Sobota , 16 Styczeń 2021

Intel na start CES2021 pokazał nowe procesory dla desktopów i laptopów

Tegoroczne targi CES mają – z powodu pandemii koronawirusa – formę cyfrowych prezentacji. Mimo to, światowi giganci dopisali frekwencją i prezentują bardzo wiele nowości. Wśród wirtualnych wystawców jest amerykański Intel, największy producent procesorów na świecie. Gigant pokazał 11. generację chipów dla najwydajniejszych notebooków i komputerów stacjonarnych.
Intel to nadal największy producent procesorów komputerowych na świecie

Intel, któremu ostatnio po piętach depcze koncern AMD ze swoimi Ryzenami musiał się bardzo postarać by zwrócić na siebie uwagę i odzyskać nadwątlone zaufanie użytkowników. Firma ma spore trudności z przejściem na bardziej zaawansowane i jednocześnie oszczędniejsze procesy technologiczne – tkwiąc nadal w wiekowym już procesie 12 nm (w procesorach desktopowych).

Intel

Rocket Lake -S

Jeszcze w tym kwartale do sklepów trafią desktopowe procesory Rocket Lake-S, które co prawda nadal bazują na 12 nanometrowym procesie produkcji, jednak zostały wzbogacone o rozwiązania z bardziej zaawansowanych jednostek 10-nanometrowych. Intel wyposażył je także nowe układy graficzne z serii Xe oraz obsługę szybkiej magistrali PCIe 4. Finalnie chipy te mogą się poszczycić nawet 2x większą liczbą wykonywanych instrukcji na cykl zegara procesora, co jest sporym osiągnięciem.

Flagowym procesorem nowej generacji będzie układ Core i9 11900K, który został wyposażony w 8 rdzeni i 16 wątków. To dość dziwny krok Intela – zważywszy na to, iż jego poprzednik dysponował 10 rdzeniami i 20 wątkami, jednak wzrost mocy na jednym rdzeniu jest na tyle duży, iż procesory te okazały się w testach syntetycznych nawet lepsze od najszybszych jednostek AMD (Ryzen 9 5900X). Przewaga jest co prawda niewielka i sięga najwyżej kilku %, jednak gigant z Santa Clara wydaje się być z niej bardzo dumny i chwali się nią na slajdach.

Maksymalne taktowanie na jednym rdzeniu jednostki i9 11900K to aż 5,3 GHz i ok. 4,8 GHz w sytuacji, gdy wszystkie rdzenie działają z maksymalną szybkością. Procesory te do sklepów trafią pod koniec marca.

Intel

Specyfikacja flagowego procesora i9 11900K

Tiger Lake-H

To z kolei nowa linia procesorów stworzonych z myślą o najwydajniejszych laptopach – zarówno gamingowych, jak i tych przeznaczonych do wymagającej dużej mocy obliczeniowej pracy. Tu Intel chwali się przede wszystkim obniżeniem poboru mocy (TDP) z 45 W w poprzedniej generacji, do 35 W w obecnej, co przy laptopach może znacznie wpłynąć na wydłużenie czasu ich pracy na jednym cyklu ładowania akumulatora.

Same chipy mają być wykonane w nowszym niż desktopy procesie technologicznym 10 nm, mimo to, żaden układ nie będzie posiadać więcej niż 4 rdzeni i 8 wątków (pod tym względam AMD wypada lepiej). W nowych procesorach zagoszczą za to grafiki z serii Xe, co podniesie ich wydajność względem poprzedniej generacji (UHD 630) nawet o 100%. Procesory Intela 11. generacji obsłużą też Thunderbolta 4, PCIe 4 oraz Wi-Fi 6. Ogólny wzrost wydajności względem poprzedniej generacji ma wynieść nawet 15%.

Źródło: CES2021, Intel

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane