Niedziela , 29 Styczeń 2023

Przydatne funkcje Instagrama, o których warto wiedzieć

   11.07.2022
Instagram to serwis społecznościowy, który obecnie przeżywa swój ogromny rozkwit, jednak wielu analityków wróży mu jeszcze bardziej świetlaną przyszłość. Błyskawicznie zdobywa nowych użytkowników, dla wielu z nich stał się wręcz podstawowym miejscem aktywności w sieci. Osobom, które dopiero założyły w nim konta może być jednak trudno połapać się w jego licznych (poza prostym udostępnianiem zdjęć i filmów) funkcjach, dlatego przygotowaliśmy poradnik z kilkoma najciekawszymi sztuczkami.
Triki na Instagrama, które pomogą w prowadzeniu konta

Instagram zadebiutował już ok. 12 lat temu, ale to właśnie dziś bije rekordy popularności. Zwłaszcza wśród użytkowników smartfonów – tam aplikacja pozwalająca na korzystanie z serwisu jest w absolutnym światowym topie. Atutem jest tu przede wszystkim łatwość z jaką można z jego pomocą dotrzeć do innych ludzi – głównie poprzez udostępnianie własnych zdjęć i krótkich filmików, które dzięki polubieniom mogą dotrzeć do bardzo szerokiego audytorium.

Żyjemy w kulturze obrazkowej, w czasach w których na ludzką wyobraźnię i emocje najbardziej oddziałuje to, co można zobaczyć, stąd Instagram powoli wypiera „tradycyjne” serwisy internetowe oparte na słowie pisanym i dogłębnej, lecz dla wielu nudnej analizie. Można oczywiście kwestionować taki kierunek zmian cywilizacyjnych, ale jest to fakt, z którym nie da się dyskutować. Lepiej po prostu wiedzieć jak jest i „z czym to się je”.

Wiele osób zakłada konta na Instagramie z myślą o tym, by poznać serwis, który tak dynamicznie się rozwija, spotkać tam znajomych lub po prostu publikować własne treści, ale na dłuższą metę nie mogą się do niego przekonać. By w miarę szybko zorientować w tym, co ten prawdziwy konglomerat – bo nie jest to tylko pojedyncza funkcja – oferuje prócz podstaw, przygotowaliśmy wybór naszym zdaniem najciekawszych trików i funkcji, dzięki którym łatwo ulepszymy własny profil. A warto pamiętać, że Instagram to dziś nie tylko sposób komunikacji z bliskimi, to także świetne narzędzie biznesowe, za pomocą którego można skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów.

Wydaje ci się, że twoje konto na Instagramie odbiega od tego, czym mogą się pochwalić inni, albo ciągle masz wrażenie, że coś cię tam omija, poznaj triki, które to zmienią.

Sztuczki na Instagrama, które pomogą ulepszyć własne konto

Instagram

Poprawa popularności konta na Instagramie nie musi być trudna

Powiadomienia o publikacji treści przez wybranych użytkowników

Zawsze warto podpatrywać co publikują ci najlepsi i najbardziej popularni. Pozwoli to na bieżąco orientować się w tym, jakie tematy są najbardziej nośne, a ponadto, dzięki powiadomieniu nie przegapimy wpisów i publikacji ulubionych autorów. Co ważne Instagram pozwala na dokładną selekcję treści, o których powiadomienia będziemy otrzymywali. Możemy wskazać czy chcemy dostawać alerty o postach, relacjach, transmisjach na żywo, a jeśli zechcemy, nawet o wszystkim tym razem. Przyda się to zwłaszcza, jeśli obserwujemy dużo osób.

Jak uruchomić powiadomienia? Wystarczy wejść na profil użytkownika którego publikacji nie chcemy przegapić, następnie klikamy w ikonę dzwonka w prawym górnym rogu. W kolejnym kroku, z listy która się pojawi wybieramy te opcje, które nas interesują (jeśli nie chcemy przegapić niczego, wybieramy wszystko) i gotowe.

Ukrywanie własnych relacji przed wybranymi użytkownikami

Instagram udostępnia dwa rodzaje kont: publiczne i prywatne. W kontach publicznych, treści, które opublikujemy, mogą zobaczyć wszyscy użytkownicy serwisu, nawet bez naszego pozwolenia. Jeśli natomiast konto określimy jako prywatne, to co tam zamieścimy zobaczą jedynie te osoby, którym wcześniej pozwolimy nas obserwować.

W sytuacji gdy nie chcemy by naszą relację zobaczyły jakieś wybrane, konkretne osoby, możemy je wykluczyć w osobnym ustawieniu. By to zrobić trzeba najpierw wejść na własny profil, następnie kliknąć w ikonkę z trzema paskami (prawy, górny róg), co otworzy menu. W następnym kroku wybieramy z listy, jaka się wówczas pojawi pozycję Ustawienia, a później Prywatność. Tam z kolei przechodzimy do opcji Relacja, gdzie znajduje się cały szereg możliwości: możemy bowiem ukryć relację przed wybranymi osobami, stworzyć odrębną listę bliskich znajomych, wskazać też kto będzie miał prawo odpowiadać na nasze wiadomości.

Udostępnianie postów innych we własnej relacji

Ciekawym sposobem na to, by zwrócić uwagę innych użytkowników na nasz profil, jest udostępnianie ich postów we własnych relacjach. Materiały które wydały się nam ciekawe i warte szerszego polecenia możemy bowiem bez problemu załączać do własnej twórczości. To bardzo przydatna opcja, pozwala bowiem wykorzystać potencjał drzemiący w materiałach innych osób, zwłaszcza jeśli sami nie mamy na początku zbyt wielu pomysłów.

By dołączyć czyjś post do naszej osobistej relacji należy wejść na ten post, następnie kliknąć ikonkę przedstawiającą papierowy samolocik (znajduje się pod zdjęciem, z lewej strony) a z listy, która się wówczas pojawi wybrać opcję Udostępnij w swojej relacji. Tam otrzymamy jeszcze możliwość dodatkowej edycji i dopasowania całości do naszych preferencji, następnie zatwierdzamy i publikujemy.

Stosowanie hasztagów

Jeśli chcemy, by nasze treści docierały do większego grona osób, zanim jeszcze zbudujemy pokaźne grono obserwujących, warto pod każdym postem umieszczać listę hasztagów (najlepiej co najmniej kilka), czyli swoistych znaczników, słów z # opisujących tematykę naszej publikacji.

System podpina wówczas taki post pod konkretną tematykę, co ułatwia znalezienie go przez osoby które nas nie obserwują, ale poszukujące informacji w danym obszarze. Na przykład jeśli publikujemy zdjęcie z restauracji, można dodać hasztagi typu #dobrakolacja, #obiad, #jedzenie, a wtedy ci, którzy szukają podobnych rzeczy łatwiej się na nasz wpis natkną.

Warto jednak pamiętać, że czasami na niektóre hasztagi trzeba bardzo uważać. Część z nich Instagram (często, poza wulgarnymi lub obscenicznymi, z powodów znanych tylko sobie) blokuje lub ogranicza. Przez dłuższy czas używanie niewinnego z pozoru hasztaga #books mogło prowadzić do ograniczenia zasięgów konta, co powodowało, że często nawet nie wiedząc o tym stawaliśmy się mniej widoczni dla innych.

Jak sprawdzić czy dany hasztag nie jest zbanowany przez Instagrama?  Wystarczy wpisać go w wyszukiwarkę serwisu. Jeśli jest – nie będziemy mogli zobaczyć wyników, a na górze ekranu wyświetli się komunikat, że treści z nim związane zostały ukryte.

Warto też wiedzieć, że najlepszy efekt niekoniecznie zapewnią nam te najpopularniejsze hasztagi. Instagram może bowiem ograniczać ich popularność by rozładować ruch.

Usuwanie siebie z oznaczeń w postach innych

Zdarzają się takie sytuacje, kiedy ktoś znajomy zrobi sobie z nami zdjęcie, a następnie publikuje je beztrosko na Instagramie, z odnośnikiem do naszego profilu. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że nie zawsze wychodzimy na takich fotach idealnie, a czasem zwyczajnie nie chcemy by nas w tej sytuacji oglądali inni i to jeszcze z dodanym odnośnikiem do naszego konta. Na szczęście Instagram pozwala usunąć z takiej cudzej relacji odnośnik do nas. By to zrobić należy dotknąć zdjęcia lub filmu, którego sprawa dotyczy, dotknąć własną nazwę użytkownika, a następnie wybrać opcję Usuń mnie z postu.

Przy okazji warto wspomnieć, że w ustawieniach prywatności konta można określić, kto może nas oznaczać w swoich postach.

Tomasz Sławiński

 

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane