Środa , 06 Lipiec 2022

Hakerzy z Anonymus ogłaszają: wypowiadamy „cyberwojnę” Władimirowi Putinowi

   25.02.2022
Znana ze swoich wcześniejszych głośnych akcji w internecie grupa hakerska Anonymous ogłosiła, że rozpoczyna „cyberwojnę” przeciwko rządowi Władimira Putina. Dzieje się to zaraz po tym, gdy Rosja zdecydowała się na niesprowokowane zaatakowanie Ukrainy.
Rosja w cyberopałach? Anonymus wypowiada jej wojnę

Hakerzy z Anonymusa, którzy od lat pozostają nieuchwytni, a uważani są za ekspertów w dziedzinie cyberprzestrzeni, opublikowali krótkie ogłoszenie na swoim koncie na Twitterze. Miało ono następującą treść: „Kolektyw Anonymous jest oficjalnie w cyberwojnie przeciwko rosyjskiemu rządowi”. Około 30 minut później Anonymus ogłosił, że całkowicie usunięto stronę internetową wspieranego przez Kreml kanału telewizyjnego Russia Today, który jest nadawany w wielu krajach i od dawna był ostro krytykowany za stronnicze, prokremlowskie relacje. Strona Russia Today została zamknięta bardzo skutecznie: Rosjanie jeszcze przez wiele godzin nie byli wstanie jej na nowo uruchomić, sam serwis był niedostępny, natomiast osobom, które tam weszły wyświetlał tylko komunikat o błędzie „ta strona jest nieosiągalna”.

Rosja będzie obiektem zmasowanych cyberataków

Analitycy przewidują, że „deklaracja cyberwojny” pozwala przypuszczać, że w nadchodzących dniach Rosja może się spodziewać jeszcze wielu ataków tego typu, niektóre o bezprecedensowej wcześniej skali. Tymczasem wcześniej, jeszcze przed inwazją militarną, ofiarą ataku z sieci stały się oficjalne strony rządu w Kijowie oraz największe banki ukraińskie. Tamten atak prawdopodobnie pochodził od hakerów znajdujących na usługach i w dyspozycji Kremla. To tylko potwierdza, że w tej wojnie poza czołgami będą masowo używane także „wojska cyberprzestrzeni”.

Anonymus od dawna walczy z niesprawiedliwością

Anonymus są znani od dawna. Wcześniej atakowali w sieci grupy znane z rasizmu, w tym na przykład Ku Klux Klan czy ekstremistów z Państwa Islamskiego. Członkowie grupy są powszechnie rozpoznawalni, wyróżniają się bowiem charakterystycznymi symbolami – maskami Guya Fawkesa.

Jedna z głośniejszych akcji z udziałem Anonymusa, miała miejsce w lipcu 2021, kiedy ów kolektyw ostrzegł założyciela Tesli Elona Muska, że ​​planują go wziąć na cel po tym, jak ujawnił, że ma dużą władzę nad rynkami kryptowalut. Grupa hakerów Anonymous została powiązana także z innymi cyberatakami online na całym świecie, których celem było ukaranie rządów za politykę, z którą hakerzy się nie zgadzają. Jeszcze wcześniejsze akcje anonimowych hakerów obejmowały agencje rządowe USA, Izraela, Tunezji, Ugandy i wielu innych państw. Dostawało się także agencjom ochrony praw autorskich, kościołom a także korporacjom takim jak PayPal, MasterCard, Visa oraz Sony.

Źródło: DailyMail

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane