Lepiej zapobiegać wypadkom, niż usuwać ich skutki
Choć może siÄ™ to wydawać oczywiste, to czÄ™sto o tym zapominamy: jedzenie i picie trzymamy z dala od notebooka. Gdy korzystamy z laptopa, kubek trzymamy w odlegÅ‚oÅ›ci przynajmniej 50 cm, wówczas, nawet gdy przez przypadek ktoÅ›, lub my sami go przewrócimy, zanim pÅ‚yn dotrze do urzÄ…dzenia, zdążymy je podnieść i tym samym unikniemy zalania. JeÅ›li już musimy jeść w pobliżu komputera, trzeba na wszelki wypadek zamknąć jego pokrywÄ™. Można też dla pewnoÅ›ci na czas konsumpcji przykryć klawiaturÄ™ kawaÅ‚kiem specjalnej pianki – zaabsorbuje ona pÅ‚yn w momencie „wypadku”, co zwiÄ™kszy szanse na uratowanie urzÄ…dzenia.
ZÅ‚ym pomysÅ‚em jest korzystanie z laptopa w miejscu, gdzie bÄ™dzie wystawiony na bezpoÅ›rednie dziaÅ‚anie promieni sÅ‚onecznych. OczywiÅ›cie każdy, kto korzystaÅ‚ z takiego urzÄ…dzenia na zewnÄ…trz, wie, że może to być (zwÅ‚aszcza latem) przyjemne doÅ›wiadczenie, jednak lepiej wybierać miejsca zacienione. Unikniemy w ten sposób przegrzania (a sÅ‚oÅ„ce potrafi rozgrzać plastik do bardzo wysokich temperatur). Trzeba też dobrze przemyÅ›leć miejsca, gdzie siadamy. Znajomy usiadÅ‚ kiedyÅ› z notebookiem w rogu werandy – gdy zaczÄ…Å‚ padać intensywny deszcz, strumieÅ„ wody spadajÄ…cy z jej daszku zawiaÅ‚o wprost na klawiaturÄ™, bezpowrotnie niszczÄ…c urzÄ…dzenie. SpadÅ‚o tam wtedy kilka litrów wody w kilkanaÅ›cie sekund!
Warto też pamiÄ™tać, że jeÅ›li mamy w domu zwierzÄ™ta, notebook i jego kable powinny siÄ™ znajdować poza ich zasiÄ™giem i nie wystawać z póÅ‚ek.
Warto pomyśleć o twardym etui
W sklepach można kupić torby i etui do prawie każdego laptopa. JeÅ›li na serio traktujemy jego bezpieczeÅ„stwo, to o przydatnoÅ›ci takiego pokrowca powinien decydować nie tylko idealny wyglÄ…d, ale sposób, w jaki zostaÅ‚ wykonany. PorzÄ…dnej ochrony (chociażby przed upadkiem) nie zapewni nawet najlepiej siÄ™ prezentujÄ…ce etui miÄ™kkie, dlatego, jeÅ›li już kupujemy, warto wybrać modele wzmocnione, o sztywnej strukturze. JeÅ›li czÄ™sto podróżujemy, dobrym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie też plecak z przegródkÄ… na laptopa, wtedy przy okazji przewieziemy też i inne niezbÄ™dne rzeczy.
Dobre etui chroni nie tylko przed drobnymi upadkami, uderzeniami (np. w trakcie transportu), ale też przed zalaniem.
Trzeba zadbać, by w trakcie użytkowania laptop miał zapewnione odpowiednie warunki
Laptop to urządzenie podatne na uszkodzenia. Nie będzie dobrze pracować na każdej powierzchni i w każdych warunkach. O kilku sprawach w momencie jego użytkowania należy bezwzględnie pamiętać:
- nie korzystamy z urządzenia, jeśli mamy mokre lub bardzo brudne ręce,
- umieszczamy urzÄ…dzenie na oczyszczonej z kurzu, suchej powierzchni,
- usuwamy przeszkody, które w trakcie pracy zakrywajÄ… otwory wentylacyjne,
- nie kładziemy laptopa na kocu z długim włosem (może zakryć otwory wentylacyjne),
- jeśli chcemy trzymać laptopa na kolanach, lepiej użyć sztywnej podkładki,
- w instrukcji laptopa podane sÄ… temperatury, w których może on bezpiecznie pracować, zwykle nie można go używać na mrozie oraz przy dużej wilgoci.
Laptopa należy regularnie czyścić
Przed rozpoczÄ™ciem lub po zakoÅ„czeniu korzystania z laptopa warto poÅ›wiÄ™cić kilka chwil na wyczyszczenie go z kurzu i zanieczyszczeÅ„, co znacznie wydÅ‚uży jego żywotność. JeÅ›li bÄ™dziemy robić to regularnie, nie powstanÄ… trudniejsze do usuniÄ™cia zabrudzenia, z czasem wrastajÄ…ce w szczeliny miÄ™dzy klawiszami i podstawÄ… klawiatury. Takie zabrudzenia po dÅ‚uższym czasie ich ignorowania mogÄ… nawet spowodować awariÄ™ caÅ‚ej klawiatury lub problemy z dziaÅ‚aniem niektórych przycisków.
Podobne zalecenie dotyczy otworów wentylacyjnych – powinniÅ›my sprawdzać, czy nie sÄ… zatkane i regularnie je oczyszczać z kurzu. BÄ™dzie to miaÅ‚o wpÅ‚yw nie tylko na estetykÄ™ urzÄ…dzenia, ale osiÄ…gane przez nie temperatury pracy, jest to wiÄ™c nie tylko kosmetyka, ale dbanie o sprawność urzÄ…dzenia.
Czyszczenia wymaga też ekran – robimy to lekko wilgotnÄ… lub suchÄ…, miÄ™kkÄ… szmatkÄ…. Pilnujemy jednak, by żaden pÅ‚yn nie dostaÅ‚ siÄ™ to otworów urzÄ…dzenia.
Peryferia trzeba podłączać ostrożnie
Peryferia to wszelkiego rodzaju zewnÄ™trzne urzÄ…dzenia, które (zwykle za pomocÄ… gniazd USB) podłączamy do laptopa. Najczęściej sÄ… to dyski pendrive, ale też i inne akcesoria, w tym kable sÅ‚uchawkowe, gÅ‚oÅ›niki, adaptery, oraz oczywiÅ›cie Å‚adowarka.
W zasadzie wszystkie z tych elementów wyposażono w konkretny typ złącz, dziÄ™ki którym pasujÄ… one jedynie do odpowiedniego gniazda, co uniemożliwia błędne podpiÄ™cie. Przed podłączeniem akcesorium do odpowiedniego portu należy jednak zawsze zwrócić uwagÄ™ na ksztaÅ‚t i rozmiar złącza posiadanego elementu po to, by uniknąć siÅ‚owania siÄ™ z gniazdem i jego ewentualnego uszkodzenia.
Nie zostawiamy laptopa w samochodzie
Chodzi tu nie tylko o to, że może siÄ™ on stać celem ataku zÅ‚odzieja, który dostrzeże urzÄ…dzanie przez szybÄ™ w aucie. Notebook w samochodzie może ulec uszkodzeniu – zwÅ‚aszcza gdy na zewnÄ…trz pogoda jest sÅ‚oneczna. Znacznie wzrasta wówczas temperatura w kabinie, czasem może osiÄ…gnąć kilkadziesiÄ…t stopni Celsjusza, co niesie ryzyko nadwyrężenia poszczególnych podzespoÅ‚ów. Nawet zimÄ… jest to zagrożeniem, gdyż wówczas dochodzi jeszcze duża różnica temperatur – w sÅ‚oÅ„cu mogÄ… być bardzo wysokie, a w cieniu spadać poniżej zera.
Laptopa trzeba co jakiś czas wyłączać
Wielu użytkowników użytkuje swoje notebooki w ten sposób, iż nigdy ich de facto nie wyłącza. Gdy koÅ„czymy pracÄ™, po prostu zamykamy pokrywÄ™ i zostawiamy urzÄ…dzenie w spokoju (zwykle włącza siÄ™ wtedy tryb uÅ›pienia). To na krótkÄ… metÄ™ dobre rozwiÄ…zanie, gdyż pozwala szybko wrócić do pracy, jednak co kilka dni warto dokonać peÅ‚nego zamkniÄ™cia.
Takie działanie pozwoli w pełni zresetować pamięć, wewnętrzne ustawienia i podzespoły, dzięki czemu po takim zabiegu laptop przez następne kilka dni będzie pracować zauważalnie żwawiej.
Laptop to nie mebel
Z laptopem trzeba siÄ™ obchodzić bardzo ostrożnie. Nie jest to mebel czy póÅ‚ka, dlatego nie stawiamy na nim żadnych innych przedmiotów. Z pewnoÅ›ciÄ… nie jest to dobra podstawka pod kubek herbatÄ…. Nie stawiamy też na nim żadnych ciężkich przedmiotów, nawet jeÅ›li jest zamkniÄ™ty. Warto mieć Å›wiadomość, że górna klapa laptopa jest zwykle bardzo delikatna i wrażliwa na wszelkie ugiÄ™cia. JeÅ›li postawimy na niej jakieÅ› ciężki element, może dojść do wygiÄ™cia i w konsekwencji uszkodzenia ekranu.
Z tego samego powodu, jeżeli chcemy laptopa przenieść, to nie Å‚apiemy go za górnÄ… klapÄ™. Najlepiej chwycić go oburÄ…cz po obu stronach podstawy, można też podeprzeć go jednÄ… rÄ™kÄ… z doÅ‚u (na Å›rodku) a drugÄ… z boku. ZÅ‚ym rozwiÄ…zaniem bÄ™dzie też chwytanie go z jednej strony, nawet jeÅ›li jest w pozycji zamkniÄ™tej (z opuszczonÄ… klapÄ…).
Laptopa przenosimy z miejsca na miejsce, tylko wówczas, gdy jego klapa jest zamkniÄ™ta. Powód jest prosty, jeżeli spadnie na ziemiÄ™ przy otwartej pokrywie, ryzyko uszkodzenia jest znacznie wiÄ™ksze niż wtedy, gdy jest ona zamkniÄ™ta.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE