Piątek , 07 Październik 2022

Koniec Internet Explorera to finał całej epoki w internecie

   15.06.2022
Microsoft ogłosił, że 15 czerwca 2022 oficjalnie kończy wspieranie, nawet za pomocą krytycznych łatek bezpieczeństwa, przeglądarki Internet Explorer. To koniec programu, który przez ostatnie 27 lat stał się jednym z symboli internetu w ogóle.
Niegdyś najpopularniejsza przeglądarka internetowa dziś przechodzi na emeryturę. Fot. Pixabay

Internet Explorer to przeglądarka znana przede wszystkim weteranom internetu. Kiedyś, była jedną z najważniejszych, o ile w ogóle nie najważniejszą, a często jedyną przeglądarką na domowym i firmowym komputerze. Potem przez wiele lat i kolejnych wydań Windows, aplikacja ta stawiała czoła rosnącej w siłę konkurencji, aż w końcu przestała się liczyć – trochę na własne życzenie Microsoftu, który poszedł inną drogą niż twórcy większości pozostałych programów tego typu – uszczuplając jej funkcje i nie skupiając się na szybkości działania. Po 27 latach od premiery w 1995, 15 czerwca 2022 Internet Explorer odchodzi na zasłużoną emeryturę.

Brak wsparcia IE od 15 czerwca

Biorąc pod uwagę jak złą prasę miał Internet Explorer od wielu, wielu lat, oraz to, że części użytkowników służył wyłącznie do pobrania innych przeglądarek, dziwią wyniki badań, według których nawet 47% firm i organizacji (badania wykonane dla serwisu Techradar) może jeszcze z niego korzystać – tym dotkliwsza będzie dla nich obecna zmiana. Przeglądarka działa jeszcze w Windows 10 (w wersji 11 była niedostępna od początku), natomiast teraz przestanie otrzymywać jakiekolwiek aktualizacje, a sam Microsoft szykuje łatkę (pojawi się w Windows Update), która usunie IE z systemu a osoby, które zechcą z niego skorzystać przekieruje do przeglądarki Edge.

Tryb Internet Explorer w Edge

Jak się okazuje, Internet Explorer kończy się jako odrębna aplikacja, jednak Microsoft zrobi ukłon w stronę firm i użytkowników, którzy nadal z niego korzystają (a w wielu sytuacjach poczciwy IE ciągle przydaje się do przeglądania starszych stron WWW) i nie zostanie jednak całkowicie skasowany. Będzie rozwijany, ale w „trybie Internet Explorer” wbudowanym w inną, dużo nowocześniejszą i lepiej dopracowaną przeglądarkę Microsoft Edge. Z informacji, które podaje gigant z Redmond wynika, że „tryb IE” będzie obsługiwany co najmniej do 2029 roku, natomiast użytkownicy Windows 8.1 i Windows 7 z rozszerzoną aktualizacją zabezpieczeń będą mogli korzystać z trybu IE do stycznia 2023 roku. By uruchomić tryb IE w przeglądarce Edge, należy wpisać edge://settings/defaultbrowser, włączyć opcję „Zezwalanie na ponowne ładowanie witryn w trybie programu Internet Explorer” i ponownie uruchomić przeglądarkę.

To koniec epoki w Internecie

Choć Internet Explorer, zwłaszcza w ostatnich latach nie należał do przeglądarek lubianych i nie był właściwie rozwijany, a w wielu środowiskach był wręcz krytykowany za błędy, brak dodatków, nadmierne zbieranie danych użytkowników i powolność działania na nowoczesnych stronach internetowych, to jego całkowita kasacja jest ważną datą w historii internetu. Choć młodsi użytkownicy sieci tego nie pamiętają, to właśnie ta aplikacja dla wielu osób była początkiem przygody z Internetem. Po 27 latach kończy się zatem ważny etap w sieci.

Źródło: Microsoft

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane