Zabezpieczenie wrażliwych danych znajdujÄ…cych siÄ™ na komputerze to najlepszy sposób na unikniÄ™cie przykrych konsekwencji, jakie mogÄ… wystÄ…pić, gdy sprzÄ™t zostanie nam skradziony lub gdy hakerzy, lub inne osoby niepowoÅ‚ane uzyskajÄ… do niego dostÄ™p, chociażby przez sieć. A zdarza siÄ™, że jesteÅ›my posiadaczami ważnych dokumentów, od których zależy nasza pozycja w miejscu pracy, relacje z bliskimi, sytuacja finansowa i majÄ…tkowa, interesy naszej firmy itp.
ZresztÄ… dla każdego co innego jest szczególnie ważne i ma realnÄ… wartość. W każdym razie Å›wiadomość, że takie pliki sÄ… dobrze zabezpieczone, może nam dać znacznie wiÄ™kszy osobisty komfort i poczucie bezpieczeÅ„stwa, niż w sytuacji, gdy tych zabezpieczeÅ„ nie ma.
Na szczęście w takich sytuacjach – jak zresztÄ… bardzo czÄ™sto w dzisiejszych czasach – przychodzi nowoczesna technologia. JeÅ›li jesteÅ›my posiadaczami systemu Windows, możemy skorzystać z kilku wbudowanych w sam system metod szyfrowania zarówno pojedynczych plików, jak i nawet caÅ‚ych folderów lub dysków. Co kluczowe, nie trzeba mieć żadnej wiedzy programistycznej, by z tych udogodnieÅ„ skorzystać. Wszystko możemy ustawić samodzielnie, wystarczy, że posiadamy system w wersji Pro lub Enterprise.
Jak zaszyfrować plik z poziomu Windows?
Najprostszą metodą szyfrowania jest użycie sposobu dostępnego w wybranych najnowszych wersjach systemu Windows (w tym Windows 7 Ultimate oraz Enterprise, 10 Pro oraz Enterprise, a także 11 Pro, Enterprise i Education). Polega on na zaszyfrowaniu konkretnego pliku lub folderu z poziomu Eksploratora, czyli po prostu w oknie systemu. By zabezpieczyć wybrany plik lub folder:
- klikamy prawym przyciskiem myszy plik, który chcemy zaszyfrować,
- wybieramy Właściwości, a następnie Zaawansowane,
- zaznaczamy opcję Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane i zatwierdzamy OK (by zamknąć okno Atrybuty zaawansowane),
- po zamknięciu okna klikamy Zastosuj oraz jeszcze raz OK.
W czasie procesu zostaniemy zwykle poproszeni o ustanowienie klucza zabezpieczeÅ„, czyli hasÅ‚a do odblokowania zaszyfrowanej zawartoÅ›ci. Zaszyfrowany plik możemy jednak udostÄ™pnić wybranym osobom. By to zrobić, trzeba wrócić do okna Atrybuty zaawansowane, wybrać SzczegóÅ‚y, a nastÄ™pnie dodać tych użytkowników z listy, którzy majÄ… uzyskać dostÄ™p do tego pliku.
Jak zaszyfrować cały dysk z danymi?
Zamiast szyfrować każdy plik osobno, można od razu zabezpieczyć caÅ‚y dysk komputera wraz z jego zawartoÅ›ciÄ…. Najlepiej zrobić to z pomocÄ… wbudowanej w Windows (te same wersje systemu co w przypadku szyfrowania pojedynczych plików) funkcji BitLocker. Z użyciem BitLockera możemy zresztÄ… zabezpieczyć także partycje, jak również dyski zewnÄ™trzne (za pomocÄ… BitLocker To Go), chociażby klucze flash USB. CaÅ‚a procedura wyglÄ…da nastÄ™pujÄ…co:
- otwieramy folder Mój komputer w Windows 10 lub Ten komputer w Windows 11,
- nastÄ™pnie najeżdżamy na dysk, który chcemy zaszyfrować, klikamy go prawym przyciskiem myszy i z listy, która siÄ™ wówczas otworzy wybieramy pozycjÄ™ Włącz funkcjÄ™ BitLocker (jeÅ›li nie bÄ™dzie jej na liÅ›cie, to znaczy, że nasza wersja systemu jest nieobsÅ‚ugiwana),
- w nastÄ™pnym kroku należy wskazać metodÄ™ odblokowywania dysku – najprostsze bÄ™dzie ustanowienie hasÅ‚a,
- później należy wybrać lokalizacjÄ™ klucza odzyskiwania, możemy to zrobić w chmurze (konto Microsoft), jako plik lub po prostu wydrukować, to ważna część operacji, jeÅ›li bowiem zapomnimy hasÅ‚a, a taki klucz odzyskiwania zgubimy, nie dostaniemy siÄ™ już do wÅ‚asnych plików,
- w kolejnym kroku system poprosi nas o wybór opcji – czy chcemy zaszyfrować caÅ‚y dysk, czy jedynie obecnie zajÄ™te miejsce, wybór drugiej opcji spowoduje, że proces szyfrowania bÄ™dzie trwać krócej,
- wskazujemy jeszcze tryb szyfrowania – Nowy najlepiej sprawdzi siÄ™ dla dysków twardych, które już sÄ… w komputerze, z kolei Tryb ZgodnoÅ›ci jest optymalny dla dysków przenoÅ›nych, które możemy chcieć później podłączyć do komputera z innÄ… wersjÄ… Windows.
- na koniec klikamy Dalej, a następnie Rozpocznij szyfrowanie.
Proces szyfrowania dysku, w zależnoÅ›ci od tego, jaki jest jego rozmiar i jak wiele plików siÄ™ na nim znajduje, może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. W tym czasie powinniÅ›my zostawić komputer w spokoju i pod żadnym pozorem nie przerywać procedury. To ważne, gdyż np. przerwa w zasilaniu lub przedwczesne wyłączenie komputera może siÄ™ skoÅ„czyć skasowaniem plików.
Szyfrowanie dokumentów z pakietu Office
Nawet jeÅ›li nasz system Windows nie obsÅ‚uguje zaawansowanego szyfrowania plików, podobnÄ… i równie przydatnÄ… opcjÄ™ majÄ… wbudowanÄ… pakiety biurowe np. Office w aplikacjach Word, Excel oraz PowerPoint. JeÅ›li mamy – dajmy na to – jakiÅ› ważny dokument tekstowy sporzÄ…dzony w Wordzie i nie chcemy, by ktokolwiek niepowoÅ‚any mógÅ‚ go przeczytać, możemy go zabezpieczyć hasÅ‚em.
W tym celu klikamy menu Plik w otwartym dokumencie, najeżdżamy na pozycjÄ™ ChroÅ„ dokument i z listy, która siÄ™ otworzy, wybieramy pozycjÄ™ Szyfruj przy użyciu hasÅ‚a. SÄ… tam zresztÄ… dostÄ™pne inne przydatne opcje, chociażby ograniczenie edycji przez osoby trzecie lub zamkniÄ™cie dokumentu przed jakÄ…kolwiek edycjÄ….
W przypadku Excela zamiast pozycji Chroń dokument wyświetli się opcja Ochrona skoroszytu, a w PowerPoincie Ochrona prezentacji. Na końcu operacji z listy wskazujemy hasło i zatwierdzamy. Dokumenty będą zabezpieczone.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE