Piątek , 19 Kwiecień 2024

Jak bezpiecznie korzystać z Facebooka? Doradzamy

   10.07.2023
Facebook jest najpopularniejszym serwisem społecznościowym na świecie, w Polsce, co wynika z najnowszych badań, jego przewaga nad konkurentami jest nawet większa niż średnio w Europie. To z jednej strony zaleta, gdyż spotkamy tam większość znajomych, z drugiej jednak wada – ponieważ przyciąga to hakerów i cyberprzestępców, którzy wykorzystują także i tę platformę do naciągania ludzi. Co zrobić, by korzystając z Facebooka pozostać bezpiecznym? Oto 7 zapewniających to zasad.
7 zasad, które pozwolą korzystać z Facebooka bezpiecznie. Fot. Unsplash

Serwisy bÄ™dÄ…ce platformÄ… wymiany informacji i poglÄ…dów sÄ… bez wÄ…tpienia najliczniej odwiedzanym obecnie miejscem w sieci. ZaglÄ…damy tam częściej niż na klasyczne strony internetowe i jest to w peÅ‚ni zrozumiaÅ‚e, mamy przecież dziÄ™ki nim staÅ‚y kontakt z rodzinÄ… i przyjacióÅ‚mi. Ta masowość – zwÅ‚aszcza Facebooka, na którym wiele osób publikuje przeróżne informacje na swój temat, ma jednak poważnÄ… wadÄ™: Å‚atwo tam stać siÄ™ ofiarÄ… oszustów, którzy podszywajÄ…c siÄ™ pod naszych znajomych lub nawet publiczne instytucje mogÄ… nas wprowadzić w bÅ‚Ä…d, a w najgorszym wypadku poważnie zaszkodzić. W tym poradniku przygotowaliÅ›my 7 punktów, które sprawiÄ…, że wchodzÄ…c i przebywajÄ…c na Facebooku, bÄ™dziemy bezpieczni.

7 rzeczy, które sprawiÄ…, że bÄ™dziemy bezpieczni na Facebooku

Po pierwsze: dobre hasło

To, że mocne hasÅ‚o jest ważne, wszyscy powtarzajÄ… jak mantrÄ™, a i tak wiÄ™kszość użytkowników nie przykÅ‚ada do tego należytej wagi. To ogromny bÅ‚Ä…d – proste, powtarzalne hasÅ‚o to zaproszenie do zÅ‚amania go i przejÄ™cia naszego profilu. Tymczasem niektóre profile aż uginajÄ… siÄ™ od wrażliwych informacji, prywatnych zdjęć, treÅ›ci, które przechwycone przez przestÄ™pców stanowiÄ… poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeÅ„stwa. Jak tworzyć bezpieczne hasÅ‚a wyjaÅ›niamy w tym artykule.

Po drugie: uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Facebook umożliwia bezpieczne logowanie z użyciem dwufazowego uwierzytelniania. Polega to na tym, że po wpisaniu hasÅ‚a, caÅ‚Ä… operacjÄ™ trzeba jeszcze potwierdzić – np. kodem, który otrzymamy SMS-em na telefon, kluczem zabezpieczeÅ„ w osobnej aplikacji na smartfonie. Sposobów jest tu kilka i każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Może siÄ™ to wydawać uciążliwe, ale w praktyce takie nie jest i co najważniejsze, zapewnia niemal 100% bezpieczeÅ„stwa. Szanse na to, że haker przechwyci w tym samym czasie dane naszego logowania oraz smartfon (i jeszcze go odblokuje, by wpisać kod) sÄ… bowiem minimalne.

Po trzecie: prywatność to klucz

Wiele osób, nawet na prywatnych, a nie firmowych kontach podaje publicznie swój numer telefonu, a potem dziwi siÄ™, że nie może siÄ™ opÄ™dzić od spamu. Jeszcze gorsze jest podawanie adresu. Najpierw chwalimy siÄ™ zdjÄ™ciami z luksusowo urzÄ…dzonego domu lub mieszkania, a potem podajemy jeszcze dokÅ‚adny adres. To jak zaproszenie dla zÅ‚odzieja poprzedzone szczegóÅ‚owÄ… inwentaryzacjÄ…! Pod żadnym pozorem nie wolno tak robić.

Zasadniczo w ogóle nie powinniÅ›my publicznie udostÄ™pniać nawet aktualizacji wÅ‚asnych statusów. Po co obce osoby, spoza listy kontaktów majÄ… wiedzieć co siÄ™ u nas dzieje, jakie mamy poglÄ…dy, co myÅ›limy i robimy? Nic dobrego z tego nie wyniknie. Chyba że prowadzimy profil wÅ‚aÅ›nie w celu propagowania wÅ‚asnych umiejÄ™tnoÅ›ci – np. chwalÄ…c siÄ™ tym, że potrafimy gotować. Nasze prywatne sprawy zachowajmy dla siebie i najbliższych.

Jeszcze gorszym pomysłem jest przekazywanie osobom trzecim naszego hasła do serwisu.

Po czwarte: prywatne rozmowy lepiej prowadzić w komunikatorze

Na Facebooku czÄ™sto dyskusja wywiÄ…zuje siÄ™ w komentarzach, zaczyna siÄ™ niewinnie, a później wymieniane sÄ… osobiste informacje. To bÅ‚Ä…d. JeÅ›li chcemy z kimÅ› porozmawiać prywatnie, lepiej skorzystać z Messengera lub w ogóle innego komunikatora. Trzeba pamiÄ™tać, że jeÅ›li nasz profil jest otwarty, wszyscy mogÄ… zobaczyć te rozmowy. PrzestÄ™pcy wyspecjalizowani w naciÄ…ganiu użytkowników Facebooka wrÄ™cz przeczesujÄ… serwis w poszukiwaniu podobnych informacji, które mogÄ… wykorzystać (np. do podszycia siÄ™ pod innÄ… osobÄ™).

Po piÄ…te: nie akceptujemy zaproszeÅ„ od osób, których nie znamy

ByÅ‚y czasy, w których atrakcyjność danej osoby mierzono liczbÄ… kontaktów na Facebooku. Obecnie dane te można ukryć i bardzo dobrze – dziÄ™ki temu potencjalny oszust nie wie, czy Å‚atwo bÄ™dzie nas zwieść (im wiÄ™cej, tym Å‚atwiej, nikt przecież nie zna dobrze np. 2000 osób).

WracajÄ…c do zaproszeÅ„ – jeÅ›li o przyjÄ™cie do grona znajomych prosi nas ktoÅ›, kogo nie znamy i nie kojarzymy, powinno nas to trochÄ™ zdziwić (chyba że prowadzimy profil publiczny). Jeszcze wiÄ™ksze prawdopodobieÅ„stwo oszustwa wystÄ™puje wtedy, gdy dostajemy zaproszenie od osoby, którÄ… już mamy w gronie znajomych. Zwykle takie osoby tÅ‚umaczÄ… „straciÅ‚em dostÄ™p do poprzedniego konta”, sprawdźmy to u źródÅ‚a, zanim zaakceptujemy zaproszenie, gdyż jest to powszechnie stosowana przez oszustów metoda „wejÅ›cia” na nasze konto w celu zebrania informacji.

Po szóste: zastanów siÄ™ przed publikacjÄ… statusu lub komentarza

JednÄ… z najwiÄ™kszych zalet Facebooka jest szybkość rozprzestrzeniania siÄ™ informacji. Podobnie jak w innych serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych w dzisiejszych czasach nowoÅ›ci i ciekawostki znajdziemy tam szybciej niż w tradycyjnych mediach, zwÅ‚aszcza telewizji. Owa szybkość i wszechdostÄ™pność może być też źródÅ‚em problemów:

  • wyjeżdżamy na ferie zimowe, ogÅ‚aszamy to publicznie, a potencjalny zÅ‚odziej wie, że dom zostaÅ‚ pusty,
  • zamieszczamy wulgarne, kÄ…Å›liwe komentarze pod artykuÅ‚ami i wpisami innych, budujemy sobie w ten sposób nie najlepszÄ… reputacjÄ™, a pamiÄ™tajmy, że na Facebooku „wszyscy wszystko widzÄ…”,
  • chwalimy siÄ™ np. tym, że jesteÅ›my na zakupach w markecie, a w pracy powiedzieliÅ›my szefowi, że z gorÄ…czkÄ… 39 stopni leżymy w Å‚óżku…

Po siódme: zgÅ‚aszamy treÅ›ci, które wydajÄ… siÄ™ nam podejrzane

JeÅ›li trafimy na wpis lub profil, który naszym zdaniem zawiera treÅ›ci nieodpowiednie lub podejrzane, warto zgÅ‚aszać to administracji serwisu. Być może uchroni to innych przed atakami ze strony hakerów lub oszustów. W ten sam sposób zadziaÅ‚a to później i na nas samych, być może nie staniemy siÄ™ ofiarÄ… przestÄ™pstwa, gdyż inny, czujny użytkownik w porÄ™ zgÅ‚osiÅ‚ zauważone zagrożenie.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane