Wtorek , 14 Maj 2024

Modem, router i access point. Czym się różnią?

   26.03.2024
Nazwy sprzętów służących do obsługi internetu potrafią być mylące, zwłaszcza że poszczególne urządzenia wyglądają dość podobnie. Mniej zorientowanym użytkownikom ich odróżnienie może sprawiać kłopot, tymczasem trudno bez tego ustawić dobrze funkcjonującą sieć domową lub firmową. W tym tekście wytłumaczymy, czym różnią się między sobą routery, access pointy i modemy, oraz jakie są ich najważniejsze zadania.
Na czym polegają podstawowe różnice pomiędzy podstawowymi urządzeniami sieciowymi? Fot. Unsplash

Źródłem internetu w domu jest zwykle zewnętrzny dostawca, który poprzez istniejącą infrastrukturę telefoniczną, lub własny światłowód dostarcza do naszego domu sygnał (najczęściej płatnej) usługi. System ten działa tak, że samo podpięcie kabla z internetem do komputera, prosto z gniazdka telefonicznego lub światłowodu jest niemożliwe (także z powodu niekompatybilnych złącz i kabli). Potrzebne jest pierwsze urządzenie, które przetworzy sygnał (modulacja, demodulacja) na język zrozumiały dla innych urządzeń korzystających z sieci. Tym urządzeniem jest właśnie modem.

Czym jest modem?

Jak wspomniałem, to pierwsze urządzenie sieciowe w domu, podłączane bezpośrednio do kabla z internetem. Przeprowadza modulację oraz demodulację sygnału (stąd nazwa „mo-dem”) w taki sposób, by z siecią mogły się komunikować komputery i inne urządzenia elektroniczne obsługujące lub wymagające dostępu do internetu.

Modemy są zwykle dostarczane przez usługodawców internetowych – firmy telekomunikacyjne lub sieci kablowe. Krótko mówiąc, bez modemu w ogóle nie skorzystamy z internetu.

Współczesne modemy łączą się z internetem najczęściej za pomocą światłowodu lub innych rodzajów okablowania, można też spotkać modemy bezprzewodowe — komórkowe i Wi-Fi, które sygnał wychwytują z sieci bezprzewodowych (np. modemy 4 i 5G zainstalowane w smartfonach).

Modem UPC

Typowy modem internetowy dostarczany przez sieci kablowe

Czym zatem jest router?

Router, choć może wyglądać podobnie do modemu, pełni zupełnie inne funkcje. Nie moduluje sieci, a tylko rozdziela ją na różne częstotliwości i pasma. Zadaniem routera jest też np. przydzielenie adresu IP wszystkim lokalnym użytkownikom sieci.

Dzięki routerowi jesteśmy w stanie podłączyć do internetu kilka różnych urządzeń na raz – tym samym zbudować własną sieć lokalną, do której mogą być podłączone zarówno komputery domowe, telewizory, jak i smartfony czy wszelkie inne, cyfrowe sprzęty.

Współczesne routery to bardzo zaawansowane urządzenia, które nie tylko „rozdzielają” sieć, ale też potrafią kontrolować i optymalizować działanie internetu. Te wydajniejsze są w stanie sprawnie obsługiwać bardzo wiele jednocześnie podłączonych urządzeń, automatycznie dobierać najodpowiedniejsze do ich pracy pasma, tak by każde połączenie było, jak najbardziej stabilne.

Routery Wi-Fi pracują w różnych standardach, przy czym zwykle te o większych możliwościach są kompatybilne wstecz, czyli obsługują też starsze sieci. Dziś najpopularniejsze są sieci Wi-Fi 5 (z transmisją danych do ok. 1 Gb/s), zaprezentowana w 2012 roku, oraz szybko wkraczająca na rynek Wi-Fi 6 (pokazana w 2017), która w teorii jest w stanie obsłużyć transfery przekraczające 10 Gb/s.

Oczywiście nie każdy router z tych klas jest w stanie pracować z maksymalnymi teoretycznymi przepustowościami. To zwykle zależy od z modelu i ceny sprzętu – te droższe są najczęściej szybsze i wyposażone w szereg funkcji dodatkowych – chociażby gniazdo USB do podłączenia dysku, który następnie będzie widziany przez wszystkie urządzenia w sieci domowej.

Router internetowy

Router z Wi-Fi 6 obsługujący transmisję danych z prędkością do 5400 Mb/s. Cena ok. 600 zł

Dlaczego łatwo pomylić router z modemem?

Ponieważ modemy zwykle mają już wbudowane podstawowe funkcje routera. Zwłaszcza te modemy, które są dostarczane przez firmy świadczące usługę internetową. Prawie zawsze mają one wbudowane kilka gniazd LAN (co świadczy o zdolności rozdzielania sygnału), a także są w stanie transmitować sygnał Wi-Fi. Jest jednak małe „ale”: urządzenia takie mają zwykle bardzo słabe parametry użytkowe, co skłania bardziej doświadczonych administratorów do zakupu profesjonalnych routerów, które pozwolą domowej sieci rozwinąć skrzydła.

Co ważne – często zdarza się, że router Wi-Fi wbudowany w modem dostarczony przez np. sieć kablową, nie jest w stanie obsłużyć pełnej prędkości posiadanego internetu. Po kablu otrzymujemy (i płacimy za to) np. 1 Gb/s, a wbudowany router obsługuje transmisję bezprzewodową wyłącznie do 480 Mb/s. Wówczas pełną szybkość sieci uzyskamy wyłącznie przy połączeniu kablowym (ale też nie ze wszystkich gniazd – najczęściej tylko z jednego, specjalnie oznaczonego), co nie zawsze jest możliwe – gdyż zdarza się, że komputer nie znajduje się na tyle blisko, by można go było łatwo i wygodnie podłączyć kablem sieciowym.

Wbudowane routery zwykle nie mają też zaawansowanych funkcji kontroli i wzmacniania sieci, często są dostarczane w ogóle bez anten, co sprawia, że oferują bardzo słaby zasięg, nie radzą też sobie dobrze z obsługą kilku wymagających urządzeń na raz, sieć jest niestabilna, w efekcie często się zawiesza.

Jakie funkcje pełni Access Point?

Access Point to kolejny rodzaj urządzenia sieciowego. Zawsze posiada dwa interfejsy bezprzewodowy Wi-Fi i kablowy. Kablowym łączymy go z routerem (można też bezpośrednio z modemem, ale nie jest to operacja zalecana), natomiast interfejs bezprzewodowy służy do komunikacji z innymi urządzeniami, które mogą być włączane do sieci. Niektóre routery można zaprogramować tak, by pełniły funkcję access Pointa.

Acces Point

Access Point — transmisja danych do 1200 Mb/s. Cena ok. 500 zł

Do czego zatem służą Access Pointy? Są swoistymi dystrybutorami sieci. Można ich użyć do tworzenia sieci lokalnych o dużych rozmiarach – na przykład w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych lub biurowych. Dzięki nim można stosunkowo łatwo połączyć więcej urządzeń w spójną sieć, bez jednoczesnego rozbudowywania sieci kablowej między poszczególnymi jej elementami. Access Point może też pełnić funkcję repeatera, a dzięki temu będzie można wyraźnie poprawić zasięg sieci.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane