Piątek , 26 Kwiecień 2024

Ministerstwo Finansów wydało aplikację e-Paragony. Ma pomóc w zarządzaniu wydatkami

   20.01.2022
O rządowej aplikacji, która w przyszłości ma zastąpić tradycyjne paragony mówiło się w branży już od dawna. Faktycznie wydało ją Ministerstwo Finansów, jednak póki co nie oferuje jeszcze najważniejszej i najbardziej oczekiwanej funkcji – nie eliminuje papierowych paragonów. Ma jednak kilka innych możliwości, o których warto wspomnieć.
Aplikacja e-Paragony ma ułatwić dokumentowanie zakupów

Aplikacja e-Paragony została właśnie udostępniona użytkownikom zarówno smartfonów z Androidem jak i tych działających w systemie iOS. Pierwotny zamysł był taki, że pozwoli ona zastąpić konieczność pobierania papierowych paragonów przy odejściu od kasy (i przechowywać cyfrowe dokumenty zakupu na smartfonie), jednak taka funkcjonalność obecnie jeszcze nie działa – choć, jak obiecują urzędnicy MF w przyszłości zostanie dodana, wówczas pobierzemy paragon na telefon bezpośrednio z kasy sklepu.

Rządowa aplikacja do zarządzania i kontroli wydatków

Na ten moment aplikacja – zdaniem ministerstwa – pozwala na „usprawnienie” zarządzania domowymi finansami:

  • w aplikacji można zarządzać wydatkami i przypisywać do nich fizyczne paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji),
  • program pozwala na dokumentowanie prywatnych wydatków,
  • aplikacja udostępnia statystyki,
  • w ramach programu można uzupełniać informację o gwarancjach.

Z pomocą aplikacji e-Paragony można sprawdzać paragony z kodem QR, wystawione przez kasy wirtualne. Aplikacja poinformuje użytkownika, czy paragon został wystawiony przez kasę wirtualną zarejestrowaną w Centralnym Repozytorium Kas (CRK).

Z aplikacją można zgłaszać nieprawidłowości

Aplikacja posiada osobną zakładkę służącą do zgłaszania nieprawidłowości dotyczących otrzymanych w sklepach paragonów. Twórcy przewidzieli tu możliwość 7 rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy.

Pomocnik w prowadzeniu domowych rachunków

Ministerstwo Finansów w oficjalnym komunikacie poinformowało także, że aplikacja pozwala zapisać szczegóły wydatków, takie jak m.in. data, kwota, kategoria. Najważniejszym elementem każdego wydatku jest paragon z danymi sprzedawcy. Użytkownik ma także możliwość dodania zdjęcia. Aby sprawdzić paragon, wybierz w głównym oknie aplikacji menu „Moje wydatki”, kliknij w wybraną pozycję z listy i przejdź do szczegółów paragonu.

Można także pogrupować wydatki wg paragonów, do których zostały przypisane. Dzięki temu użytkownik otrzymuje zestawienie wszystkich paragonów i wydatków z nimi związanych. Szeregowanie ma ułatwić funkcja sortowania, dostępna w menu „Moje wydatki”. Wystarczy zaznaczyć opcję „Grupuj jako paragony” i z wyświetlonej listy wybrać interesujący nas paragon. Jeżeli do tego paragonu jest przypisanych kilka wydatków, aplikacja wyświetli je pod kwotą paragonu.

Czy to będzie bezpieczne?

Twórcy aplikacji podają, że dostęp do niej jest zabezpieczony kodem PIN i dodatkowym hasłem, które ustanawiamy podczas aktywacji. Można też skorzystać z ustawień biometrycznych, jeśli nasz smartfon posiada odpowiedni czujnik (skaner linii papilarnych).

Aplikacja jest anonimowa. Nie gromadzi żadnych danych o aktywności. Wszystkie informacje są zapisywane jedynie lokalnie urządzeniu, choć jest też możliwość zapisu ich w chmurze.

Źródło: Ministerstwo Finansów

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane