domowego?

Przed zakupem jonizatora do domu warto poznać cechy, które decydują o jego przydatności. Najlepsze z dostępnych urządzeń są w stanie:

  • wytwarzać więcej niż jeden rodzaj wody, o różnym poziomie pH (im więcej zakresów tym lepiej),
  • ich powierzchnie wewnętrzne nie wchodzą w reakcje z wodą, są wolne od ftalanów itp.,
  • płytki elektrod są wykonane z trwałych materiałów: najsłabsze są te stalowe, dłuższą żywotność mają stalowe pokryte warstewką srebra a najlepsze właściwości mają tytanowe powleczone warstwą platyny,
  • najlepsze jonizatory wytwarzają wodę o niskim ORP, ale za to wysokim pH.

Podsumowanie

Zakup jonizatorów jest przez ich producentów szczególnie polecany osobom z zaburzeniami elektrolitowymi lub takimi, które nie są pewne jakości wody w ich domowych kranach. Woda zjonizowana nie tylko ma wiele właściwości prozdrowotnych, ale też powinna być lepiej przyswajana przez organizm. Wynika to z fizycznej budowy cząsteczek takiej wody, które są mniej złożone i dzięki temu mogą lepiej przenikać do wnętrza komórek człowieka. W teorii odkwaszanie organizmu przyjmowaniem wody o podwyższonym pH także powinno dać bardzo dobre rezultaty.

Z drugiej strony trzeba też pamiętać, że nie brakuje też krytyków tego typu urządzeń. Podnoszą oni argument, że pozytywne działanie i jonizatorów nie zostało jeszcze w żaden sposób naukowo dowiedzione, choć wszyscy się zgadzają, iż nie ma też żadnych dowodów na to, iż mogą one w jakikolwiek sposób szkodzić. Niewątpliwie jonizatory nie należą do urządzeń tanich, co też trzeba wziąć pod uwagę przy ich zakupie. Producenci prześcigają się jednak w dodatkowych funkcjach, wiele z tych urządzeń posiada także wieloletnią gwarancję.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (2) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane