Czwartek , 25 Kwiecień 2024

Dyski SSD SATA, M.2 SATA oraz M.2 NVMe. Czym się różnią i które są najlepsze?

   20.03.2023
W ciągu kilku ostatnich lat na rynku dysków komputerowych nastąpiła ogromna zmiana. Tradycyjne talerzowe dyski HDD zostały prawie w całości wyparte przez bardziej zaawansowane i szybsze urządzenia półprzewodnikowe. Technika jednak nie stoi w miejscu i coraz częściej powiadają się nowe wersje i modele dysków półprzewodnikowych, które są znacznie szybsze od tych poprzedniej generacji. Jak się połapać w rodzajach i oznaczeniach nowych dysków wyjaśniamy w tym artykule.
Klasyczny dysk SSD 2,5 cala to obecnie tylko jedno z kilku rozwiązań. Fot. Unsplash

W dzisiejszych czasach wÅ‚aÅ›ciwie chyba każdy już wie, że „stare” dyski twarde typu HDD sÄ… wolniejsze i mniej wydajne od „nowoczesnych” dysków SSD. Faktycznie zasada ta jest niemal zawsze prawdziwa. JeÅ›li jednak dochodzi do zakupu konkretnego, nowego urzÄ…dzenia SSD, sprawa siÄ™ nieco komplikuje. Jeszcze kilka lat temu dominowaÅ‚y tu bowiem podstawowe dyski z interfejsem SATA, których szybkość byÅ‚a do siebie bardzo porównywalna (i kilkakrotnie wiÄ™ksza niż w dyskach talerzowych). WystarczyÅ‚o zatem wymienić stary dysk HDD na SSD lub przy zakupie nowego komputera, wybrać sprzÄ™t z dyskiem póÅ‚przewodnikowym i od razu można byÅ‚o odczuć ogromnÄ… różnicÄ™ w wydajnoÅ›ci wzglÄ™dem starego PC.

Obecnie jednak na rynku funkcjonuje obok siebie (równoczeÅ›nie) kilka standardów samych dysków SSD. MajÄ… one nie tylko innÄ… budowÄ™, wyglÄ…d zewnÄ™trzny, odmienny sposób podÅ‚Ä…czania do pÅ‚yty gÅ‚ównej komputera, ale przede wszystkim cechujÄ… siÄ™ znacznymi różnicami w wydajnoÅ›ci. Niektóre najnowsze rozwiÄ…zania sÄ… nawet dziesiÄ™ciokrotnie szybsze od pierwszych powszechnie używanych dysków SSD sprzed kilku lat. Warto na to zwrócić uwagÄ™, ponieważ samo sformuÅ‚owanie używane przez sprzedawców sprzÄ™tu „w komputerze znajduje siÄ™ dysk SSD” dziÅ› już w zasadzie niewiele mówi. W tym tekÅ›cie pokażemy konkretne typy dysków oraz to, czym siÄ™ one od siebie różniÄ….

SSD 2,5 cala SATA

Jest to ciÄ…gle najbardziej powszechnie stosowany i jednoczeÅ›nie jeden z najstarszych standardów dysków SSD. Tego typu dyski majÄ… ksztaÅ‚t spÅ‚aszczonego niewielkiego prostopadÅ‚oÅ›cianu i można je zamontować w praktycznie każdym komputerze PC. WyjÄ…tkiem bÄ™dÄ… tu jedynie ultracienkie laptopy, w których zwyczajnie na taki dysk nie bÄ™dzie już miejsca. CharakterystycznÄ… cechÄ… tych dysków jest konieczność poÅ‚Ä…czenia z komputerem za pomocÄ… pary kabli: jeden zasilajÄ…cy (do zasilacza) oraz drugi sygnaÅ‚owy, podÅ‚Ä…czany do gniazda SATA na pÅ‚ycie gÅ‚ównej – tak samo jak miaÅ‚o to miejsce w przypadku HDD. Dysków tego typu w komputerze stacjonarnym możemy znajdować nawet kilkanaÅ›cie. Ogranicza nas tu tylko liczba odpowiednich gniazd na pÅ‚ycie gÅ‚ównej. NiewÄ…tpliwym atutem tego rozwiÄ…zania jest oczywiÅ›cie stosunkowo niska cena – sÄ… to najtaÅ„sze z dysków SSD.

SSD SATA

Klasyczny dysk SSD 2,5 cala SATA

Dyski tego typu, choć oczywiÅ›cie znacznie wydajniejsze niż tradycyjne HDD, w tym momencie sÄ… najwolniejszymi dyskami SSD. Maksymalna szybkość transferów w tego typu urzÄ…dzeniach wynosi do 560 MB/s (co jest ograniczeniem wynikajÄ…cym z interfejsu SATA 6 Gb/s), w sprzedaży sÄ… jednak także konstrukcje nieco wolniejsze. Szybkość tego typu urzÄ…dzeÅ„ może nie powala na kolana, sÄ… one jednak w peÅ‚ni wystarczajÄ…ce do codziennych zastosowaÅ„, takich jak przeglÄ…danie internetu czy oglÄ…danie filmów.

SSD M.2 SATA

Dysk tego typu to urzÄ…dzenie konstrukcyjne bardzo zbliżone do zwykÅ‚ego, 2,5-calowego dysku SSD SATA. Jak sama nazwa wskazuje, sprzÄ™t ten korzysta z tego samego interfejsu danych, co przekÅ‚ada siÄ™ na bardzo podobne osiÄ…gi – transfery do 560 MB/s. Inny jest jednak wyglÄ…d zewnÄ™trzny i sposób montażu na pÅ‚ycie gÅ‚ównej komputera. W tym przypadku mamy do czynienia z niewielkÄ… pÅ‚ytkÄ… z ukÅ‚adami scalonymi wykonanÄ… w standardzie M.2 2280 (22 × 80 mm), montowanÄ… wÅ‚aÅ›nie w gnieździe tego typu, bezpoÅ›rednio na pÅ‚ycie gÅ‚ównej komputera. Takie rozwiÄ…zanie ma sporo zalet: przede wszystkim oszczÄ™dzamy miejsce wewnÄ…trz obudowy, nie mamy też żadnych plÄ…czÄ…cych siÄ™ kabli, gdyż nie ma koniecznoÅ›ci podÅ‚Ä…czania dodatkowego zasilania. Niewielkie rozmiary takiego dysku umożliwiajÄ… jego montaż w najcieÅ„szych laptopach i niewielkich komputerach. SÅ‚abym punktem jest to, że na wspóÅ‚czesnych pÅ‚ytach gÅ‚ównych z reguÅ‚y znajdujÄ… siÄ™ maksymalnie dwa tego typu gniazda, zatem wiÄ™cej niż dwóch dysków  M.2 SATA po prostu nie podÅ‚Ä…czymy.

M.2 SATA

Dysk M.2 SATA

SSD M.2 NVMe

Jest to najszybszy i jednoczeÅ›nie najbardziej zaawansowany typ dysków SSD, jaki obecnie możemy nabyć w sklepach (jeÅ›li chodzi o konstrukcje kierowane dla zwykÅ‚ych użytkowników, dla firm i korporacji tworzone sÄ… jeszcze bardziej zaawansowane rozwiÄ…zania, ale ze wzglÄ™du na gigantyczne koszty jednostkowe, nie znajdziemy ich w domowych komputerach PC).

JeÅ›li chodzi o wyglÄ…d, to sÄ… niemal identyczne jak dyski SSD M.2 SATA, majÄ… też dokÅ‚adnie takie same rozmiary. Do pracy z peÅ‚nÄ… szybkoÅ›ciÄ… wymagajÄ… jednak gniazda M.2 obsÅ‚ugujÄ…cego interfejs PCI-Express. To bardzo ważne, jeÅ›li bowiem na pÅ‚ycie gÅ‚ównej nie znajdziemy takiego portu, konieczny jest zakup dodatkowego adaptera montowanego bezpoÅ›rednio do standardowego gniazda PCI-Express.

Dyski tego typu korzystajÄ… — prócz interfejsu PCI-Express, także ze specjalnego protokoÅ‚u NVM-Express, co przekÅ‚ada siÄ™ na najlepszÄ… możliwÄ… wydajność. Ta zależy od samej konstrukcji dysku oraz od szybkoÅ›ci interfejsu PCIe. I tak:

  • PCIe 3.0 – do 3500 MB/s
  • PCIe 4.0 – do 5500 MB/s
  • PCIe 5.0 – nawet 14000 MB/s

SSD M.2 NVMe

Dysk SSD M.2 NVMe

OczywiÅ›cie, by uzyskać peÅ‚ne prÄ™dkoÅ›ci transferu, potrzebny jest zarówno odpowiedni dysk, jak i kompatybilne zÅ‚Ä…cze na pÅ‚ycie gÅ‚ównej i obsÅ‚ugujÄ…cy odpowiednie protokoÅ‚y procesor. Dysk stworzony w oparciu o interfejs PCI-Express 4.0 zamontowany w zÅ‚Ä…czu PCIe 3.0 osiÄ…gnie jedynie prÄ™dkoÅ›ci typowe dla tego wolniejszego zÅ‚Ä…cza. Warto przy okazji wspomnieć, że tego typu najszybsze dyski z reguÅ‚y wymagajÄ… dodatkowego chÅ‚odzenia. Najczęściej wystarcza jednak odpowiedni, niewielki (zwykle doÅ‚Ä…czany w zestawie) radiator. Dyski SSD tego typu sÄ… też oczywiÅ›cie nieco droższe od pozostaÅ‚ych wariantów — jednak, co ciekawe i warte podkreÅ›lenia, niemal nigdy przyrost ceny nie jest tak duży jak przyrost wydajnoÅ›ci.

2,5 cala SATA, M.2 SATA czy NVMe – który dysk wybrać?

Przy wiÄ™kszoÅ›ci codziennych zastosowaÅ„, a nawet w przypadku gier, klasyczny dysk SATA obu podstawowych typów powinien sprawdzić siÄ™ znakomicie. Wydajność tego typu dysków jest na tyle duża, że z powodzeniem sprawdzÄ… siÄ™ one przy przeglÄ…daniu stron internetowych, sÅ‚uchaniu muzyki, oglÄ…daniu filmów. Nie napotkamy na żadne spowolnienia ani tak nielubiane przez użytkowników „mulenie”, charakterystyczne dla klasycznych HDD. Jest to też dobre rozwiÄ…zanie dla osób oszczÄ™dnych, które nie nadwyrężajÄ…c portfela, chcÄ… siÄ™ cieszyć w miarÄ™ wydajnym komputerem. Dyski 2,5-calowe oraz noÅ›niki M.2 SATA szczególnie polecaÅ‚bym osobom, które dotychczas korzystajÄ… ze starszych komputerów wyposażonych jedynie w dyski HDD. Wymiana noÅ›nika talerzowego na nowy dysk póÅ‚przewodnikowy da bowiem natychmiastowy i wyraźnie zauważalny przyrost wydajnoÅ›ci caÅ‚ego sprzÄ™tu.

Z kolei dyski M.2 NVMe poleciaÅ‚bym przede wszystkim zaawansowanym i wymagajÄ…cym graczom komputerowym oraz osobom, które komputer wykorzystujÄ… do najbardziej zÅ‚ożonych obliczeÅ„ – pracy z dużymi plikami graficznymi czy przy projektowaniu. Szybki dostÄ™p do plików w tym przypadku znacznie poprawi komfort pracy na komputerze.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane